Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Fjala e mirė

Shko poshtė

Fjala e mirė

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 9:15 am

Allahu [subhanehu ve teala] na mėson qė tė themi fjalėn e mire ēdo ditė dhe nė tė gjitha rastet. Ai na udhėzon gjithashtu, qė tė pėrmbahemi nga pėrdorimi i fjalėve tė kėqija dhe fjalėve tė shejtanit.
"A nuk e ke kuptuar se si Allahu bėri shėmbull: fjalėn e mire, si pema e mire qė rrenjėt e saj janė thellė (nė tokė), e degėt e saj janė lartė, e qė mė vullnetin e Zotit,a jo e jep frutin e vet nė ēdo kohė. Allahu, pra, u parashtron njerėzve shembuj, ashtu qė ata tė mendojnė." (Ibrahim, 24-25)
Allahu na vė nė dijeni, qė Ai pranon nga ne fjalėn e mirė dhe veprėn e mirė. Eshtė Ai, qė na jep fuqi, pushtet dhe njė pozitė tė lartė, nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
"E ti robėve tė Mi thuaju: "Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes tyre, e ėshtė e ditur se djali ėshtė armik i hapur i njeriut." (El-Isra, 53)
Allahu [subhanehu ve teala] na udhėzon me kėtė ajet, qė tė themi fjalėn e mire dhe tė flasim me dashuri me njerėzit, ndryshe do t'i humbasim ata. Djalli do tė luaj rolin e tij pėr tė na ndarė dhe pėr tė krijuar armiqėsi mes nesh.
Edhe nėse ekziston ndonjė mosmarrveshje, mospėrputhje, armiqėsi, grindje, konflikt apo pėrplasje mes dy personave, muslimani duhet tė thotė fjalėn e mire dhe tė bėjė mė tė mirėn pėr menjanimin e tyre.
Fjala e mirė ėshtė ajo ē'ka njerėzit duhet tė kujtojnė, qė tė pėrfitojnė prej saj, ta ndjekin atė dhe t'i nxisin tė tjerėt ta bėjnė atė. Fjala e keqe sjell pasoja tė kėqija, pėr ata qė i shqiptojnė ato. Fjalėt e kėqija janė mbeturina qė mblidhen brigjeve tė lumenjėve.
Muslimani duhet tė tregojė kujdes pėr sjelljet e tija, mėnyren e tė folurit dhe ēdo gjė qė bėn. Nėse nuk e bėn kėtė, nuk mund t'u kėrkohet tė tjerėve tė bėjnė atė qė ju nuk e bėni! Tek Allahu ėshtė shumė e urryer tė thuhet ajo qė nuk punohet.
Fjala e mire dhe fjala e keqe dalin qė tė dyja nga e njėjta gojė dhe pasqyrojnė personalitetin dhe mbrendėsinė e individit.
Pejgamberi Muhamed [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] na mesoi tė themi fjalėn e mire, ose ndryshe, le tė qėndrojmė tė heshtur. Nė njė rast tjetėr, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kėshillon tė kontrollojmė gjuhėn (tė folurit), nėse duam qė tė kemi sukses dhe tė jemi tė shpėtuar.
Nėse ju deshironi tė shlyeni mėkatėt dhe gabimet tuaja, ju duhet tė merrni nismėn pėr tė bėrė mire pėr vetėn tuaj dhe pėr tė tjerėt. Kontrollo vetveten, nėse je mes njerėzve tė mire apo jo tė atillė. Tė bėhesh i mirė dhe tė thuash tė mirėn, duhet qė ushqimi yt tė jetė hallall, shtepia e jote tė jetė e rregullt, tė vishesh mire dhe pastėr, mėnyra e jote e tė jetuarit tė jetė e rregullt. Vetė ju, duhet tė jeni tė ndershėm, tė sinqertė, zemėrhapur, tė ēiltėr dhe tė drejtė.
Kur ju tė pėrpiqėni qė t'i zotėroni kėto cilėsi ju, padyshim, mund tė thoni tė vėrtetėn dhe fjalėn e mirė.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi