Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ata tė cilėt nuk besojnė nė fundin e kėtij universi

Shko poshtė

Ata tė cilėt nuk besojnė nė fundin e kėtij universi

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 22, 2010 4:58 am

Thotė Allahu subhanehu we teala nė kaptinėn Sebe’e:

Ata tė cilėt nuk besuan thanė: “nuk do tė na vie neve kiameti!” Thuaj: “Po, pasha Zotin tim qė e di tė fshehtėn, ai patjetėr do t’ju vie.” (Sebe’e, 3).

Nė njė ajet tjetėr Kur’anor nė suren Fussilet Allahu Fuqiplotė thotė:

E nėse pas tė kėqijave qė e goditėn (njeriun), Ne i japim tė mira nga ana Jonė, ai me kėmbėngulje do tė thotė: “Kėtė e kam arritur vet (kėtė do ta kem pėrgjithmonė), e nuk mendoj se do tė bėhet kijameti, po, edhe nėse do tė kthehem te Zoti im, unė te Ai do ta kem edhe mė mirė!” Ne patjetėr do ti njoftojmė ata tė cilėt nuk besuan pėr atė qė punuan dhe do tu japim tė pėrjetojnė dėnim tė rėndė.”( Fussilet, 50).


Nė pjesėn e parė tė punės sonė, kemi folur mbi krijimin e universit. Tani do tė pėrpiqem ta ekzaminoj fundin e kėsaj bote dhe fundin e gjithėsisė ashtu siq e pasqyron Allahu Fuqiplotė ne Kur’anin e Tij fisnik. Ne jemi plotėsisht tė bindur se nuk ka pasur ndonjė tjetėr libėr gjatė tėrė historisė njerzore qė ka sjellur tė dhėna tė detajizuara lidhur me fillimin dhe mbarimin e kėsaj bote. Gjurmo nė tė gjitha librat e mėparshme me tė dhėna shkencore dhe do tė shofėsh se asnjė nga ato libra nuk janė as pėr sė afėrmi si Kur’ani fisnik. Ėshtė thėnė se Kur’ani duhet tė jep shenja dhe dėshmi; ja kėtu pra janė sjellur argumentet, pra! A thua kėto argumente nuk do tė mjaftojnė pėr ata tė cilėt nuk janė tė njėanshėm.
Ėshtė natyrshmėri e njeriut i cili ėshtė i izoluar gjatė njė intervali kohor tė jetės sė tij qė, qdo gjė pėrreth tij ta konsideroj si konstante dhe statike. Nė kohėn e profetit Muhamed (paqja dhe shpetimii Allahut qoft mbi tė), tė flasėsh pėr shkatrrimin e kėsaj bote, e nė vecanti shkatrrimin e universit nė pėrgjithėsi, do tė ishte pėrtej aftėsisė sė konceptimit. Njerezit injorues tė faktit qė toka ėshtė njė objekt qė lundron nė hapsirė, e konsideruan atė (tokėn) tė sigurt dhe i fshehėn argumentet nėn kėmbėt e tyre. Ata nuk kanė mundur tė besojnė se do tė vije dita kur qdo gjė do tė shuhet dhe zhduket.

Pas ngritjes sė njohurive, duke iu falėnderuar zbulimeve shkencore, u bė e qartė se fundi i botės ku jetojmė dhe fundi i universit ėshtė i pa evitueshėm. Asnjėri i cili ka mendje tė shėndosh nuk do tė pohonte sot se bota do tė ekzistoj pėrgjithmon. Edhe nė qoftė se nuk paraqitet asnjė fenomen hyjnor, ėshtė e sigurtė qė sapo tė dobėsohet energjija e diellit, fundi i botės do tė bėhet i pashmangshėm. Megjithatė, mėnyra dhe koha e saktė se kur do tė ndodh njė gjė e till nuk mund tė parashikohen, pėr arsye se ėshtė sekret prej sekreteve te Krijuesit tė gjithėsisė.

Qe t’ua japim njė shembull, rregullat e termodinamikės deshmojnė se fundi i kėsaj bote do tė vije. Pėrshembull, stufat pėr ngrohjen e dhomave; lėnja e gotės sė qajit pėr tu ftohur janė qėshtje tė kėtij rregulli. Posaqėrisht, studimet e Rudolf Clausius kanė quar nė adoptimin e masės sė energjisė qė nuk e kemi nė dispozicjon tė quajtur entropi. Entropia totale rritet vazhdimisht nė univers. Ngrohja e diellit qon drejt ftohjes sė universit dhe ky proces ėshtė i pakthyeshem…

Rregullat e termodinamikės nė aspektin fetar dhe filozofik


A do tė vazhdoj ky proces pergjithmonė? Pergjigjeja do tė jetė “JO.” Kur nxehtėsija arrinė temperatur konstante, atėherė vije gjendja statike e quajtur “ekuilibri (barazpeshimi) termodinamik.” Arritja e nxehtėsisė nga dielli dhe nga njė mori yjesh munde te vazhdoi deri ne biliona vite, por kjo nuk ėshtė e pashterrshme dhe e pa fund. Kah fundi i llogaritjes se kohės, normat e termodinamikave do tė bėjnė qė aktivitetet qė ndodhin nė univers tė pushojnė. Nė kėto kushte, ne mund tė vijmė nė pėrfundimet qė vijojne:

1- Se ky univers ka fillimin e vete, dhe se

2- Ketij universi nje dite do ti vije fundi.

Te gjitha religjionet te cilate spjegojne besimin ne nje Allah gjate histories kane qene mbrojtes te ketyre dy argumenteve. Kur’ani fisnik, ka keto argumente per ti ofruar lidhur me fillimin dhe mbarimin e kesaj gjithesije. (Ne tri kaptinat e para lexojme ajetet (citatet) e mrekullueshme te Kur’anit lidhur me fillimin e kesaj gjithesije). Ne anen tjeter, materialistet pohojne se materja ka ekzistuar gjithmone (pa fillim) dhe do te vazhdoj te ekzistoj pergjithmone. Me fjale te tjera, ata nuk e pranojne fillimin i cili solli deri te ideja e krijimit dhe fundit te kesaj bote dhe ketij universi.

Ne dy ajetet Kur’anore te cilat i permendem ne fillim te kesaj teme, pame kundershtimin qe u ngrit ne kohen e pejgamberit (salallahu alejhi we selem) ndaj tij. Ndersa, si rezultat i zbulimeve astrofizike, u be e qarte se ky univers ne fakt, ka fillimin dhe mbarimin e tij, atehere disa ateist u perpoqen qe ti pershtatin teorite e tyre me zbulimet e reja shkencore. Megjithate, eshte eveidente qe para se kjo e vertet shkencore te perforcohej edhe shkenctarisht, ateistet ishin kunder kesaj ideje. Sidoqofte, pavaresisht se kjo e vertet eshte argumentuar edhe shkenctarisht, akoma ekzistojne ateist te cilet refuzojne te pranojne se kjo bote e kishte fillimin dhe do ta kete edhe mbarimin.

Normat e termodinamikes, miratojne pohimet e religjioneve monoteiste. Atehere, kjo eshte pra evidence shkencore qe i mbeshtet mesimet e tri religjioneve kryesore, monoteiste ne lidhje me fundin e kesaj bote. Se a ka ekzistuar universi gjithmone, bazuar ne normat e termodinamikes, te gjitha veprimet ne universin e perjetshem do te kishin arritur ne piken e ndaljes qysh tani (bazuar ne barazpeshimin termodinamik). Fakti qe akoma ka akte veprimi ne univers paraqet se ky univers ka fillimin e vet dhe nuk ka ekzistuar gjithmon. Te dhenat faktike se akoma ka veprime ne univers dhe se ky univers kishte fillimin e vet, tregojnė se edhe fundi i tij patjeter duhet te vij, se paku bazuar ne normat dhe ligjet e termodinamikes.Shkėputur nga libri The Quran: Unchallangeable Miracle, tė autorit Caner Taslaman. Aktualisht ky liber ėshtė i pėrkthyer nė gjashtė gjuhė tė botes. Ne do te ofrojm disa tema mjaft interesante te trajtuara ne kete liber.

Pėrktheu: Rexhep Metolli, Lugano, Zvicerr.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi