Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nėnė, mė rrėfe pėr Pejgamberėt

Shko poshtė

Nėnė, mė rrėfe pėr Pejgamberėt

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 9:32 am

Nėnė e dashur, ti qė e mban penėn e artė nė dorė, mos e neglizho pėr asnjė ēast fėmijėn tėnd, edhe atėherė kur ai loz me anije letre, shkruaje tė vėrtetėn nė shpirtin e tij tė bardhė, sepse tė vėrtetėn nuk e fshin dot asnjė lloj gome e botės dhe fėmija yt do ta kujtojė edhe atėherė kur do tė lundrojė me anije tė vėrtetė...
Nėnė!
- Ėshtė vetėm njė fjalė e ėmbėl, kėtė fjalė do ta dėgjosh dhe do ta ndjesh ėmbėlsinė e saj vetėm atėherė kur Allahu do tė dhurojė fėmijė.
Kjo krijesė e vogėl qė fillon qysh nė barkun tėnd dhe pastaj ta zė rrugėn, sepse vetėm ty tė njeh, vetėm ty tė shikon, tė pėrcjell dhe nuk duron dot tė largohesh asnjė moment. Hapat e para i bėn drejt teje, tėrheq fustanin tėnd, ulet nė prehrin tėnd, fillon e tė thėrret nėnė. Nėnė, Nėnė... sepse ti je shtylla nė tė cilėn mbėshtetet, kandili qė ia ndriēon hapėsirėn. E fėmija yt ėshtė si njė letėr e bardhė, qė nė tė mund tė shkruash ēfarė tė duash, ndėrsa ai kėrkon dhe vetėm kėrkon qė ta mbushė dhe ta ngjyrosė kėtė letėr, sepse nuk mund tė qėndrojė e bardhė. Ndėrsa ti Nėnė e dashur je ajo qė nė njėrėn dorė mban lapsin e nė tjetrėn brushėn me ngjyra, herė shkruan, herė ngjyros.
Dhe kėshtu...
- Njė ditė tė nxehtė vere bėnte shume vapė, kishim vendosur tė shkojmė nė fshat, sepse vetėm flladi i atjeshėm mund tė na e freskonte shpirtin. Rruga ishte pak e lodhshme, dielli me rrezet e tij tė kapte nė ēdo ēast, por gjelbėrimi i natyrės, drunjtė pėrreth rrugės e bėnin mė tė lehtė kėtė udhėtim.
- Selam alejkum gjysh, ne erdhėm.
- Alejkum selam fėmijė tė dashur, qenkeni nxehur e pėrvėluar.
- Po ėshtė shumė vapė, ne do tė lahemi nė pishinė; tė lutemi gjysh na ndihmo ta mbushim me ujė.
Oh sa kėnaqėsi!
- Kujdes fėmijė mos e derdhni ujin pa nevojė, ne duhet ta ruajmė atė, sepse me tė ujisim kopshtin, pėrgatisim ushqimin, ja tani ju po freskoheni, nuk jetohet pa tė!
- Nėnė ē’janė kėto?!
- Anije prej letre.
- Sa tė mira i ke bėrė si me qenė tė vėrteta, shih-shih sa bukur lundrojnė mbi ujė. Kush ta ka mėsuar ty kėtė?!
- Nėna ime.
- Nėnė edhe anijet e mėdha bėhen prej letre?
- Jo bir, ato ndėrtohen prej druri, hekuri ose prej ndonjė materiali tjetėr.
- Po si nuk fundosen?
- Sepse deti ėshtė i gjerė, ka shumė ujė dhe anija lundron mė lehtė.
- Nėnė na rrėfe pėr Nuhun, alejhi selam, dhe anijen e tij.
- E harruat?!
- Jo por duam tė na e rrėfesh pėrsėri.
- Edhe kėsaj here po ua rrėfej, sepse herėve tė tjera do tė ma rrėfeni ju mua.
- Nuhu, alejhi selam, ėshtė njė prej tė dėrguarve tė hershėm, qė e ka dėrguar Allahu i Lartėsuar tek njerėzit. Ai ka jetuar shumė gjatė, afro njė mijė vjet.
- Njė mijė vjet! Aq sa di unė tė numėroj deri tek njėshi me tre zero?
- Po pikėrisht aq dhe vazhdimisht e ka ftuar popullin e vet qė ta besojė Allahun, Krijuesin e ēdo gjėje, vetėm Atė ta adhurojė, por shumica e njerėzve nuk iu pėrgjigj.
- Pse s’e dėgjuan, mos vallė ishin tė shurdhėr?
- Jo, nuk ishin tė shurdhėr, por nuk donin ta dėgjonin, sepse nuk i besonin Nuhut alejhi selam, se po flet tė vėrtetėn. Pėr shembull kur unė tė them ty: mos kėshtu se nuk bėn, por ti nuk mė dėgjon dhe e bėn, pse a je i shurdhėr?!
- Jo, por ndonjėherė habitem, por kur gaboj unė vazhdimisht kėrkoj falje.
- Pra, disa nga ata kurrė nuk e kuptuan gabimin, as nuk u penduan pėr atė. Ēfarė u thoshte Nuhu, alejhi selam, popullit tė tij? “...qė tė adhuroni vetėm Allahun. (Pėrndryshe), unė kam frikė pėr ju dėnimin e njė Dite tė dhembshme”. (Hud, 26) “Allahu pėr ju e ka bėrė Tokėn shtrojė tė gjerė. Qė tė ecni nėpėr tė, nėpėr rrugėt e gjera.” (Nuh, 19-20)
- Nėnė ata njerėz, a ishin tė verbėr! A nuk e shihnin ata, se Allahu sa tė mirė e tė gjerė e ka bėrė Tokėn, plot rrugė, gjelbėrime, kodra, pyje, liqene e dete tė mėdha!
- Nuk ishin tė verbėr me nėnėn, e shihnin, edhe ata jetuan nė kėtė Tokė, ecėn nėpėr kėto rrugė, lundruan nėpėr kėto dete, por siē ju thashė nuk besonin se Allahu duhet tė respektohet dhe adhurohet, prandaj nuk e dėgjuan Nuhun, alejhi selam. Por kėsaj mosbindje dhe mosbesimi i erdhi fundi, kur njė ditė Allahu i tha Nuhut, alejhi selam, tė ndėrtojė njė anije, sepse do tė ndodhė njė vėrshim i madh dhe ēdo gjė do tė pėrmbytet. Ndėrsa Nuhu alejhi selam, po ndėrtonte anijen e tij populli i vet vazhdonte ta pėrqeshte atė. Por Nuhu, alejhi selam, e vazhdoi punėn dhe kur e mbaroi atė Allahu i tha: “Ngarko nė anije nga ēdo lloj gjallese nga njė ēift...” (Hud, 40)
- Nga tė gjitha, tė gjitha gjallesat?! -Pėllumb, flutur, mace, luan, lepur, lopė, dash, pulė, kalė, deve...?!
- Po, po pikėrisht ashtu.
- Nėnė ajo anije paska qenė shumė-shumė e madhe! Njerėzit qė talleshin ku mbetėn?
- Mbetėn nė vendin e tyre dhe vazhduan tė jenė kryeneēė derisa i pėrfshiu vėrshimi. Por edhe sikur tė besonin tashmė ishte vonė, dallgėt e ujit i mbuluan, e nė mesin e tyre ishte edhe djali i Nuhut, alejhi selam.
- Nė mesin e atyre qė nuk besuan?
- Po.
- Ai e thirri: “O biri im, hip me ne e mos u bėj me mohuesit!” (Hud, 42)
(i biri tha): “Unė do tė strehohem nė njė mal, i cili do tė mė ruajė nga uji.”
Nuhu, alejhi selam iu pėrgjigj: “Sot askush nuk do tė kursehet nga dėnimi i Allahut, pėrveē atij qė e mėshiron Ai!” Njė valė nė mes tyre i ndau dhe ai u fundos.” (Hud, 43)
- Sa keq qė nuk e dėgjoi babėn e vet!
- Ashtu ėshtė bijė, Allahu tek ēdo popull ka dėrguar pejgamberė, qė t’i thėrrasin nė rrugėn e vėrtetė, ta besojnė Allahun se Ai ėshtė i Vetmi Krijues i Tokės, ujit, diellit, hėnės... “Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk... Ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj.” (Nuh, 11-12)
- Nėnė po tė mos na jepte Allahu ujė, ne nuk do tė kishim me se ta mbushnim pishinėn qė tė freskoheshim nė kėtė ditė kaq tė nxehtė!
- Ashtu ėshtė, prandaj duhet thėnė: ELHAMDULILAHI RABIL ALEMIN (Ēdo lavd-falėnderim i pėrket Allahut, Zotit tė botėve.)
Pra, nėnė e dashur, ti qė e mban penėn e artė nė dorė, mos e neglizho pėr asnjė ēast fėmijėn tėnd, edhe atėherė kur ai loz me anije letre, shkruaje tė vėrtetėn nė shpirtin e tij tė bardhė, sepse tė vėrtetėn nuk e fshin dot asnjė lloj gome e botės dhe fėmija yt do ta kujtojė edhe atėherė kur do tė lundrojė me anije tė vėrtetė...
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi