Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Lakmimi

Shko poshtė

Lakmimi

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 08, 2010 1:02 pm

Ajo ėshtė fyerje ziliqare kundėr ndonjė tjetri qė ėshtė i suksesshėm a ndaj ndonjė poseduesi tė ndonjė pėrfitimi apo levėrdie qė ėshtė pėr t'u lakmuar. Lakmia ėshtė shqetėsim mental, nė saje tė dyshimeve a frikės nga rivaliteti. Ajo ėshtė ndjenjė, e cila mund tė jetė pėr shkak tė ndonjė rivaliteti tė mundshėm, qė personin e bėn ta ketė zili njė tjetėr pėr sa i pėrket fatit tė mirė tė kėtij tė fundit.
Kur sheh njė njeri qė ėshtė mė fatmirė se ti a qė ėshtė begatuar me mė shumė pasuri, me mė shumė dhurata/dhunti, me mė shumė epėrsi, nė mendjen tėnde paraqiten dy lloje ndjenjash. Ndjen keqardhje a xhelozi dhe dėshiron qė ai tė ishte privuar nga fati i vet i mirė dhe nga dhuratat, ose dėshiron njė fat tė atillė dhe se pėr dhuratat konsideron se do tė duheshin tė tė vijnė ty, por as ai duke mos u privuar. Lloji i parė i atyre ndjenjave ėshtė i keq dhe ato janė tė natyrės sė xhelozisė a lakmisė, kurse i dyti (lloj) ėshtė i mirė, pėrgjithėsisht, dhe tė shpiejnė tė konkurrosh me tė nė garė tė shėndoshė. Pėrndryshe, Islami e ndėshkon llojin e parė tė mėsipėrpėrshkruar tė kėtyre ndjenjave, tė cilat paraqesin xhelozi ose lakmi, meqė janė ndjenja negative, pėrkundrejt tė cilave ai (pra, Islami) inkurajon garim tė shėndoshė mes ithtarėve tė vet, veēanėrisht nė ēėshtje tė fesė e nė vepra tė ndershme. Ilaēi qė dėrrmon kėtė ndjenjė negative tė lakmisė i parashkruar nga Islami ėshtė se njeriu duhet tė besojė fuqishėm se tė gjitha fatmirėsitė e fatkeqėsitė janė tė paradeterminuara (tė paracaktuara) dhe tė njėjtat vijnė nga Allahu, i Plotfuqishmi.

Argumente nga Kur'ani
1) "Shumė ithtarė tė librit (ēifutė, tė krishterė), edhe pasi u ėshtė bėrė e qartė e vėrteta, nga vetė zilia e tyre personale dėshiruan qė pas besimit tuaj t'ju kthejnė nė mosbesimtarė, pra ju lini dhe largohuni prej tyre derisa Allahu ta sjellė Urdhrin e Vet. Allahu ka mundėsi pėr ēdo send!” (Kur'an, 2: 109).
2) "Secili (popull) ka njė anė tė cilės ai i kthehet, e ju shpejtoni kah punėt e mbara, e kudo qė tė jeni Allahu ka pėr t'ju tubuar tė gjithėve, Allahu ka fuqi pėr ēdo send!” (Kur'an, 2: 148).
3) "Mos lakmoni nė atė qė Allahu gradoi disa nga ju mbi disa tė tjerė. Burrave u takon hise nga ajo qė fituan ata dhe grave gjithashtu u takon hise nga ajo qė fituan ato. Allahut kėrkoni nga tė mirat e Tij. Allahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send!” (Kur'an, 4: 32).
4) "A u kanė zili atyre njerėzve pėr atė qė Allahu u dha nga mirėsitė e Tij?...!” (Kur'an, 4: 54).
5) "Thuaj: "I mbėshtetem Zotit tė agimit, prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron!” (Kur'an, 113: 1-5).

Argumente nga Sunneti
1. Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Kini kujdes nga lakmia, meqė ajo gėlltit virtytet ashtu siē zjarri gėlltit karburantet (lėndėt djegėse)!”
[Shėnon ebu Davudi]
2. Ibėn Mesudi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Nuk duhet tė kihet lakmi ndaj askujt, veē ndaj dyve (dy personave): ndaj njėrit tė cilit Allahu i ka dhėnė pasuri dhe qė i ka dhėnė fuqi pėr ta dhėnė atė (pasurinė) pėr hir tė sė vėrtetės ose nė rrugė tė saj, dhe ndaj njėrit qė Allahu i ka dhėnė menēuri (dituri) nė bazė tė sė cilės ai vepron dhe qė ua ofron atė tė tjerėve!”
[Shėnon Buhariu dhe Muslimi]

Pėrktheu nga anglishtja: Arsim JONUZI, 06.02.2010
Shkėputur nga libri: Kodi Social dhe Moral nė Islam
Autor: Muhammed el-Kudri
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi