Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Lidhja e afėrt e motrave nė Islam

Shko poshtė

Lidhja e afėrt e motrave nė Islam

Mesazh nga NoOrA prej Thu Feb 04, 2010 4:59 am

Si motra muslimane duke u orvatur pėr te fituar dituri ne fenė e tyre dhe pėrpjekja pėr ta ngritur Imanin, ėshtė njė ceshtje e rėndėsishme e cila shpeshherė duket se ėshtė neglizhuar. Problemi qėndron tek lidhja e afėrt e motrave ne Islam. Motrat muslimane mund te mirėpresin njėra tjetrėn, duke kaluar kohen ne shoqėri, duke shkėmbyer dhurata ne raste festive, te gatuajnė pėr ato qe kanė foshnja te sapolindura e shume gjera te tjera, por kjo ėshtė vetėm shkalla sipėrfaqėsore e lidhjes se afėrt te motrave ne Islam.

Pėr te kuptuar se cfare njėmend nėnkupton kjo lidhje e posaēme ne duhet t’i qasemi me thelle lidhjes ne fjale. Duhet nisur nga niveli i zemrės nga i cili buron kuptimi i lidhjes se afėrt te motrave ne Islam. Kjo marrėdhėnie ėshtė e posaēme sepse pėrfshin llojin e dashurisė unike: Njė, te cilėn nuk mund te hasesh tek asnjė lidhje sociale. Ėshtė njė ndjenje e veēante e jashtėzakonshme pėr ato qe janė rikthyer/konvertuar ne Islam. Pėr te shijuar te bukuren e kėsaj lidhjeje duhet tėrėsisht kuptuar elementet qe janė pėrfshirė ne te. Njė letėr na ėshtė shkruar te gjithė neve pėr te ndihmuar ne kėtė orvatje, Insha-Allah. Le te hedhim diturinė ne zemrat tona dhe do fillojmė te shohim te mbjellurat e lidhjes se vėrtet te motrave ne Islam duke kultivuar, lulen e lulėzuar, insha-Allah

Esselamu Alejjkum ue Rahmetullahi ue Berekatuhu Motėr e imja e dashur ne Islam Insha-Allah, ēdo gjė shkon mire me ty dhe me te afėrmit e tu. Te shkruaj kėtė letėr pėr te te treguar se sa shume i kushtoj kujdes lidhjes sonė , dhe te ndihmoj qe ne te dyja te kemi leverdi nga te kuptuarit se cfare njėmend do te thotė lidhja e afėrt e motrave ne Islam, Insha-Allah.

Kujdesem pėr ty sepse se bashku ne ndajmė diē qe ėshtė me e vlefshme se e tere bota dhe cfare ka ne te; ne ndajmė besimin ne Njeshmerine e Allahut ( Subhanu ue Teala) dhe fenė te cilin Ai ( Subhanu ue Teala) na ka sjellė. Kjo ėshtė njė dhurate e cila kapėrcen ēdo ndryshim te cilin ne do te kishim, si ne race,ngjyre,kombėsi,kulture apo ne gjuhe.

Te jesh njė motėr ne Islam ėshtė njėra nga begatitė e shumta e cila vjen me pranimin e rrugės se drejte te Allahut ( Subahnu ue Teala). Ėshtė poashtu njė pėrgjegjėsi qe ne kemi si anėtar te Ummetit Musliman. Pėr te pėrmbushur obligimet tona, duhet se pari pėr te kuptuar se cfare kėrkohet nga ne.

Kjo ėshtė lidhja e kuptueshme qe tregon lidhjen e afėrt te motrave ne Islam, e bazuar ne urtėsinė e Allahut dhe te dėrguarit te Tij ( Salallahu alejhi ue Selam),

"…kurse ndaj besimtarėve jij i pėrulur e i butė. ( 15:88)

Ka thėnė i Dėrguari ( Salallahu aleji ue Selam):

Askush prej jush nuk ka besuar derisa t’i doje pėr vellain e tij atė qe e do pėr vete (Muslimi) Ai ( Salallahu alejhi ue Selam) ka thėnė, Muslimanet ne dashurinė e tyre reciproke,dashamirėsinė dhe dhembshurinė janė si trupi i njeriut,

Nėse njė pjesė dhemb, atėherė i tėrė trupi ndjenė dhembje. ( Buhariu dhe Muslimi)

Te dua pėr hir te Allahut ( Subhanu ue Teala)… I dėrguari i Allahut (Sallahahu alejhi ue Selam) ka thėnė, Vėrtet All-llahu do tė thotė nė Ditėn e Ringjalljes:"Ku janė ata qė e donin njėri - tjetrin pėr hir tė Madhėrisė sime? Sot Unė do t’i strehoj ata nėn hijen Time, se kjo ėshtė dita nė tė cilėn nuk ka hije pėrveē hijes Time!" ( Muslimi)

Do sigurohem te tregoj pėr dashurinė time, insha-Allah…

I Dėrguari ( Sallahu aleji u selam) ka thėnė, "Nėse njė person e do vllaun e tij, ai duhet ta informoj pėr kėtė akt."(Abu Daudi dhe Tirmidhiu) Do te jem zemėrgjerė dhe e mėshirshme ndaj teje, Insha-Allah... Allahu ( Subhanu ue Teala ) thotė, "Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete..." ( 48:29).

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet ka thėnė: "Resulull-llahu, SalAll-llahu alejhi ue Selam, ka thėnė: 'Mos ia kini xhelozinė njeri-tjetrit ( njėra-tjetrės) , mos e mashtroni njeri-tjetrin( njėra-tjetrėn), mos u urreni, mos ia ktheni njeri-tjetrit( njėra-tjetrės) shpinėn, mos garoni njeri me tjetrin (njėra me tjetrėn)ne shitblerje dhe bėhuni robėrit e Zotit, vėllezėr(motra). Muslimani(Muslimanja) ėshtė vėllai (motra) I muslimanit,( e Muslimanes) nuk I bėn dhune atij(asaj), nuk e le ( ne balte ), nuk e gėnjen, nuk e nėnēmon'. 'Takvalleku ėshtė kėtu', dhe tregoi ne kraharorin e tij tri here. ' Pėr njė njeri ėshtė e keqe e mjaftueshme qe ta nėnēmojė vellain (motrėn) musliman (muslimane).

Ēdo musliman( muslimane) kundruall ēdo muslimani(muslimane) e ka haram: gjakun e tij(saj), pasurinė e tij (saj) Dhe nderin e tij(saj)'." ( Muslimi ) Do te shoqėrohem me ty . Insha-Allah ... I dėrguari (Salallahu alejhi ue Selam) ka thėnė, "Shoqėrohu vetėm me besimtare, dhe ushqimi yt le te vetėm nga te drejtit." (Abu Daudi dhe Tirmidhiu ) Ai (Salallahu alejhi ue Selam) gjithashtu thotė:

" Personi ėshtė i pėrshtatshėm pėr te ndjekur besimin e shokut te tij, prandaj shiko me kėnd shoqėrohesh." ( Abu Daudi dhe Tirmidhiu)

Do te ndihmoj inshaAllah kurdo qe ke nevoje dhe do t’i mbuloje mangėsitė qe i ke

Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet ka thėnė se Pejgamberi, Sal-lall-llahu alejhi ue Selam, ka thėnė:

" Kush ia largon besimtarit njė brenge nga brengat e kėsaj bote, All-llahu nga ai do ta largoje njė brenge nga brengat e ditės se Gjykimit. Kush ia lehtėson atij I cili ėshtė ne vėshtirėsi. All-llahu atij do t'ia lehtėsojė ne kėtė dhe ne boten tjetėr. Kush ia mbulon ( njė te mete ) muslimanit, All-llahu atij do t'ia mbuloje ne kėtė dhe ne bote tjetėr. All-llahu do t'i ndihmoje robit, derisa ai t’i ndihmoje vėllait te vet. Kush ndjek rrugėn qe ne te te kėrkojė dituri, All-llahu do t'ia lehtėsojė atij rrugėn deri ne xhennet. Asnjėherė nuk do te tuboheni ne njė shtėpi te Zotit njė grup njerėzish qe te lexojnė Kur'an dhe qe ta studiojnė atė e qe mbi ta te mos zbresė qetėsia dhe t’i mbuloje mėshira, t’i rrethojnė engjėjt, dhe qe All-llahu mos t’i pėrmendi nder te zgjedhurit e Tij. Kėnd e hedhin prapa veprat e tij, nuk mund ta gradoje prejardhja e tij." ( Muslimi )

Do te nxis ne rrugėn e drejte, Insha-Allah...

Allahu ( Subhanu ue Teala) thotė,

71. Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė. (9:71)

Kur i Dėrguari ( SalaAllahu aleji ue selam ) na kėshillonte,... Prej Enesit r.a transmetohet se i Dėrguari ( Salallahu alejhi ue Selam) ka thėnė:

Ndihmo vellaun ( apo motrėn) tėnd kur ai (ajo) bėn dem, ose kur i behet dem. Njė njeri tha : O i dėrguar i All-llahut, do t’i ndihmoj kur i behet dem, por si t’i ndihmoj kur ai bėn dem. I Dėrguari (Salallahu alejhi ue Selam) tha: Do t’a pengosh nga te berit dem ( tjerėve), atėherė e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij. ( Transmeton Buhariu)

Do t’i pėrmbush detyrat minimale dhe ato qe janė me tej Insha-Allah I dėrguari (Salallahu alejhi ue Selam) ka thėnė

"Obligimet e muslimanit ( muslimanes) pėrball muslimanit (muslimanes) janė gjashtė: kur ta takosh t’i japish selam, kur tė thėrret, t’i pėrgjigjesh, e kur tė kėrkon kėshillė, ti japish kėshillė, e kur tė teshtisė e ta falėnderon All-llahun, t’i pėrgjigjesh (duke i thėnė jerhamukall-llah), kur tė sėmuret ta vizitosh dhe kur tė vdes tia pasosh xhenazen". (Buhariu dhe Muslimi).

I dėrguari (Salallahu alejhi ue Selam ) gjithashtu ka thėnė, ‘Kur njė Musliman (Muslimane) viziton vllaun (Motrėn) e tij ( saj) i cili ėshtė i sėmurė, ai ( apo ajo) padyshim do mbledh frutet e Xhennetit derisa ai (apo ajo) kthehet nga (vizita)." (Muslimi)

Duhet ta dish, motėr e dashur se kėto janė vetėm disa nga premtimet te cilat i bėra ndaj teje dhe Allahut (Subhanu ue teala), Insha-Allah. Do te pėrpiqem t’i pėrmbush njė nga njė me aftėsitė qe kam insha-Allah. Insha-Allah edhe ti do ta besh te njėjtėn gjė tek motrat e tua ne Islam. Kjo, jo vetėm qe do na shtoj lidhjet e motrave, por do te na pėrforcoj karakterin e ummetit Musliman ashtu si mėsojmė dhe shfrytėzojmė urtėsinė e Islamit, Insha-Allah.

Synimi final ėshtė qe te fitojmė kenaqesine e Allahut ( Subhanu ue teala), e poashtu mėshirėn dhe bekimet e Tij, Insha-Allah. Kėshtu qe ne te dyja te kemi mundėsi te gjejmė rehatinė e vėrtetė e cila vjen ne te qenurit Musliman dhe realizimin e shpėrblimit me te madh te Xhenetit.

Amin!!!

Me Dashuri te sinqerte
Motra juaj ne Islam
Alejjkum Selam ue Rahmetullahi ue Berekatuhu
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi