Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Lum pėr tė dashuruarit (e veēantė pėr burrat)

Shko poshtė

Lum pėr tė dashuruarit (e veēantė pėr burrat)

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 9:20 am

Pėrkundėr faktit qė jetesa nė tė kaluarėn ishte e vėshtirė dhe mė e rreptė, ata kishin mė shumė dashuri, afėrsi dhe qėndrueshmėri, gjėra kėto qė i fitonin me metodat qė i njihnin asokohe. Ndėrkohė sot kur kemi mė shumė dije, filozofojmė mė shumė, kemi mė shumė fuqi dhe teknologji, kemi mė pak rehati dhe lumturi nė jetėn tonė. Problemet bashkėshortore janė shtuar, jeta ėshtė bėrė e zorshme dhe mė pak normale, ndaj lidhjet tona shoqėrore janė mė tė ftohta dhe tė fabrikuara.

Nėse hedhim njė vėshtrim tė shpejtė nė publikimet e televizionit, radios, gazetave, revistave dhe forumeve elektronike, kur kanė tė bėjnė me raportet bashkėshortore gjatė dekadės sė fundit, na bėjnė tė qartė se kemi njė problem tė vėrtetė nė jetėn bashkėshortore, i cili nė gjeneratat e mėhershme nuk u shfaq deri nė kėtė shkallė. Shkaku pėr kėtė ndoshta ėshtė fjala e gjysheve tona: “Ka humbur bereqeti sot”.
Pėrkundėr faktit qė jetesa nė tė kaluarėn ishte e vėshtirė dhe mė e rreptė, ata kishin mė shumė dashuri, afėrsi dhe qėndrueshmėri, gjėra kėto qė i fitonin me metodat qė i njihnin asokohe. Ndėrkohė sot kur kemi mė shumė dije, filozofojmė mė shumė, kemi mė shumė fuqi dhe teknologji, kemi mė pak rehati dhe lumturi nė jetėn tonė. Problemet bashkėshortore janė shtuar, jeta ėshtė bėrė e zorshme dhe mė pak normale, ndaj lidhjet tona shoqėrore janė mė tė ftohta dhe tė fabrikuara.
Nė njė tubim u fola shoqeve tė motrės sime me kėto fjalė: “Gjeni atė qė ėshtė fetar dhe i moralshėm, ēdo e mirė materiale e jetės mund tė ndryshojė, ndėrsa bėrthama e fesė mbetet. Ai qė ėshtė fetar tė nderon nė mirėsi dhe nuk tė bėn padrejtėsi nė vėshtirėsi”. Mirėpo ato mė sollėn tregime dhe rrėfenja, qė vėrtetonin injorancėn, keqbėrjen dhe padrejtėsinė e disa burrave qė njihen tek njerėzit si praktikantė tė fesė. Fatkeqėsisht nė shumė raste realiteti dėshmon njė padrejtėsi, kur klasifikohen disa njerėz se qenkan fetarė, ndėrsa njohin vetėm anėn e jashtme tė tyre, pa njohur fare jetėn praktike tė tyre: a ke jetuar me tė, a ke udhėtuar me tė, a ke pasur allishverish me tė?! Ja ēfarė mashtrimi tė bėn pamja e jashtme dhe njohja e cunguar!
Kėto raste na bėjnė tė meditojmė mė shumė mbi hadithin e Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ue selem: “Kur t’ju vijė ai, feja dhe mirėsjellja e tė cilit ju pėlqen, martojeni” dhe tė bėjmė pyetjen: Pse i Dėrguari bėri ndarje midis fesė dhe mirėsjelljes, ndėrsa dihet se ai fliste fjalė kuptimplota dhe sikur ato dy fjalė tė kishin njė kuptim tė njėjtė me siguri do t’i shprehte me njė fjalė? A thua ėshtė njė theksim shtesė pėr rėndėsinė e mirėsjelljes, qė peshon sa rėndėsia e fesė nė njė martesė? Apo ėshtė njė aludim, se njė njeri mund tė jetė fetar, por i varfėr nė mirėsjellje, sepse fillimisht s’ka arritur ta kuptojė mirė kėtė fe? Apo ėshtė njė bashkim midis besimit me zemėr (feja) dhe sjelljes nė kėtė botė me mirėsjellje? Apo u jep shenjė pikėrisht burrave, se feja ju jep mė shumė tė drejta juve sesa grave nė shikim tė parė, kurse nė realitet ato janė pėrgjegjėsi tė shumėfishuara dhe se keqpėrdorimi i tė drejtave mund ta shndėrrojė burrin nė njė zullumqar dhe diktator e jo bashkėshort i dashuruar, do tė pėrdredhė qafėn e gruas, ashtu si i ka pėrdredhur tekstet fetare. Kurse sikur feja dhe mirėsjellja tė bėheshin bashkė, atėherė mirėsia dhe respekti do tė mateshin nė proporcion me atė qė burri bėn pėr gruan dhe jo nė proporcion me atė qė ai pret prej saj, sepse e dimė qė “mė i miri ndėr jush ėshtė mė i miri pėr familjen”. Kėsisoj konceptet e burrėrisė do tė shndėrrohen nė njė ngarkesė lodhėse dhe nė njė llogari dhe jo nė njė nder qė shfaqet me lartėsi dhe muskuj.
Ditėt e sotme, jeta moderne, globalizimi dhe krizat na kanė shkaktuar pasoja tė egra, tė cilat kanė ēelur hapėsirė pėr ankesa, qarje tė shpirtit dhe frustrime. Burri ngushtohet me situatėn e keqe ekonomike dhe me problemet e punės, apo edhe tė Umetit, ashtu qė frymėmarrjen e parė te familja dhe te gruaja do ta nxjerrė duke i ngarkuar edhe ata me njė pjesė tė fajit dhe njėkohėsisht do tė injorojė detyrimet e dashurisė dhe mbikėqyrjes ndaj tyre. Boll i kam problemet me stresin sesi do tė vazhdojė jetesa dhe nuk kam kohė tė dėgjoj fjalime tė llojit: “Shtėpitė e lumtura”, “Si t’ia shprehėsh dashurinė bashkėshortes”, “Si ta pėrhapėsh gėzimin nėpėr shtėpi...” etj. Po qe se gruaja pėrpiqet tė shprehė dashurinė apo tė jetė romantike nė jetėn bashkėshortore, pėrgjigjja do tė jetė: Ngadalė se nuk jemi mė adoleshentė!! Sikur dashuria paska njė kohė tė caktuar gjatė jetės dhe nuk qenka ndjenjė e vazhdueshme, as nuk paska natyrė ripėrtėritėse. Kėta nuk e kanė kuptuar ajetin e martesės, i cili shėnohet nė shumė ftesa dasmash, por ende nuk ka arritur tė bėhet rregullore e jetės bashkėshortore. Ai qė mendon thellė pėr fjalėt “dashuri” dhe “mėshirė” tė pėrmendura nė ajetin e sures Rum: “Prej argumenteve tė Tij ėshtė se nga vetja juaj krijoi bashkėshortet qė tė gjeni prehje tek ato dhe futi midis jush dashuri dhe mėshirė”, do ta kuptojė dallimin mes prirjes sė brendshme pėr pėlqim, qė ėshtė simpatia dhe ndjenjės qė vjen si rezultat i sjelljes praktike tė vazhdueshme, qė ėshtė e lidhur me mėshirėn, e qė ėshtė dashuria. Kėtė e mėsojmė nga komenti i Ibėn Abasit, radijallahu anhuma: “Dashuria ėshtė burri ta dojė gruan, ndėrsa mėshira ėshtė ta mėshirojė duke mos i bėrė keq asaj. Dashuria dhe mėshira nuk janė ndonjė dhembshuri momentale, por janė njė burim i butėsisė sė pėrhershme, mirėsjelljes sė lartė dhe jetesės sė ndershme”. Arsyetimi se “jam tip nervoz”, situatat e vėshtira, pleqėria, fėmijėt etj., janė prej arsyeve qė gjenden tė gatshme dhe shumė tė lehta, mirėpo dijetarėt na kanė tėrhequr vėrejtjen: “Umeti do tė ketė mirėsi, pėrderisa nuk arsyeton vetveten”.
Ėshtė e lehtė t’i quajmė gratė mendjelehta, qė janė tė lidhura pas dashurisė sė titruar nėpėr serialet turke dhe perėndimore, madje pėr kėtė t’i pėrshkruajmė tė trasha nė mendje, tė marra dhe me logjikė sipėrfaqėsore pa analizuar shkaqet, qė i detyruan gratė tona tė lidhen me “Gjymyshin dhe Mehmetin”, ndėrsa njė ndėr shkaqet fshihet mu te humbja e ndjenjės pėr dashurinė e dhembshurinė nė jetėn e vėrtetė. Kėtij zjarri i hedh edhe mė shumė benzinė qėndrimi i disa burrave, se “s’ka si bėhet mė mirė”, “asaj qė nuk i pėlqen le t’i bjerė murit me kokė” dhe “le tė pijė ujė supermarketi”...!
Megjithėse dashuria ėshtė njė ndėr themelet kryesore tė fesė dhe kulturės islame ne po dridhemi nga tė studiuarit dhe thellimit nė tė, ndėrkohė qė ligjet e reja nė ministritė e arsimit sė shpejti do tė fusin lėndėn e edukatės seksuale pėr fėmijėt tanė, kurse ata fillimisht nuk dinė si tė dashurojnė dhe si tė sillen me gratė, duke filluar me nėnat dhe motrat e tyre e duke mbaruar me nuset dhe bijat e tyre, nė tė ardhmen.
Dashuria ėshtė njė ndėr themelet kryesore tė kėsaj feje, ndaj raportin mė tė plotė midis robėrve dhe Zotit tė tyre, Allahu e pėrshkroi me ndjenjėn e dashurisė: “...i Do dhe e duan...”. Pse nuk tha: e nderojnė, i binden apo i kanė frikė? Pse e zgjodhi pikėrisht dashurinė Allahu, qė tė pėrshkruajė lidhjen mė tė fortė dhe litarin qė nuk kėputet midis Tij dhe robėrve tė Tij? Komentuesit thonė: “Pasimi i vėrtetė dhe puna pėr Allahun nuk arrihen pa dashuri, dashuria ėshtė ēelėsi pėr tė fituar dhe arritur shkallėt mė tė larta tek Allahu”.
“Burrat nuk janė emocionalė” ėshtė njė arsye, qė burrat e shprehin me qėllim qė t’i ikin detyrimeve emocionale kundrejt familjes! Bėjmė pyetjen: Si u arrit tė priten emocionet nga jetimi dhe i shkreti qė kishte humbur nėnėn dhe babanė, kurse ata tė dy janė shkolla e parė qė ia mėson njeriut dashurinė? Ai nuk kishte vėllezėr, as krah e as mbėshtetje? Egėrsohej nga errėsira e zemrave tė hallkut, ndaj i braktiste duke shkuar me dhen, apo duke u vetmuar nė shpellė. Pastaj doli para dynjasė pėr ta mbushur me dashuri dhe emocione si pejgamber, bashkėshort, baba dhe mėsues. Ai, paqja dhe bekimet qofshin me tė, na ka lajmėruar, se do tė vijnė njerėz qė do tė krenohen se janė zemėrgurė dhe tė vrazhdė, ndaj duke kryer shtyllėn e fundit tė kėsaj feje, nė Haxhillėkun e Lamtumirės i ftoi qartė: “Silluni mirė me gratė, ato nuk i nderon kush pėrveēse i ndershmi dhe nuk i pėrēmon pėrveēse i poshtri”.
Ai e puthte zonjėn Aishe nė ballė, vraponte me tė, lozte me tė, thumbohej madje edhe shpirti kur i doli ishte duke pastruar dhėmbėt me misvakun, qė ajo ia kishte zbutur me pėshtymėn e saj...!
O burra, dija fitohet duke e kėrkuar, ndėrsa dashuria duke e kultivuar. Kush mbjell dashuri do ta korrė atė dhe kush mbjellė ngurtėsi dhe vrazhdėsi do t’i korrė gjithashtu, ose do tė shohė gruan e tij tė rendi pas njė dashurie tė supozuar virtuale nė televizion!
Nuk kemi nevojė tė importojmė e as tė titrojmė romantikėn. Ne kemi nevojė tė ngjallim trashėgiminė tonė romantike dhe ta praktikojmė atė. Ashtu burrat do tė mund tė dalin nga shtėpitė e bijave tė Hatixhes dhe Aishes pėr t’u pėrballur me lodhjet dhe ngacmimet e dynjasė nė pėrditshmėri. Nėse ecet kėshtu, sa e mirė qenka romantika dhe lum pėr tė dashuruarit
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi