Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nuk e dija kėtė fakt rreth gruas nė Islam!

Shko poshtė

Nuk e dija kėtė fakt rreth gruas nė Islam!

Mesazh nga NoOrA prej Tue Feb 02, 2010 11:27 am

Shkruan: Lulzim Beqiri

Ne duhet tė kemi parasysh faktin qė personi i parė qė ra nė sexhde pas profetit Muhammed ishte njė grua.
E para qė besoi pas tė Dėrguarit tė Zotit ishte njė grua.
E para qė u pėrgėzua me xhenet ishte njė grua.
Hadixheja u pėrgėzua me Xhenet, para se tė pėrgėzohet ēdo njeri tjetėr.
Dėshmorja e parė nė Islam ishte njė grua.
Dėshmorja e parė nga sahabėt qė vdiq nė kontinentin evropian ishte njė grua.
Pėr pafajėsinė e saj (Aishes) nga akuzat qė i bėnė, ėshtė shpallur ajet Kur’anor qė lexohet deri nė Ditėn e Kiametit. Ėshtė Aisheja ajo qė transmetoi shumė dije pėr tek brezat e ardhshme, pasi gėzonte dije tė thella nė ēėshtje tė ndryshme fetare. Njihte shumė mirė tefsirin e Kur’anit, fikhun, poezinė arabe etj…
Amr Ibnul Asin e kishte dėrguar Profeti a.s. si komandant nė njė betejė. Ai bashkė me ushtrinė u kthyen triumfues. Kur u takua me Profetin a.s., ky i fundit e priti si hero dhe e nderoi. Duke parė kėtė pritje, Amr ibnul Asi mendoi se, nėse do e pyeste Profetin a.s. se kush ishte njeriu qė donte mė shumė, do tė pėrgjigjej: “Ty, o Amr!” Pasi ishin grumbulluar dhe disa muslimanė tė tjerė, Amr ibnul Asi shfrytėzoi rastin ta pyesė, me qėllim qė tė dėgjojnė edhe tė tjerėt. Kėshtu, iu drejtua me fjalėt: “O i Dėrguari i Allahut! Kush ėshtė njeriu mė i dashur pėr ty?” Profetiu iu pėrgjigj: “Aisheja!”
Aisheja ka transmetuar nga Profeti 2250 hadithe. Mes transmetuesve tė haditheve tė Profetit ajo zė vendin e katėrt ose pestė. Vendin e parė e zė Ebu Hurejre, tė dytin, Abudullah ibnu Umeri, tė tretin Enes ibnu Maliku, tė katėrtin sipas disave e zė Abdullah ibnu Abasi kurse sipas tė tjerėve e zė Aisheja.
Dijetarėt mė tė mėdhenj tė Umetit – si Buhari dhe tė tjerė – transmetojnė hadithe dhe dije tė Aishes. Aisheja njihet pėr oratori dhe gojėtari. Thotė Muavi ibnu Sufjani: “Oratori mė i madh ndėr arabėt ėshtė Aisheja”.
Dy vite para se tė vdiste, Aisheja vajti tė kryej Haxhin. Ditėn e Arafatit ajo agjėronte, edhe pse ishte shumė vapė. Ata qė kujdeseshin pėr tė, i hidhnin ujė fytyrės herė pas here me qėllim qė t’ia lehtėsojnė gjendjen. Urve ibnu Zubejri hyri nė ēadrėn e saj dhe kur e pa nė atė gjendje, i tha: “ O nėna ime! Ruaje vetėn dhe shėndetin, ajo qė po bėn ėshtė e rėndė.” Tregojnė tė pranishmit: “Kur dėgjoi kėto fjalė, sikur iu kthye forca dhe i tha Urves: “Tė duroj dhe tė ruaj shėndetin nė kėtė ditė nė tė cilėn Zoti tė fal gjynahet e vitit tė kaluar dhe tė atij qė vjen?!”
Nė suren Kasas, del nė pah shumė qartė roli i gruas nė jetėn profetit Musa. Fillimisht, kjo shfaqet nė bindjen dhe sigurinė e nėnės sė Musait tek premtimi i Zotit. Ajo pranoi ta hedhė foshnjėn e saj tė dashur nė lumė, thjesht pasi i besoi premtimit dhe fjalės sė Zotit. “Ne nėnėn e Musait e inspiruam: t’i japė atij gji, e kur tė kesh frikė pėr tė, atėherė atė hidhe nė lumė, e mos u frikėso as mos u pikėllo, se Ne do ta kthejmė atė ty dhe do ta bėjmė atė nga tė dėrguarit”. (El-Kasas: 7).
Prisni, prisni sepse ka ende ku gruaja ishte lėvizės i fuqishėm pėr njė shoqėri tė mbarė ...
Deri nė pjesėn e dytė selam alejkum ue rahmetullah ue berekatuhu !

Autori ėshtė student i shkallės master nė UP, Fakulteti Ekonomik, Marketing.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi