Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Termeti nė Kosovė, a mos ju ka ofruar taksirati kėtij populli, pse vije dėnimi nga qielli?

Shko poshtė

Termeti nė Kosovė, a mos ju ka ofruar taksirati kėtij populli, pse vije dėnimi nga qielli?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Mar 21, 2010 6:34 am

Vėrtetė ėshtė pėr tu ēuditur sesi ky popull nė esencė e beson ekzistencėn e Krijuesit dhe se Ai ėshtė i Gjall, sheh e dėgjėn, a nė anėn tjetėr vepron sikurse mos me besuar fare, nuk lodhet se a ėshtė Ai Krijues i kėnaqur me fjalėt, veprat e tij apo jo! Vepron sikurse mos ta kishte parė e dėgjuar atė fare Zoti i tij, vepron dhe sillet ndaj Atij krijuesi sikurse mos me qa kokėn pėr Te fare, bile nganjėherė them se shumė njerėz mė shumė e rrespektojnė njėri tjetrin, mė shumė ia kanė hatrin njėri tjetrit, mė shumė i ruhen njėri tjetrit sesa Allahut tė Madhėruar! E shihni se nėse dikush ta bėnė njė tė mirė, ti i thua falenderit, mundohesh me ia kthyer atė tė mirė, pastaj ka kujdes dhe ruhet secili prej nesh nga tjetri, turprohet prej tij, ka frikė dikė, sė paku dikush prej dikuj?Ndėrsa kur ėshtė qėshtja e raporteve tė tij me Krijuesin e Madh, ai as qė qanė kokėn bile, pinė ujė tė Allahut dhe nuk falėnderon Atė, hanė ushqim tė Tij, ecė nė tokėn e Tij, thith ajr tė Tij, rrezitet nga Dielli i Tij e kėshtu me radhė, jeton nė tė mirat dhe begatit e Allahut, me gjithė atė ai i pėrbuzė ato tė mira, nuk falėnderon pėr tu, ngritė kokėn lartė sikurse ai ėshtė zotė, e jo Allahu, mendon se ai i meriton tė gjitha atu tė mira bile edhe mė shumė. Nė anėn tjetėr pėrbuzė dhe tallet me fenė e Allahut, i nėnqmon miqt e Allahut, i kundėrshton dhe luftonė sa tė ketė fuqi ata tė cilėt mundohen ta pėrhapin fenė e Allahut, ata tė cilėt mundohen ti lidhin njerėzit me Krijuesin e tyre. A e dinė ata se ndėr mėkatet mė tė mėdha ėshtė ta luftosh dikė qė mundohet me mbrojt fenė e Allahut dhe me i lidh njerėzit me Allahun?!Tė atillėt meritojnė hidhrim nga Allahu, meritojnė ti shkatėrroi. Thotė Pejgamberi a.s. ka thėnė Allahu: “ Ai i cili ma lufton njė mik Timin, kam me i shpallur luftė”. Tė atillėt janė ndėr shkaqet e arsyet mėtė forta qė tė zbret dėnim nga qielli –si termete etj-, e nė veqanti kur tė tjerėt heshtin ndaj tyre, apo i pėrkrahin ata nė atė luftė kundėr qiellore. Vėrtet kėta njerėz “nuk e njohėn Allahun sa duhet njohur” , nuk e dinė me kė kanė punė, nuk e dinė se Ai i toleronė, u shtuen, i afatizon, u jep hapėsirė pėr tu penduar e permirėsuar, mirėpo kur tė vendosė ti ndėshkoi nuk i shpėton fare, siē ka ardhur nė hadith tė Pejgamberit a.s. “ Vėrtet Allahu e shtyen (i japė hapėsirė) zullumqarit, por kur do ta ndėshkon, ai nuk i shpėton fare”.E di sa ka njerėz tė cilėt na thonė se termetet ashtu si edhe ēdo gjė tjetėr nuk ka tė bėjė me Krijuesin e kėsaj gjithėsie, por janė rezultat i ndryshimve tė ndryshme tė ligjeve tė natyrės, qė vetvetiu ndodhin pa ndėrhyrjen e dikuj nga jashtė. Ata, kemi thėnė se quhen ateist, por betohem nė Allahun se edhe ata kur ti kap frika e madhe e termetit apo ndonjė gjėje tjeter, kanė pėr ta harruar ateizmin dhe kanė pėr tu drejtuar te Allahu si muslimani mė i mirė, por atėherė i bėhet vonė.Andaj ju lutem mos i degjoni ata tė marrė, ata tė cilėt kerkojnė me kėmbngulje tė kthehemi nė idet markesiste ku thonte se feja ėshtė “opijum”, apo nė evulicionin e darvinit ku mohon Krijuesin duke protenduar se njeriu ka prejardhjen nga majmuni, Allahu na rujat sa fjalė tė ulta janė atu, e sa nėnqmim i madh ėshtė njė ide e tillė pėr mbar njerėzimin, tė cilin e ka krijuar Allahu nė formėn mėtė mirė dhe e ka privilegjuar nga ēdo krijesė tjetėr. Kthehuni te Allahu o ju njerzė para se tė bėhet vonė, para se tė na vije ndonjė dėnim i ngjashėm me atė tė Haitit. E dėnimi kur tė vije ai nuk kthehet mbrapa, ai nuk zgjedh tė fajshėm e tė pa fajshėm, plak e tė ri, por tė gjithė i pėrfshin. Allahu na rujat nga denimet e Tij, na e permirsoft gjendjen tonė, e na udhzoftė nė rrugėn qė Ai e do pėr ne.

Shkruar nga Dr.Shefqet Krasniqi
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi