Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Sa vend kanė...

Shko poshtė

Sa vend kanė...

Mesazh nga NoOrA prej Tue Feb 09, 2010 11:34 am

Sa peshon ti ??

50 kilogram - tha njėri.

60 kilogram - tha tjetri.

Jo… jo… nuk e kam pėr qėllim kėtė peshė…

Kam pėr qėllim peshėn e vėrtetė…… Peshėn tė cilėn e ka pėrmendur Allahu i Lartėsuar nė thėnien e Tij:

“Atė ditė peshimi (masa) ėshtė i drejtė. Atij qė i rėndohen peshojat, ata janė tė shpėtuar.

Kurse atij qė i vijnė lehtė peshojat, ata e humbėn vetveten, ngase i refuzan argumentet Tona me tė padrejtė.” (Araf, 8-9)

E kuptove pėr ēfarė e kam fjalėn ???

Pesha jote e vėrtetė… Pesha jote nė peshoren e drejtė … Pesha jote atė ditė kur do tė vendosen peshojat…. Pesha jote nga tė mirat qė do ta rėndojnė peshojen… Kurse tė keqijat do ta lehtėsojnė peshojen…

Sa vend ka morali i mirė te ty ???

Morali i mirė pėr tė cilin ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė):

“ Nuk ka asgjė qė konsiderohet mė e rėndė nė peshoren e besimtarit Ditėn e Gjykimit si morali i mirė dhe Allahu e urren keqbėrsin e shėmtuar.” (Transmeton Tirmidhiu dhe ka thėnė hadithi ėshtė hasen-sahih)

O, sa punė e lehtė pėr tė bėrė njeriu, atij qė Allahu ia lehtėson.

Sa vend ka thirrja nė tė mirė dhe udhėzimi nė tė te ty ???

A nuk e pėrsėrisim shpeshherė thėnien e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė): “ Kush udhėzon nė tė mirė ka shpėrblimin si ai person qė e kryen atė vepėr.” ( Transmeton Muslimi)

A nuk e kanė ndėgjuar veshėt tonė thėnien e Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė): “ Kush thėrret nė udhėzim do tė ketė shpėrblimin sikur shpėrblimi i atij qė e ka pasuar atė, duke mos iu pakėsuar nga shpėrblimi i asnjėrit. Kush thėrret nė devijim do tė ketė mėkat sikurse mėkatet e atyre qė e pasojnė atė duke mos iu pakėsuar nga mėkati i asnjėrit.” (Transeton Muslimi)

Sa vend ka te ty leximi i Kuranit ??? Kurani qė do tė vijė dhe do tė bėjė shefat pėr shoqėruesit e tij.

A nuk e ke dėgjuar thėnien e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė):

“Kush lexon njė shkronjė nga libri i Allahu ka njė shpėrblim, e ai shpėrblim e ka vlerėn e dhjetėfish, nuk them: elif, lam, mim, ėshtė njė shkronjė, por elif ėshtė shkronjė, lami ėshtė shkronjė, mimi ėshtė shkronjė.” ( Transmeton Tirmidhiu dhe ka thėnė hasen-sahih)

Sa vend ka te ty pėrkujtimi i Allahut???

Sa ka vend ka te ty thėnia : “Subhanallahi ue bihamdihi subhanallahil adhim…?”

Sa vend ka te ty thėnia: “Subhanallahi uelhamdulilahi ue la ilahe il Allahu uallahu ekber ue la haule ue la kuuete ila bilahi” ???

Sa vend kanė te ty shpėrblimet e shumfishuara…???

Sa vend ka te ty isigfari ( kėrkimi i faljes sė gabimeve)…???

Dhe kėrkimi i faljes sė gabimeve pėr besimtarėt dhe besimtaret???

A nuk e kemi mėsuar tė gjithė ne thėnien e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):

“ Dy fjalė janė tė lehta pėr gjuhėn, tė rėnda pėr peshoren, tė dashura pėr Mėshiruesin: Subhanallahi ue bihamdihi subhanallahil adhim.” (Buhariu dhe Muslimi)

A nuk transmetohet nga ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)se ka thėnė:

”Pėr ēdo nyje tė ēdonjėrit nga ju ka lėmoshė; ēdo madhėrim ėshtė sadaka, ēdo falenderim ėshtė sadaka, ēdo tekbir ėshtė sadaka. Urdhėri nė tė mirė ėshtė sadaka, ndalimi nga e keqja ėshtė sadaka dhe e tėrė kjo mund tė kompenzohet me dy rekate qė i falė njeriu nė duha.”(Transmeton Muslimi)

Puna ėshtė e gjėrė…e gjėrė…

Na mjafton thėnia e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):

“Kanė fituar muferidunėt. Ata e pyetėn: “Kush janė muferidunėt, o Resulullah?” Ai tha: “Ata dhe ato qė pėrmendin Allahun shumė.” ( Transmeton Muslimi)

Por!!!

Tė kemi kujdes…. nga ngrėnėsit (asgjėsuesit) e tė mirave!

Duke filluar nga zullumi, tejkalimi i kufijve, hasedi, pėrgojimi, bartja e fjalėve, ngatėrresa, ofendimi i tjetrit dhe ….

A nuk ka thėnė i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):

“Muflis ( i falimentuar) nga umeti im konsiderohet ai person qė Ditėn e Gjykimit vjen me namaz, agjėrim, zekat, mirėpo gjithashtu, ai e ka ofenduar njėrin, i ka shpifur tjetrit, ka ngrėnė pasurinė e huaj, ka derdhur gjakun e tjetrit, ka rrahur tjetrin. Dhe i merren nga tė mirat e tij e u jepen kėtyre tė tjerėve dhe kur t`i harxhohen tė mirat, para se tė qartėsohet me ata qė u kishte bėrė padrejtė, ai ua merr mėkatet e tyre, pastaj hidhet nė zjarr.” (Transmeton Muslimi)

Prandaj, mos i shkapėrderdh mirėsitė!

Dhe kėrko mėshirė nga Allahu tė tė mbrojė nga veprat e kėqija dhe lėnia e veprave tė mira!

Atėherė, ēfarė po pret ???

Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė! thotė :

“Nxito me vepra, para se tė vijnė shtatė gjėra; a jeni duke pritur vetėm varfėri qė tė bėnė tė harruar, apo pasuri tė tepruar, apo smundje tė prishur, apo pleqėri tė shterur, apo vdekje tė pėrgatitur, apo dexhali e keqja (sherri) qė mungon dhe pritet tė vijė, apo Kiamei, e ajo ėshtė mė e hidhur dhe e keqe.” (Transmeton Tirmidhiu)

Eja pra, nxito ta rėndojmė peshoren me vepra tė mira!

Pėr shkak se veprat e mira i asgjėsojnė veprat e kėqia.

Lusim Allahun tė na i pranojė dhe tė na japė sinqeritet nė thėnie dhe vepra!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi