Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Marshojnė pėr rroga dinjitoze

Shko poshtė

Marshojnė pėr rroga dinjitoze

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 03, 2010 10:27 am
Sindikalistėt e Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK) dolėn sot nė rrugė, me kėrkesė pėrmirėsimin e kushteve tė tyre tė punės.

Rreth 1500 mjekė marshuan sot nė rrugėn “Agim Ramadani”, deri tek objekti i Qeverisė sė Kosovės, duke mbajtur nė duar pankartat me mbishkrimet: “Rroga dinjitoze, krahasuar me kolegėt tanė nė rajon”, “Qendra Emergjente, mos na harroni, ndihmoni, ne shpėtojmė jetė”, etj..

Pėrmes kėsaj proteste, mjekėt kėrkojnė qė t’u ngrihen pagat, tė miratohet dhe tė nisė tė aplikohen Ligji i Punės, si dhe Ligji pėr Sigurime Shėndetėsore.

Pak orė mė vonė, udhėheqėsit e sindikatės sė QKUK-sė janė pritur nga ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi dhe U. D. i Sekretarit Permanent tė kėsaj ministrie, Haxhi Kamberi.

Pasi ka dėgjuar kėrkesat tė cilat janė shprehur para Qeverisė dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė nga njė pjesė e punėtorėve tė QKUK-sė, ministri Gashi u ka thėnė sindikalistėve se kėrkesat qė ata po i shprehin janė temė tė cilėn Ministria e ka pjesė tė punės sė saj tė rregullt, me qėllim tė pėrmirėsimit tė kushteve tė punonjėsve shėndetėsorė dhe cilėsisė sė shėrbimeve.

Ministri ka theksuar se ėshtė hera e parė pas luftės qė pagat nė sistemin shėndetėsor janė ngritur pėr 30 pėr qind, qė nuk ėshtė e mjaftueshme, por ėshtė njė start i mirė pėr tė bėrė pėrmirėsime tė tjera gjatė vitit.

Pak ditė mė parė, FSSHK, thirrjen pėr marshim nga ana e Sindikatės sė QKUK-sė e vlerėsoi si manipulim tė punėtorėve me gjendjen e tyre tė vėshtirė disavjeēare ekonomike-sociale. “Ky marsh ka pėr qėllim faktorizimin e kėtij grupi tė interesit josindikal, qė thirren nė organizimin sindikal, pa iu nėnshtruar asnjė dokumenti dhe ligji pėr organizimin sindikal, duke qenė edhe ndesh me to”, ka thėnė kryetari Bajrami.

Me kėtė rast, udhėheqėsit e Sindikatės sė QKUK-sė, Bajrami i quajti grupe tė interesit.

Pėrfshirjen e BSPK-sė nė Federatė, FSSHK vlerėson se kryetari i kėsaj sindikate ka shkelur Statutin e BSPK-sė, ka cenuar integritetin e FSSHK-sė dhe ka tentuar pėrēarjen e organizimit sindikal tė FSSHK-sė.

NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi