Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shehadeti ne ēastet e vdekjes

Shko poshtė

Shehadeti ne ēastet e vdekjes

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 9:14 am

Ibn Kajimi thotė:
Shehadieti apo fjala "La Ilahe Ila Allah " nė ēastet e vdekjes ka efekte tė mėdha nė shlyerjen e mėkateve, ngase ėshtė njė dėshmi prej njė robi i cili i beson dhe e kupton realitetin e kėsaj fjale.
Epshet e tija kanė vdekur, ėshtė dobėsuar shpirti i tij tiran dhe ėshtė nėnshtruar pas degjenerimit dhe rebelizmit, ėshtė kthyer kah Allahu s.v.t pasi qė ishte larguar dhe u mėnjanuan dėshirat pėr tė mira tėkėsaj bote. Dhe u paraqit para krijuesit, shpikesit dhe ndihmesit tė saj ne menyrėn mė tė nėnēmuar dhe me mė shpresė pėr mėshirėn e Allahut dhe faljen e tij, e shfaq tevhidi njėshmėrinė pasi qė janė mėnjanuar shkaqet e shirkut,dhe u kuptua se ėshtė e kotė .
U larguan nga ai ata sfida dhe dėshira me tė cilat ishte i preokupuar dhe e mblodhi tė giitha mundet dhe qėllimet dhe ishte i preokupuar si do tė paraqitet para Allahut s.v.t.
Ju drejtua Allahut s.v.t me giithė trupin e tij, me zemrėn dhe shpirtin e tij, ju nėnshtrua vetėm Allahut s.v.t ,u barazua e jashtmja dhe brendshme dhe e shqiptoi fialėn "La Ilahe Ila Allah" me sinqeritet nga zemra pasiqė zemra e tij u shmangė nga mbeshtetja tek tjetėrkush dhe kerkimi ndihme praj dikujt tjeter jashte Allahut s.v.t .
Janė larguar tė gjitha tė mirat e kėsaj bote nga zemra e tij dhe ėshtė afruar kthimi tek krijuesi i saj u shua shkėndija e epsheve,u mbush zemra me dashuri ndaj xhenetit, dhe u bė dita e gjykimit para syve tė tije e dashur kurse dynjaja dhe tė mirat e kėsaj bote i la pas shpine.
Andaj kjo dėshmi "shehedat" e sinqertė ėshtė vula dhe pėrfundimi i veprave tė tija, e kjo fjalė e sinqertė e pastruar prej mėkateve dhe e futė nė xhenet ngase e takoi Allahun s.v.t me dėshminė e sinqertė dhe me fjalėn "La Ilahe Ila Allah "
dhe u pėrputhėn e jashtmja dhe me ata qė ishte nė zemėr dhe e fshehta dhe e dukshmja.
Po ta thoshte kėtė fjalė nė kėtė mėnyrė dhe nė kėtė gjendje nė ditet kur ishte i shėndosh do tė nevrikosej nga kjo botė dhe banorėt e saj, e do tė kthehej tek Allahu s.v.t e do tė gjente dashamirėsi dhe ngrohtėsi tek Allahu s.v.t e jo tek dikush tjetėr.
Por kur ishte i shėndosh dėshmoi me zemėr tė mbushur me epshe dhe dashuri ndaj tė mirave te kėsaj bote dhe shpirt tė mbushur me kėrkimin e pozitės dhe tė mbėshteturit tek dikush tjetėr, por po tė thoshte kėtė fjalė ashtu siē e thotė njeriu nė ēastet e vdekjes do tė kishte tjetėr jetė e jo jetė shtazarake.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi