Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjėrat qė e prishin sinqeritetin

Shko poshtė

Gjėrat qė e prishin sinqeritetin

Mesazh nga NoOrA prej Sun Mar 21, 2010 6:28 am

Zoti tė njeh mė mirė se ti qė e njeh veten.

Allahu i Lartėsuar thotė: “O besimtarė, frikėsohuni Allahut dhe jini me ata qė janė tė sinqertė.”

Besimtari duhet tė jetė i bindur se ēdo vepėr nė tė cilėn zė vend sinqeriteti, ajo nuk refuzohet tek Allahu i Lartėsuar dhe pėr tė do tė shpėrblehet. Personi i sinqertė gjithmonė punon pėr ta arritur kėnaqėsinė e Allahut, e atij nuk i intereson lavdėrimi dhe kėnaqėsia e njerėzve apo hidhėrimi i tyre. Sinqeriteti nė punė konsiderohet sikurse shpirti pėr trupin, pra nėse nuk ka shpirt trupi nuk ka vlerė e edhe adhurimet nėse nuk shoqėrohen me sinqeritet nuk kanė vlerė. Nevojitet pėr besimtarin qė dėshiron tė cilėsohet me kėtė cilėsi tė lartė qė ta largojė nga zemra e tij dashurinė e epsheve dhe ta mbushė atė me dashurinė e Allahut.

Ibn Kajjimi thotė: “Nuk bashkohet nė zemėr sinqeriteti me dėshirėn pėr lavdėrimin e njerėzve dhe lakminė pėr atė qė kanė njerėzit nė dorė."

Prandaj, braktisi lavdėrimet dhe mosaprovimet e njerėzve ashtu sic e braktisin kėrkuesit e botės tjetėr kėtė botė.
Nėse pyet: “Cfarė ma lehtėson kėtė asketizėm?” “Dituria se lavdėrimi i askujt nuk mė bėn dobi dhe se mosaprovimi i tij nuk tė bėn dėm pėrvec po tė jetė nga Allahu”

Sikur shembulli i njė njeriu qė nė dorėn e tij ka bajgė ndėrsa njerėzit i thonė; “Nė dorėn tėnde ke hurma”
Po t’u besonte njerėzve do ta hante atė. Mos u beso! Ti bėhu nė veten tėnde i mirė! E tė mos mashtroj lavdėrimi i njerėzve. Ti e njeh veten tėnde mė mirė se ata. Ndėrsa Zoti tė njeh mė mirė se ti qė e njeh veten.

“Njeriu do tė mundohet tė bėhet i sinqertė derisa tė shkruhet tek Zoti i sinqertė”

Po tė jesh tek Zoti i sinqertė dhe tė gjithė tė tė thonė gėnjėshtar nuk tė bėn dėm.
E nėse je tek Zoti gėnjėshtar?!avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi