Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Me tė vėrtetė, pas vėshtirėsisė – vjen lehtėsimi !

Shko poshtė

Me tė vėrtetė, pas vėshtirėsisė – vjen lehtėsimi !

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 9:46 am

Falėnderimi i qoftė Allahut tė Gjithėmėshirshmit Mėshirėplotit . Paqja dhe Lavdimi , qofshin mbi Pejgamberin tonė, Muhamedin sal-lallahu alejhu ue selem, familjen dhe shokėt e tij.
Nė kėtė shkrim , do qėndrojmė me fjalėn e Allahut tė madhėruar :
“ Dhe, ua ktheu shpinėn e tha : “ O dėshpėrimi i im pėr Jusufin, dhe nga pikėllimi iu zbardhėn tė dy sytė, po i pėrmbajtur ( nga pikėllimi ).”[2]
Ky ajet Kuranor me saktėsi e portretizon gjendjen e kėtij babai, Jakubit alejhi selam, qė ka jetuar me vite nė pritjen e birit tij tė dashur, Jusufin alejhi selam, ku papritmas i vije lajmi edhe pėr birin tjetėr gjithashtu, i cili ishte njė pjesė e veēantė e dashurisė sė tij qė kishte pėr te . Allahu i madhėruar e tregon kėtė, ku Thotė : “ Jusufi dhe vėllai i tij, janė mė tė dashur te babai ynė se sa ne “[3]
Nuk mbet rrugė tjetėr para tij, pos tė qėndroj larg tyre , kėshtu i brengosur, i pikėlluar, nuk dėshironte ta tregonte pikėllimin dhe dhimbjet para askujt, nga frika se do tė mendojnė se ai ėshtė i dobėt. Por pavarėsisht kohezionin para bijve tė tij, sytė iu verbuan nga mėrzia pėr birin e tij , sepse kjo ėshtė natyra e qenieve njerėzore. Pejgamberet e Zotit dhe tė Dėrguarit e Tij ndikohen nė qoftė se ata i godet ndonjė fatkeqėsi, por ata nuk e shfaqin , e as qė kundėrshtojnė caktimin e Allahut . Tė ndikuarit nga fatkeqėsia nuk e mohon durimin .
Ai ėshtė Pejgamberi ynė - paqja qoftė mbi tė - derdhi lot nė pikėllimin pėr Ibrahimin djalin e tij, dhe kur disa nga shokėt e tij , Allahu qoftė i kėnaqur me ta u habitėn nga kjo qė panė . Profeti , - paqja qoftė mbi tė - U tha atyre: syri le tė lotoj , zemra le tė pikėllohet , nuk themi pėrveē atė qė dėshiron Zoti ynė Fuqiplotė .
Nė fjalėn e Allahut tė madhėruar : “ Dhe, ua ktheu shpinėn e tha : “ O dėshprimi i im Pėr Jusufin, .”[4]
Pse vetėm pėr Jusufin tė dėshpėrohej? Thuhet se ai donte tė pėrqendrohet nė, mė tė rėndėsishmen, e kjo nuk do tė thotė se kishte pakujdesi ndaj tė tjerėve me argument se ai kishte thėnė para kėsaj nė ajetin 83” ..ėshtė shpresė se Allahu do tė m’i sjellė tė gjithė ...”[5] Por ai nuk e dinte se ku ishte Jusufi , ndėrsa Bunjamini dhe vėllai i madh i tyre ai e dinte se ishin nė Egjipt. Dėshpėrimi mė i madh ėshtė pėr atė qė nuk i dihet vendi, dhe kohė qė ėshtė larguar .
Nė fjalėn e Allahut tė madhėruar : “ O dėshpėrimi i im Pėr Jusufin, dhe nga pikėllimi iu zbardhėn tė dy sytė, po i pėrmbajtur ( nga pikėllimi )[6]
Kur iu zbardhėn tė dy sytė Jakubit alejhi selam ?, disa mendojnė se ata iu zbardhėn pasi tha kėto fjalė , ky ėshtė mendimi i disa komentuesve . E vėrteta ėshtė se nė kėtė kontekst nuk aludon pėr njė gjė tė tillė . Unė jam menduar pėr kėto fjalė, dhe kamė arrit tė kuptoj – dija i takon Allahut tė madhėruar - kjo mund ti ketė ndodhur edhe mė parė , se shkronja “vav “ nė ajetin 84 tė lartpėrmendur nuk tregon, se pas dėshpėrimit atij iu zbardhėn sytė , megjithatė mendimi i parė ka tė drejtė .
Nė fjalėn e Allahut tė madhėruar “ , po i pėrmbajtur ( nga pikėllimi ).”[7], I pikėlluar , i brengosur pėr shkak tė sprovave qė ai i pėrjetoi, sė pari humbi Jusufin, pastaj dy vėllezėrit e tij dhe nė fund dy sytė, por sa herė qė sprovat i shtoheshin afrohej ndihma . Kėshtu Jakupi alejhi selam nuk e humbi shpresėn nga mėshira e Allahut, ai fitoi nė dy botėt. Allahu i madhėruar ia solli tė gjithė , ashtu edhe siē ishte lutur, fitoi me shpėrblimin e durimtarėve dhe Zoti e la tė pėrjetshėm rrėfimin mbi te nė Kuran , dhe e bėri shėmbėlltyrė deri nė ditėn e gjykimit
Fjala e Allahut ėshtė mė e vėrteta ku Thotė “ Me tė vėrtetė, pas vėshtirėsisė –vjen lehtėsimi !
Zoti ynė bėna prej atyre qė i pasomi gjurmėt e Pejgambereve , dhe shijojmė kėnaqėsinė me shoqėrimin e tyre nė ditėn e Gjykimit .
Shkroi: Prof.dr Naser Omer
Pėrshtati : Rashit Zylfiu
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi