Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kėnaqėsia mė e madhe nė xhenet

Shko poshtė

Kėnaqėsia mė e madhe nė xhenet

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 9:18 am

Kėnaqėsia dhe dhuntia mė e madhe, mė e larta dhe mė madhėshtorja nė botėn tjetėr ėshtė tė shikuarit e Allahut tė Madhėruar.

Nga Suhejbi, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, kumtohet se i Dėrguari i Allahut sal-lallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė hyjnė banorėt e xhenetit nė xhenet, njė thirrės thėrret: “O banorė tė xhenetit! Ju keni njė takim me Krijuesin tuaj. Doni t’iu tregoj pėr tė?” Thonė: “Ēfarė takimi ėshtė? A nuk na i zbardhi fytyrat, na rėndoi peshoren (e veprave tė mira), na futi nė xhenet dhe na mbrojti nga zjarri?” Pastaj zbulohet perdja (pengesa) dhe e shikojnė Allahun. Nuk u ėshtė dhuruar (banorėve tė xhenetit) mė parė diēka mė e dashur sesa tė shikuarit e Allahut tė Madhėruar.[1]

I Dėrguari sal-lallahu alejhi ue selem e sqaron nė kėtė hadith se me gjithė tė mirat qė Allahu u ka dhėnė atyre, prapė gjėja mė e dashur pėr ta ėshtė tė shikuarit e Allahut tė Madhėruar.

Pėr kėtė arsye, Allahu na ka treguar pėr gjendjen e jobesimtarėve me fjalėt: “Nuk ėshtė ashtu! Nė tė vėrtetė, atė ditė njė vel do t’i pengojė ata qė tė shohin Zotin e tyre...”[2]

Atyre u janė bashkuar dy lloje dėnimi: dėnimi i zjarrit dhe dėnimi i pamundėsisė pėr tė parė Allahun e Madhėruar. Ashtu siē ka bashkuar pėr tė dashurit e Tij dy kėnaqėsi dhe dy dhunti: kėnaqėsinė dhe dhuntinė e xhenetit dhe mundėsinė pėr tė parė Allahun e Lartėsuar.

Pėrgėzime pėr atė qė ka privilegjin ta shohė Allahun e Lartmadhėruar, Krijuesin e botėve. E lus Allahun qė tė jemi prej atyre qė e shohin Atė dhe tė na bėjė prej atyre qė i ka pėrmendur nė Kuran me fjalėt: “E s’ka dyshim se vepėrmirėt janė nė pėrjetime e kėnaqėsi (nė xhenet). Tė mbėshtetur nė kolltukė vėshtrojnė.”[3]


Nga libri “Igathetu-lahfan”

Pėrshtati: Rashit Zylfiu
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi