Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tė lexosh me zemėr tė gjallė

Shko poshtė

Tė lexosh me zemėr tė gjallė

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 22, 2010 4:53 am

Arsyeja ėshtė ajo qė hulumton, krahason, analizon;


Ata qė lexojnė. Dhe ata qė nuk lexojnė s’janė tė barabartė. Lexues, kush s’i lexon veē syri, por mendja bashkė me zemrėn. Mbrapa krijimit tė njeriut fshihet njė botė e madhe. Atė botė nuk mund ta lexojė gjithsecili. E lexojnė kush ndjek mėsimet e Atij qė krijoi atė botė. Njeriu qenie e vetėdijshme, ngacmimet e para i merr nga bota e jashtme. Ajo botė, nė tė ardhmen, mund ta bėjė tė vetėdijshėm edhe ndaj sė brendshmes. Hapėsira qiellore ėshtė njė libėr i hapur pėr tė zotėt e mendjes; pėr ata qė mendojnė, e mendojnė ata qė natyrshmėria s’u shtrembėrohet. Kush lexon por, s’kupton, ėshtė njė sy nė njė mendje e zemėr tė ngushtė.

Intelekti ėshtė dhuratė hyjnore. Arsyeja ėshtė ajo qė hulumton, krahason, analizon; kėrkon shpjegimin e asaj qė kapin shqisat. Ndėrsa, zemra ajo qė nxitė. Njė zemėr e shqetėsuar, ėshtė ajo zemėr e materializuar. Zemra ėshtė e thirrur tė stimulojė kėrkesėn pėr njė botė tė paprekshme, edhe pse ndijimet shqisore shpeshherė sikur shpijnė tek njė botė pėrtej perceptimeve ndijore. Nxėnėsit tė diturisė i duhet njė dritė, qė nuk shuhet e qė nuk e lėvizin erėrat. Tė jetė e qėndrueshme dhe gjithėpėrfshirėse. Kush intelekti i tij nuk e shpie nė rrugėn e Paqes, ėshtė nxėnės i diturisė pa dritė nė sy, e sy pa mendje e zemėr.

Vullneti pėr tė njohur, nuk mund tė burojė prej njė zemre tė ngurtė e tė vdekur; e as prej njė arsyeje tė mbyllur brenda mureve tė lakmisė materialiste. Dėshirėn e ndez dhe e shuan qėllimi i mėsymjes. Po qe njė pikė e largėt, derisa tė arrijė atė, hapen shtigje tė ndryshme tė njohjes. Por, ashtu siē ėshtė e furishme euforia kur lakmisė i mėsyhet, shpėrthen dhe ndalon, nuk tejkalon hapėsirėn, e cila mbulon vetėm vetveten e tij, e ajo pikė ėshtė e afėrt, s’prek as edhe njė shteg tė njohjes! Kur njeriu tė vėrtetėn e botės shpirtėrore mbulon, ndėrsa, anėn fizike; lakminė afatshkurtre, tė pėrkohshme dhe tė kufizuar, admiron dhe rob i saj bėhet. Jo, s’janė tė barabartė ata qė me zemėr lexojnė (e zemrat e tyre janė tė gjalla) dhe ata qė zemrat i kanė tė vdekura, e leximi i tyre ėshtė njė epsh i gjallė.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi