Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kaloi edhe njė vit

Shko poshtė

Kaloi edhe njė vit

Mesazh nga NoOrA prej Tue Mar 16, 2010 9:00 am

“Llogarite vetvetėn para se tė llogaritesh”. (Omeri r.a.)


Fjalė e vjetėr qė rezistojė mė se 14 shekujė, fjalė qė i bėri ballė furtunave e stuhive tė furishme, e thėnė me maturi, mencuri tė rrallė tė pėrzier (Kompozuar me notėn) me lotin e devotshmėrisė, fjalė e thėnė me burrėri e artikuluar nga njerėz qė pėrjetuan e bashkjetuan me shembullin e shembujve Hatemunnebijjin,a.s.,Kur`anin qe ka ecur i gjallė nė tokė ,qė frymuan kėtė aromė njerėzorė pėr sa jetuan e edhe pas sa mija e mija viteve po mundohem t`ju sjellė aromė nga trendafili i tyre gjithnjė i njomė.
Gjeneratat e gjeneratave, tė tillėt jetuan nė shekullin e artė me vepra mrekulli tė cilėt flijuan c`patėn me tė vetmin qėllim tė lėnė njė botė model pėr pasardhėsit e tyre.
Zhurmat e zhurmshme mė kėndellėn nga gjumi qė mė kishte kapluar thellė, ato mė bėn tė kuptojė se ishte 31 dhjetori, ishte shkuar njė vit i tėrė, mysafiri me kostumin kuq e bardh ishte ardhur tė mė marr edhe njė vit nga jeta ime.
Sa ditė tė gjata vere? Sa netė pranverore? Sa rreze Dielli tė shkurtėra , sa e sa shira tė rrėmbyeshėm ranė pėrgjatė kėtyre stinėve…..

Medito:1. Sa fytyra u mbuluan me dhź?!!
Sa ngjarje tė rėnda qė pėsoi ky planet ,sa njerėz lėshuan kėtė botė e u shpėrngulėn pėrjetėsisht nė Ahiret.
Sa, i pėrpiu toka dhe askush nuk i pėrmend mė ?!
Dje ishte, sot nuk ėshtė. Kohėn i tilli (ndjeri) nuk mundi ta ndal dhe ja sot udhėtoi nė rrugėn e pa kthim.
A pėr kėtė fakt un duhet tė festojė, unė duhet tė urojė, shpėrblejė e dhurojė tė tjerėt se jam thinjur edhe njė vit mė shum.
Jo, nga pėrllogaritja ime rezulton se qastet nė fjalė nuk duhet festuar perkundrazi duhet qortuar veten Pse?Si?Cka ?
Sa fėmijė ende pa filluar kjo “sene” u dogjėn tė gjallė nga makineritė jonjerėzore me armėt fosfrike?
S a nėna se bashku me frytet e tyre u sakatosėn nė kėtė vitė e nuk lejuan njerėzit nė formė tė njeriut por me bindje antinjerėzorė s`lejuan barbarėt, botės t`i sjellin ardhmėrinė.

Medito: 2. Ata u penduan mė qindra herė para se tė mėkatojnė.
Tė parėt tanė e llogaritnin tė kaluarėn e tyre, pyesnin vetėvetėn, jo njė herė nė vitė, as nė muaj e as javė por, njerėzit-shembulljė kėtė e bėnin me perėndim tė diellit, me rėnjė tė muzgut ata gjendeshin nė bankėn e tė akuzuarit, te akuzuar?Nga kush ?Kush ishte akuzuesi, ai ishte Akuzuesi ishte askushi, ishte vetvetja i cili ėshtė mirė i informuar pėr cdo frymėmarrje tė tij. Vetvetja tek vetvetja.Pas kėsaj skene dielli rrezon mė mirė , shkėlqen mė shumė dhe pėrderisa dielli rrugėton derisa t`ia liron vendin hėnės prap pėrseritet e njejta skenė. Dhe ecja e protaginistit tė tillė do tė jetė e kujdesshme cdo hapė cdo frymėmarrje, cdo veprim sepse me rėnjen e dritave skena e bankės sė akuzimit do fillojė(sėrish fillon).A nuk janė raste tė arta shembujtė e sipėr cituar
O njeri i kėtij shekulli, qė numėron 14 shekujė pas kohės sė tyre? Ku je Ti nė civilizim, mirėqenie, e emancipim? Pėrgjigjjen po e lė nė nė ndėrgjegjjen tėnde.
Kjo ishte njėra ndėr sekretet e suksesit tė tyre qė kishte marrė botėn dhe priste momentet e fundit tė zgjerohej edhe mė nga kolosalėt qė dini c`veprojn dhe qė pendohėn mė qindra herė para se tė mėkatojnė.
Kėta kanė qenė bijt e Islamit qė e kanė bartė islamin mbi supet e veta,edhe pse toka, kodrat e malet e refuzuan, e assesi jo, si ne sot qė Islami na bartė ,pa lėnė gjurmė….
Karakteristik e funvitit ėshtė nxjerrja e bilancit vjetorė c`fitova,cka humba me nje fjalė Tė hyrat dhe tė dalurat e veprimtarisė.
Ky ėshtė edhe qėllimi i “festave”1/4 e bisnesit i hanė pazari mu kėto ditė.
Ky ėshtė shembullė pėr tė gjithe krijesat qė jetojnė nė kėtė nėnqiell qė kėto ditė(fundvitit)preukupohen, stresohen rrin pa gjumė me net tė tėra pėr pėrpilimin e raporteve pėrmbyllėse, materialiste.
A thua tė tillėt kėtė mund, keto djersė i shpenzojnė pėr vetėn e tyrė. Bilancit e vetevetėsm, kur? Ku? Si? Cka?!!...
O Njeri i tille kur e ke perpiluar bilancin e jetės sate, ku i ke tė hyrat. A falenderon pėr tė hyrat e tua qe i ke marr hua dhe njė dit do kthesh sepse nuk ėshtė pron e jotja, borgji duhet tė kthehet dhe ai ėshtė vetėm dukė stėrrritur, Po ti kujtoj vetem disa tė hyra: Krijesė mė e bukur, e tėra tė ėshtė nėnshtruar ty, pėr ty funksionon, shėndetin qė e gėzon….ke ende bonuse, listėn vetėm sa e fillova detyrė e jotja ėshtė ta vazhdosh…
“Po edhe nė veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni?”
Pėr shefin e sektorit tim dridhem dhe me me stresin dhe angazhimin mė tė madh mundohem qė tė zezėn nė tė bardhė ta pėrpilojė sa mė saktė, ta shkruaj sa mė mirė qė i pėlqenė atij duke tentuar qė finale, tė zėzėn nė tė bardhė, barazimi tė jetė qė e bėnė tė buzėqeshė bosin tim…

Medito:3. Bilancin personal tė vetvetės (shprtit tėnd) e pėrpilove?
Veprat qė tė bėn tė hysh nė parajsė i Pėrllogarite, apo ato qė tė bėjnė tė dalėsh nga parajsa i identifikove?
Ende po pres pėrgjegjjėn tuaj, lexo mė zė, mė shumė, mė thuaj !
Pėr shefin mė parė rrėfeve, u dridhe me emocione dhe nuk shtive fare gjum nė sy derisa i dorėzove raportin qė fletė nė favorin e tij.
E Shefit tė Shefave, pronarit tė shpirtit tėnd qė rrahjet e zemrės tėnde i ka nė dorė, asnjė qepallė e syve tuaj nuk mbyllen e hapėn pa dijenin e Tij, pėr sa mbyll e qel sytė mund tė shkaktoj atack ,mė thua sa qaste tė lanė pa gjumė nė meditim pėr Tė, a po ndoshta sqave kokėn fare ,???..
Mė thoni Ju protagonistėt e mi a ėshtė kjo drejtėsi apo ndoshta ėshtė pabesi nė zhargonin tonė…
Zhurmat, krismat, ndriqimet –fishekzjarrėt (realy) tė gjuajtur nga armė tė verteta nė kohė paqe ishin ato qė mė zgjuan ndjenėn time tė fjetur dhe mė bėn tė kuptojė, tė ndjejė e pėrceptojė se babadimrit i kishte ardhur koha tė shpėrndaj dhurata, tė mė marrė edhe njė viti nga jeta ime.

Medito: 4. Edhe njė vit je mė pak nė kėtė botė, frymėmarrja jote ėshtė e numėruar.
Dije o njeri, se sa herė qė tė vijė koha ta sheh babadimrin (njeriun me kostum bardh e kuq) kujtojė vehtės se edhe njė vit je mė pak nė kėtė botė, edhe 365 ditė mė mangu do tė marrėsh frymė, oksigjeni yt ėshtė i kufizuar, cdo herė qė e thithė e e liron depoja ngushtohet, hargjohet, o njeri shpenzohet pėrderisa njė ditė toka dhe qielli mė gjithė gjerėsin e saj ti mbyllin dyert pėr ty dhe tregojnė duke tė paralajmėruar se depoja me oksigjen, ah oksigjeni …gjendja e saj ėshtė nėn 0000…..
Pra, njeriu i dimrit me kostum kuq e bardhė “babadimri”po ta shkurtojka ymrin e jo siq pretendohet e besohet se ta zgjatė atė me dhurata.
Festat e fundvitit dhe acari i fort, i fundit tė dhjetorit mė kujtojnė e mė hapin varrėn nė zemrėn time e cila nuk u shėrua pėr gjatė tėrė vitit pėrkundrazi vėtėm sa u zgjerua, kėto stuhi bore mė rikthejnė dhembjen e madhe pėr masakrat e fundvitit qė uluritėn nga bishat njerėzore nė truallin pėr rreth Aksas.

Medito: 5. A duhet gėzuar e festuar qė koha po tė ikėn, me karavanin e saj qė mban emrin JETĖ?
A duhet gėzuar e festuar qė koha po tė ikėn, me karavanin e saj qė mban emrin JETĖ, e ti i bashkangjitesh me gėzim e hare qė nė “natėn mė tė gjatė tė vitit” e cila ėshtė urė ndarėse- lidhėse nė mes tė eskit dhe yenit, old and neė, me than tė vjetėres dhe tė resė ta quash natė mė tė hareshmė tė vitit,…
Natėn qė po pėrmbyll njė kapitull tė pa llogaritur pėr vete por nė mėnyrė pėrfekte e tė detajuar pėr tė tjerėt, dhe etapėn tjetėr qė nuk e din cka tė pret ndoshta nė hyrje tė kėsaj porte qė e prite me zhurma e festime tė prźt e papritura, e pa menduara e pa planifikuara,ajo qė Faraonin e gjeti nė mes tė Nilit, e ndoshat edhe suksesi nuk duhet anashkaluar, e inshallah e mbara tė prin, ama si arrihen kėto tė fundit vetėm me prognoza, dėshmitarė jemi se prognozat jo rrallė na dėshtojnė, ne nuk jemi njerėz prognozivė e tė jetuarit me fontana dėshirash, jo jo…
Jo jemi tė vetėdijshėm se me festime e zgidhje pa shije , e plotėsim tė egove, tejkalim tė kufijve askush nuk ka pėrparuar e as komb civilizuar , popull cliruar e pavarsuar , ah pavarėsia askush se din mė mir se ne, se si ajo fitohet,sa e sa…..

Medito: 6. Nuk kemi KOHĖ pėr FESTIM Ahireti po na pret (afron)
Pejgamberi a.s. e dim se nė rini e ruante Allahu nga festimet e ndaluara nėpėrmjet ushtarėve tė Tij-engjujve duke e inspiruar nė situate tė dukshme me veprime tė caktuara, nė shembullit tė tillė i duhet t`i shtojmė + sabrin, durimin, mesazhin e resullullahut s.a.v.s. praktikėn e Sahabėve, kėshillat e dijetarėve, praktikat e prijėsve tė drejtė dhe nė fund ekuacioni zgjedhet me barazimin=”Nuk kemi KOHĖ pėr FESTIM Ahireti po na prźt(afron)”. Nevoitet, e e domosdoshmė ėshtė bagazhi me vepra salihun, sinqeritet, pėrmbyllje tė misionit, arritjes sė finalės pse nuhasim oksigjenin nė kėtė gjithėsi.
Kjo na rrėfehet nė Librin e librave, fjalėn qė tingėllon mė sė bukuri, qė i rrėnqeth zemrat e besimdrejtėve qė shohin ndiejnė , mendojnė e besojnė drejtė , qetėson shpirtėrat e trazuar, e ndjellakeqėve qė mendojnė, punojnė e synojnė, vėshtrojnė u shton atė qė synojnė , e Krijuesi i kėtyre rreshtave s`lejonė ti realizojnė, u shtohet doza edhe mė atė qė synojnė e hidhėrimit, poshtėrimit e ndoshta e udhėzimit.
“Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė”.
O njeri, ndalu tė thėrras pėr ca qaste, me dy fjalė tė thėrras, tė qetėsohesh,vetėdijėsohesh, kėndellesh nga kjo mjegull e dendur qė tė ka kapluar, e rrugėn e pa kthim symbyllazi je duke rrugėtuar.
“Pasha kohėn”.
Allahu O besimtarė tė thėrret me kėtė emėr pėr tė cilėn u krijuan detėrat e malet, emėr qė tė tjerėt tė quajnė e kėtė bindje nė vetėn tėnde s`e ndjen, tė tjerėt frikėsohen nga ti e nė realitet s`kuptojnė se e urren fortėsinė, margaritarin qė bartė ky mesazh, zemrat e vėrbuara zili tė kanė,Krijuesi Yt betohėt nė kohėn, e ne si po e kalojmė atė, Konkretisht ti vėlla qė mendon tė festosh si e kalon atė ???
Duke e kaluar si tė dėshiron ti, kur don ti, me qeshje , maxi disponime artificiale Jo, jo tė tregojė se koha e fontanė dėshirash ka kaluar, iluzionėt gjithashtu perėnduan, e agu i angazhimit ka filluar nga momenti kur u emėrove…
“Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt” .
Cili njeri O Krijuesi im, ėshtė nė humbje, shpresojė jo njeriu i fishekzjarrėve, i gostive, i klabėve, ahengeve, i zhurmave kėrsimave nė mes tė Paqes…
Me fjalėt e mia kėshilluese u lė nėn hijėt e rreshtave tė mėposhtėm, qė reflektojnė porosin time tė mėsipėrme :
“Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin t’i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshėm”.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi