Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Zgjohuni o muslimanė, erdhi …!!! 8 marsi !!!

Shko poshtė

Zgjohuni o muslimanė, erdhi …!!! 8 marsi !!!

Mesazh nga NoOrA prej Fri Mar 05, 2010 6:41 am

Falėnderimi i takon Krijuesit tė vetėm tė gjithėsisė, All-llahut subhanehu we te’ala, tė vetmit i cili meriton tė adhurohet. Vetėm Atij i biem nė sexhde me pėrulshmėri, sepse Ai, i Vetmi meriton pėrulshmėrinė.

Pėrshėndetjet e pėrzemėrta janė pėr Pejgamberin tonė Muhammedin, sal-lallahu alejhi we sal-lem, i cili ėshtė rob, i Dėrguar i fundit dhe shembull i atyre qė ecin hapave tė tij dhe e pasojnė atė.

"Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsideronie armik, ai e thėrret atė grupin e vet, vetėm pėr t’i bėrė banues tė zjarrit." (Fatir, 6)
Ja pra, u shpėrndanė thirrjet nėpėr tokė dhe do tė festojnė ata, qė kanė mangėsi nė festat e tyre. Do tė festojnė ata, qė janė tė etur pėr festime. Do tė festojnė ata, qė u janė dhėnė ahengjeve, por kur tė vijė njė ditė pėr t’u shpėrdarė dekoratat e merituara, ata s’do tė ken ē’tė presin, se do tė ketė mė meritorė. S’do tė kenė ē’tė presin, se s’kanė pregatitur asgjė pėr t’u takuar ndonjė dekoratė. Dekorata e tyre ishtė e pėrkohshme dhe ata e harxhuan nė pavlershmėri!!!
A nuk ka thėnė Pejgamberi ynė "kush i ngjan njė populli ėshtė prej tyre"!!! Ne rahim gjoks se jemi shqiptarė, por kėrusemi kur themi se jemi musliman! Ne kėruse dhe turpėrohemi me ju thėnė tjerėve, se ne jemi musliman dhe festat tona dallojnė nga festat e popujve tjerė, sepse ne jemi popull tjetėr, i veēantė, popull me tė cilin Pejgamberi ynė, Muhammedi, sal-lallahu alejhi ve sal-lem, do tė mburet para popujve tjerė.
Por, o ti musliman, a ke bėrė diē nė jetėn tėnde qė Pejgamberi tė mburet me ty? A ke kujtuar ndonjėherė si do tė shikonte Resulul-lahu po tė tė shihte se si ti, rob i All-llahut tė Lartėsuar, bashkohesh nė ahengje tė tė huajve dhe feston sikur me qenė prej tyre! Bėhu trim dhe kujtoje ndonjėherė shiqimin e pėrlotur tė Resul-lullahut se si tė shiqon me dhembje. Se si ti ummet mė i nderuar nuk njihet, je bėrė i huaj, je bėrė i largėt nga sjellja, pamja dhe paraqitja e atij ummeti tė nderuar!!!
Ne dikur ishim prej atyre qė festonim shėn mitrin, pastaj shėn gjergjin, mė pas u modernuam dhe tani si intelektual tė moderuar festojmė shėn janin (1 janarin), duke u lakmuar pas babadimrit. Tė moderuar festojm 7, 8 …marsin dhe do tė festomė ēdo festė tė cilėn do tė na sjellin tė huajt, qė vijnė pėr tė na sunduar nė mėnyrė qė ne s’e vėrrejmė?
Edhe sa vite do tė kalojė rina jonė duke festuar festat e huaja? Edhe sa vite do tė regjistrojmė nė librin tonė festime tė festave tė tė huajve? Edhe sa vite do t’i shoqėrojmė popujt tjerė? Kur vallė do t’u themi mjaft kremtimeve tė festave huaja?! Mjaft mė shėn valentinit, shėn markut, shėn gjergjit, shėn nikollasit (baba dimrit), Mjaft 14 shkurtit, mjaft 7 e 8 marsit, vitit ri tė huajve se ne e kemi vitin e ri tė muslimanėve dhe ne vetė do t’a festojmė dhe regjistrojmė nė kalendaret tona.
A keni parė diku qė ndonjė i krishter t’i festojė festat tona? A keni dėgjuar ndonjė i krishter tė festojė Bajramin? Tė festojė natėn dhe ditėn e Xhuma??? Pse vallė? A mė meritorė janė ata, qė ne tua festojmė festata e tyre? A nuk jemi ne populli, tė cilin duhet pasuar, apo nė zemrat tona mė nuk kemi mburje, qė nė zemrat tona bartim Islamin, nėse ai (Islami) zė vend aty!!!?
"All-llahu e mallkon njė popull qė ēpikėn festa", ne nuk ēpikim festa, por i imitojmė ata, e: "kush i ngjan njė populli ėshtė prej tyre"!!!
O ju musliman, bredhi s’ka ēka lyp nė shtėpinė e muslimanit. Lulet e 8 marsit
nuk kanė ēka lypin nė shtėpitė e muslimaneve. Gratė e muslimaneve janė tė nderuara dhe nuk solidarizohen me tė mbrapshtit. Gratė e muslimanėve i ka nderuar All-llahu me Islamin e tyre dhe ata janė tė kėnaqura me tė, e atyre qė kjo nuk u mjafton, ecin hapave tė huaja!!! Dhe me kėtė, fenė e ngritur tė tyre, e hudhin pas shpine!!!
Pėrparimi i vetėm ėshtė ndjekja e rrugės sė vėrtetė, qėndrimi larg trazirave dhe kėmbėngulja nė natyrėn e pastėr tė njeriut, e tė zotėt e mendjes e kanė kuptuar se cila ėshtė kjo rrugė dhe zgjedhja ėshtė nė dorė tė secilit. Pra, zgjidheni mė tė mirėn pėr ju dhe ata qė do tė vijnė pas juve. Zgjohuni dhe merreni nė duart e juaja ardhmėrinė tuaj, se ardhmėria u takon atyre qė zgjodhėn mė tė mirėn pėr vetveten.
Dhe nė fund s’di tjetėr ēka me ju thėnė, o ju tė zotėt e mendjes, pėrpos All-llahu u ruajt nga veprat e shėmtuara. All-llahu thotė nė Kur’an: "E nuk janė tė njėjtė as tė gjallit e tė vdekurit, All-llahu bėn tė dėgjojė atė qė do, e ti nuk mund t’a bėsh tė dėgjojė atė qė ėshtė nė varr." (Fatir, 22)
Kėshilla ime e fundit ėshtė pėr ata qė dėgjojnė fjalėt e Lartėsuara tė Krijuesit tė pėrsosur tė universit qė na rrethon:
"Thuaj: "Sikur tė ishte deti ngjyrė pėr t’i shkruar fjalėt e Zotit tim, deti (uji i tij) do tė shterej para se tė pėrfundojnė fjalėt e Zotit tim, e edhe deti sikur tė sillnim shtesė edhe njė si ai (deti). (El-Kehf, 109)
"Ai i cili i paraqitet Zotit tė vet si kriminel, e ka xhehennemin, nė tė cilin as nuk vdes, as nuk jeton. Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtarė e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta. (do t’a presin) Xhennete tė Adnit, nėpėr tė cilin rrjedhin lumenj dhe aty do tė jenė pėrjetė. Ky ėshtė shpėrblim i atij qė ėshtė pastruar nga mosbesimi." (Suretu-Ta-ha, 74, 75, 76)
"Kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Zotit tė vet, e ua kthen shpinėn atyre dhe haron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė mos e kuptojnėatė (Kur’anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nė rrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė." (El-Kehf, 57)
Es-selamu alekjum we rrahmetll-llahi we berekatuhuPaēi mbrojtjen e Krijuesit tuaj nga dredhitė e shejtanit tė mallkuar.
prof. Gj. J

Sh. Q. "Islami dhe shkenca"
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi