Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ngrihu, muzgu i zgjimit!

Shko poshtė

Ngrihu, muzgu i zgjimit!

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 22, 2010 4:50 am

Bėhu i pari qė lind me ditėn e re, me muzgun e lindjes sė diellit: i bindur plotėsisht nė Zotin e vet, i pėrkushtuar plotėsisht nė fjalėt e Tij, i palėkundur nė bindjen se Zoti ėshtė me tė, ėshtė me ty, muzgu i lindjes erdhi: nėnshtroja tėrė qenien tėnde Zotit tė saj, ji musliman i devotshėm!
O njeri i bindur nė Zotin e vet, ngrihu, mposhte epshin, mposhte armikun, ti ke Zot qė dėgjon, sheh, tė mbikėqyrė, pėrkujdeset pėr ty; ke Zot qė tė premtoi ty dhe vetėm ty, qė tė ngadhėnjesh mbi ēdo gjė!
Po duken shkėlqesat e para tė diellit; rrezet e zgjimit! Qielli po hapet. Mendja po kthjellet. Nuk ka mė ē'tė pritet. Fundi i muzgut tė errėsirės po ikėn, e muzgu i lindjes, zgjimit, po duket. Ti po kupton, ti po arsyeton, ti po ndjen fuqinė tėnde; tani, ngrihu, e thuaj: jam zgjuar, jam i fuqishėm, unė kam Zot qė mė mbron e mė ndihmon: jam musliman, krenar e i palėkundshėm!
Ajo ditė e re me diell tė ri qė po fillon, pėr ty ka njė porosi! Pranoje, mos e refuzo, qėndro, mos prit mė, se: Zoti yt tė do, Zoti yt tė mėshiron, Zoti yt tė premton: ti kurrė nuk do tė jesh i poshtėruar pėrderisa Zot ke Atė, Allahun, qė gjithēka filloi prej Tij!
Mesazhi: Nuk je vetėm. Nuk je i gjorė. Nuk je i paaftė. Je njeri i dalluar. Je mė i miri i njerėzimit. Ti mund tė shpėtosh drejtėsinė. Ti mund tė ndryshosh botėn. Ti mund t'i bashkosh njerėzit. Ti mund tė pėrhapėsh fjalėn e bukur. Ti mund t'i pėrfitosh zemrat e njerėzve qė ato tė mos e adhurojnė askėnd pėrveē Krijuesin e tyre, Allahun e Gjithėpushtetshėm!
Ka mesazh, pėr ty ėshtė, e pėr askėnd tjetėr, e kush tjetėr, pėrveē pėr atė qė iu premtua ngadhėnjimi e triumfi. Ti je, sepse Zoti yt drejtėsinė nė tokė do ta kthej, drita e Tij nuk shuhet kurrė! Ti nėn atė dritė do tė zgjohesh. S'ka dritė mė tė fuqishme se Drita e Zotit; ajo pėrfshin gjithēka. Pėrfshinė ēdo gjė; ti jeto me tė, jeto nėn tė, merre, sepse Allahu ty tė zgjodhi!
Je njeri i bindur, qė nuk pranove tė adhurosh kė tjetėr pėrveē Zotit tėnd, Krijuesin e jetės, tė tokės e tė qiejve; tė Gjithėpushtetshmin, qė gjithēka i nėnshtrohet Atij me vullnet apo pa vullnet. Po, Atij i takon sundimi! Qėndro nėn sundimin e Allahut me ndjenjat, mendjen, zemrėn, shpirtin; lėviz me emėr tė Allahut, ndih pėr hir tė Allahut, mendo pėr hir tė Allahut, duaj tė tjerėt pėr hir tė Allahut; ti je nėn Pushtetin e Tij tė pakufishėm e tė pafundmė!
Ti nuk je i huaj! Ke Zot, e kjo tokė ty tė takon! Ngrihu, agonia po zhduket, papėrgjegjėsia po shkulet, pandėrgjegjshmėria po ērrėnjoset! Ti ke rrėnjė, ke identitet; trashėgimtar i tokės je! E kush pėrveē teje, o besimtar, o i bindur ndaj Krijuesit tė jetės!
Po fundoset errėsira e errėsirave, po ndriēon drita e Islamit; ti je ai qė do tė mbash atė dritė nė dorė! Po, ti je, e kush tjetėr pėrveē teje, ty Zoti tė emėroi tė vėsh drejtėsinė nė tokė, tė shkulėsh errėsirėn e tė ujitėsh bimėn e dritės. Fjala e bukur, e a ka fjalė mė tė bukur se Fjala e Zotit tė tokės e tė qiejve e ē'ka mes tyre, Jetėdhėnės i gjithēkaje!
Ngrihu, koha erdhi! Fjala e Allahut kurrė nuk ka qenė e mposhtur. Kurrė ISLAMI nuk iu pengua shkėlqimi i dritės, ėshtė fjalė qė nuk shuhet, ėshtė fjalė qė nuk vdes, ėshtė fjalė qė pėrfiton zemra, mendje, shpirtra! Ėshtė Islami, qė secili njeri prej tij nuk pavarėsohet kurrė! Dritė, njeriu nuk mund tė jetojė nė errėsirė. Nuk mund t'i bėjė ballė humnerės. E do gjerėsinė, e do tė pastrėn, e do tė bukurėn, e do paqen shpirtėrore!
Jo, mos shiko ē'thonė gojėt e njerėzve. Ata gėnjejnė. Ata nuk e dinė se ē'ėshtė ISLAM, mos i dėgjo ē'pėshpėritin mendjet e tyre! Ti qėndro kokėlartė, qėndro krenar, qėndro zemėrgjerė, qėndro i ngritur; ti je i madh, ti je i fuqishėm – nuk ka madhėshti e fuqi mbi fuqinė e atij njeriu qė ėshtė i lidhur me tė Gjithėfuqishmin!
Ti ke Zot qė dėgjon, ke Zot qė sheh, ke Zot qė tė mbikėqyrė, ke Zot qė nuk e merr gjumi e as nuk kotė kurrė! Ke Zot qė ėshtė i Gjallė, pėr asnjė ēast fare nuk mund t'i ik gjė kurrė. Gjithnjė je nėn pėrkujdesjen e Tij – Ai ėshtė Allahu, emėr qė ēdo shpirt ishte i devotshėm ndaj Tij, por padrejtėsia e errėsira e vullnetit tė ulėt njerėzor e ndryshoi kėtė dashuri qė ka pėr Zotin e tij. Ti ke shpirt qė e do Zotin e vet, ke zemėr qė rrah pėr Tė, ke mendje qė i pėrkulet Zotit tė vet, ke trup qė e ke nėnshtruar nė adhurim ndaj Zotit tė tij!
Njeri i madh je! Mposhte epshin. Mposhte armikun! Ti nuk ndėrrove Kėnaqėsinė e Zotit tėnd me asgjė. I the "Jo!" fjalės sė tjerėve, e iu binde me arsye tė zgjuar e me zemėr tė pastėr, dhe u pėrqendrove vetėm nė Fjalėn e Tij. O njeri madhėshtor, ke njė trashėgimi qė nuk shuhet, ke njė burim qė nuk shteret, ke Kur'anin, ke njė Libėr qė askush nuk mund ta sfidoj, jo kurrė! Njė libėr qė kur ti i pėrmbahesh, je i dėgjueshėm dhe e respekton atė me pėrpikėri, edhe ti je i pasfidueshėm, i pamposhtur!
Nuk ka mė agoni tė pritjes! Agonia ėshtė pėr njerėzit e vdekur, njerėz pajetė, njerėz qė nuk njohin Zotin e tyre!
S'ke ē'pret, mjafton tė thuash: O Allah! Nė Ty mbėshtes qenien time, mbėshtes ēėshtjet e mia, pėr Ty jetoj, pėr ty sakrifikoj, pėr Ty lėviz, pėr Ty shpenzoj, pėr Ty kėshilloj, pėr Ty edhe vdes; pa Ty jeta s'ka kuptim, pa Ty jam asgjė! Mė pėrqendro nė rrugėn Tėnde, qė Ty nė xhennet tė tė shoh! Ja Allah!
Ti, o musliman i dashur, pasha Atė qė krijoi jetėn time, e krijoi jetėn tėnde, e krijoi jetėn e ēdo gjėje, me Tė ke pėr tė qenė njeri i pandalshėm, i papengueshėm, i pamposhtur; plot vendosmėri, plot shpresė, plot gėzim, plot fuqi, plot lumturi!
Ty tė do Allahu, ty tė mėshiron Allahu, ty tė zgjodhi Allahu: je musliman!
MUSLIMAN, kodi i zgjimit, kodi i ngadhėnjimit, kodi i jetės sė gjallė! /zgjim.org/
Shkruan: Avni TAFILI
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi