Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėrmallimi pėr Xhennetin

Shko poshtė

Pėrmallimi pėr Xhennetin

Mesazh nga NoOrA prej Fri Mar 05, 2010 6:37 am

Iu dukėn tė gjatė pesė minuta derisa t’i hante ato hurma.Thotė Allahu subhanehu ve teala: “Dhe ngutuni nė falje mėkatesh nga Zoti juaj, dhe pėr njė Xhenet, gjėrsia e tė cilit ėshtė si gjėrsia e qiejve dhe e tokės, i pėrgatitur pėr tė devotshmit”

Allahu subhanehu ve te ala thotė nė njė hadith kudsij:
“Kam pėrgatitur pėr robėrit e mi tė mira atė qė syri nuk e ka parė, e veshi nuk e ka dėgjuar, e as qė i ka shkuar ndonjėherė nė mend ndonjė njeriu”

Allahu subhanehu ve teala ka thėnė: “”…nuk di askush pėr atė kėnaqėsi (tė zemrės e shpirtit)
qė u ėshtė caktuar atyre si shpėrblim”

Kjo ėshtė njė shtytje pėr pėrmallim. Eshtė shtytje e lartė pėr pėrmallim. Kur tė thotė se nuk e ka parė syri, veshi nuk e ka dėgjuar, e as nuk i ka shkuar nė mendje dikujt. D. m. th. Xhentin nė jetėn tėnde kurrė nuk e ke paramenduar, e as nuk e ke parė e as nuk e ke ėndėrruar. Nėse njeriu ėshtė i zgjuar do tė cmendet pėr ta parė atė. Dėshira mė e madhe ėshtė qė tė vdes e tė hyjė nė kėtė xhennet pėr t’i parė kėto gjėra.

Mirėpo, kjo shtytje pėr pėrmallim cfarė ka bėrė tek ti?

A nuk je pėrmalluar pėr xhenetin?!

Pėr ta arritur kėtė duhet tė mos e pėrfillėsh kėtė botė. Nė mėnyrė qė tė pėrmallohesh. Ata tė cilėt janė tė qetėsuar me kėtė botė nuk pėrmallohen.
“Sigurisht, ata qė nuk shpresojnė se do tė takohen me Ne…”

Nuk janė tė pėrmalluar dhe janė tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote, duke gjetur prehje nė tė…
Kėnaqėsia me kėtė botė dhe gjetja e prehjes nė tė e pengojnė pėrmallimin.

XHENNET, gjėrsia e tė cilit ėshtė sa qiejt dhe toka?!

Po tė ishe i pėrmalluar pėr tė, do tė shkoje duke fluturuar.


Umejr ibn Humman ishte nė betejėn e Bedrit, e dėgjoi Pejgamberin alejhi selam ndėrsa po thonte: “Ngrituni, ngrituni! Drejt njė xhenneti, gjėrsia e tė cilit ėshtė sa qiejt dhe toka” Tha: “O i Dėrguari i Allahut, Xhennet, gjėrsia e tė cilit ėshtė sa qiejt dhe toka?! Tha: “Po” Tha: “Bah, bah” D. m. th. Shprehje cuditėse, “Allah!!! Nuk ka mundėsi, e pamundur, qė pėrdoret pėr ta madhėruar njė cėshtje. Fjalė pėr zbukurimin dhe madhėrimin e cėshtjes
I tha Pejgamberi alejhi selam: “Cfarė tė shtyn tė thuash kėtė fjalė?” Tha: “Jo, pėr Zotin, o i Dėrguar i Allahut, nuk ėshtė se nuk e besoj. Jojojo, jo, pėr Zotin, o i Dėrguar i Allahut. Eshtė vetėm shpresė qė tė jem nga banorėt e tij” I tha i Dėrguari I Allahut: “Ti je nga banorėt e tij”
I nxorri Ummejri disa hurma. Filloi tė hante nga to. Pastaj i shikoi nė dorėn e tij dhe tha: “Po tė jetoja derisa t’I ha kėto hurma, ajo ėshtė jetė e gjatė” I gjuajti dhe luftoi derisa vdiq.
u dukėn tė gjatė pesė minuta derisa t’I hante ato hurma. As pesė miuta, 2 minuta, 1 minutė e gjusmė, gjysmė minuti.

Po ta pysėsh tė pėrmallurin: “Kur dėshiron tė shohėsh tė dashurin tėnd?” Do tė thotė: “Tani”
“Kur tė vij?” “Tani!”

A tė kanė arritur kėto ndjenja?

Po tė jesh i pėrmalluar me siguri tė kanė arritur.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi