Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vlerat e Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me tė)

Shko poshtė

Vlerat e Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me tė)

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 08, 2010 1:15 pm

Dijetari i njohur Ibėn El-Kajim El-Xheuzi pėr vlerat e Aishes, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se ishte gruaja mė e dashur e Muhamedit salallahu alejhi ue selem, siē shėnon Imam Buhariu nė librin e tij (qė ėshtė libri mė i saktė pas Kuranit nė Islam. “Muhamedi salallahu alejhi ue selem ėshtė pyetur se kė do mė sė shumti. Ai ka thėnė: “Aishen.”
“E nga burrat?” Ka thėnė: “Babanė e saj.”
Muhamedi salallahu alejhi ue selem nuk ėshtė martuar me tjetėr grua virgjėreshė pėrveē saj.

Vlerat e saj

Muhamedit salallahu alejhi ue selem Allahu i Lartėsuar i ka zbritur shpalljen nė shtėpinė e saj, gjė qė nuk ka ndodhur te gratė e tjera tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem.

Kur Allahu i Lartėsuar i zbriti Muhamedit salallahu alejhi ue selem ajetin e “tehirit” (zgjedhjes ndėrmjet Muhamedit salallahu alejhi ue selem apo kėsaj bote): “O ti Pejgamber, thuaju grave tė tua: "Nė qoftė se lakmoni jetėn e kėsaj bote dhe stolitė e saj, atėherė ejani: “Unė po ju jap furnizimin (pėr lėshim) dhe po ju lėshoj ashtu si ėshtė e rrugės.” (Suretu Ahzabė: 28)

Aishja zgjodhi Muhamedin salallahu alejhi ue selem pa u menduar fare dhe Muhamedi salallahu alejhi ue selem i tha: “Mos nxito, nėse do sė pari pyeti prindėrit e tu”, por Aishja i tha: “A pėr kėtė t’i pyes prindėrit e mi? Njė gjė e tillė nuk ėshtė e nevojshme, se unė zgjodha Allahun, Pejgamberin e Tij dhe botėn tjetėr tė amshuar”, e u bė shembull i mirė pėr tė gjitha gratė e tjera tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem dhe thanė ashtu siē tha Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me to.

Allahu i Lartėsuar e pastroi nga ajo qė i kishin shpifur, zbriti ajete tė Kuranit pėr tė nė suren Nur, qė kėndohen nė mihrabė tė xhamive deri nė Ditėn e Kiametit dhe Allahu i Lartėsuar dėshmoi se ajo ėshtė prej tė pastrave e tė dalluarave dhe i premtoi falje mėkatesh dhe shpėrblim shumė tė madh. Allahu i Lartėsuar tha nė Kuran se shpifja ndaj saj nuk ishte gjė e keqe pėr tė, por mirėsi. “S'ka dyshim se ata qė trilluan shpifjen janė njė grup prej jush. Ju mos e merrni atė si ndonjė dėm pėr ju, pėrkundrazi, ajo do tė jetė nė dobinė tuaj.” (Suretu Nur: 11) Ajo me tė cilėn deshėn ta ulin Aishen nuk e arriti qėllimin, pėrkundrazi, Allahu edhe mė shumė e ngriti dhe tregoi nė Kuran pėr pozitėn e saj tė lartė qė ka dhe vazhdoi tė pėrmendet pėr tė mirė nė e tokė e nė qiell deri nė Ditėn e Kiametit. Sa vlera tė larta e tė mėdha janė kėto, sikur ta dinė njerėzit!

Sahabėt mė tė mėdhenj kur kishin ndonjė problem, e posaēėrisht qė kishte tė bėnte me jetėn e brendshme familjare nga jeta Muhamedit salallahu alejhi ue selem, shkonin dhe pyetnin Aishen dhe problemi zgjidhej menjėherė. Nuk ka dyshim se ajo ishte nga sahabet mė tė dijshme, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

Muhamedi salallahu alejhi ue selem vdiq nė dhomėn e saj, nė ditėn e saj. Koka e Muhamedit salallahu alejhi ue selem ishte nė prehrin e saj.

Njė melek ia paraqiti pamjen e saj para se tė martohej me tė dhe Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha se “nėse kjo ishte nga Allahu i Lartėsuar, do tė realizohet”.

Kur sahabėt i dhuronin Muhamedit salallahu alejhi ue selem dhurata, zakonisht ia dhuronin nė natėn e Aishes, duke e ditur se Muhamedi salallahu alejhi ue selem e donte atė mė sė shumti. Kujdes! Nuk duhet menduar se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka qenė i padrejtė ndaj grave tė tij. Kjo nuk ka ndodhur kurrė, por kėtu po flasim pėr dashurinė qė ėshtė nė zemėr e pėr tė Allahu nuk e merr robin nė pėrgjegjėsi, ngase Muhamedi salallahu alejhi ue selem kur bėnte barazi tė pėrkryer shembullore ndėrmjet grave tė tij, nė fund thoshte: “O Allah, kjo ėshtė ajo qė kam mundėsi dhe mos mė merr nė pėrgjegjėsi pėr atė qė unė nuk e kam nė dorė (aludonte zemrėn).”

O Allahu i Madhėruar, na bėj ne qė ta duam Muhamedin salallahu alejhi ue selem, familjen e tij, shokėt e tij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, dhe na bashko me ta nė xhenetet mė tė mira, o Dėgjues i duave tona!

Pėrgatiti: Hevzi Kadriu
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi