Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kėshilla e Ibni Kudames

Shko poshtė

Kėshilla e Ibni Kudames

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 6:59 am

Shkruar nga Ibn Kudame el Makdesi

Pregaditi:Fitim Ismaili
Disa vėllezėr tė dashur mė kanė kėrkuar tė shkruaj njė kėshillė.Nė fillim nuk e bėra kėtė gjė, sepse e di mė sė miri se unė nuk jam kėshillues ndaj vetvetes nė rradhė tė parė dhe pėr mė tepėr, nuk i kam kryer ato qė duhet ti kryej.Mė pas mendova ti pėrgjigjem kėrkesės.

Dije, Allahu tė mėshiroftė, se kjo botė ėshtė fusha ku mbillet pėr botėn tjetėr. Vendi ku bėhet tregti pėr ti marrė fitimet e Ahiretit, ėshtė vendi ku mund tė furnizohesh me mallin e duhur.

Njė asket dhe adhurues i njohur nga Kufa, i njohur me emrin Ibrahim et Tejmiu ka thėnė:”Parafytyrova veten nė Xhennet duke ngrėnė prej frutave tė tij, duke pėrqafuar vajzat e bukura dhe duke shijuar begatitė e shumta.Pyeta veten:”Ēfarė do tė dėshiroja?Thashė:”Tė kthehem nė Dynja dhe tė shtoj veprat e mira me tė cilat arrita kėto begati.
Mė pas pėrfytyrova veten nė Zjarr, duke u djegur, duke vjellė zorrėt e barkut nga uji i vluar dhe duke ngrėnė prej pemės sė Zekumit.Pyeta veten:” :”Ēfarė do tė dėshiroja?Thashė:”Tė kthehem nė Dynja qė tė punoj mirė e tė shpėtoj nga ky dėnim.Pastaj thashė:O vetja ime, ja ku je tek dėshira jote, prandaj puno!”

Ndėrsa dikush prej tė parėve tanė kishte hapur njė varr (gropė) pėr veten e kur ndjente se ishte ftohur dėshira pėr vepra tė mira futej nė atė gropė dhe i fliste vetes.O vetja ime, pėrfytyro sikur vdiqe e u shtrive nė varr, ēfarė do tė dėshiroje?-Tė ktheheshe nė dynja e tė shtoje veprat e mira.Ja , tek e ke mundėsinė prandaj ēohu dhe puno vepra tė mira.

Prandaj shfrytėzoje jetėn tėnde tė shtrenjtė pėr punė tė mira, Allahu tė mėshiroftė.Kushtoj vėmendje kohės dhe ēasteve tė saj.
(Prandaj dikush prej tė parėve tanė ka thėnė:”Koha ėshtė sikur shpata, nėse nuk e merr tė presh me tė ajo tė pret ty” shėnim im F.Ismaili)
Koha e jetės tėnde ėshtė e kufizuar, frymėmarrjet tua janė tė numėruara, ēdo frymėmarrje qė kalon ėshtė njė pjesė e jotja, jeta ėshtė e shkurtėr dhe ajo qė ka mbetur ėshtė mė pak se ajo qė ka kaluar.

Prandaj ēdo ēast qė tė ka mbetur, pėr ty ėshtė njė xhevahir i ēmuar, i pashembullt dhe i pazėvendėsuar.Nėse do ta krahasoje kėtė jetė tė shkurtėr me pėrjetėsinė qė tė pret do ta kuptoje se ēdo frymėmarrje ėshtė mė e vlefshme se 1000 vjet begati e papėrfytyrueshme, ose e kundėrta e saj.
Prandaj mos i ēo dėm xhevahirėt e jetės tėnde, duke i kaluar ēastet e jetės pa vepra tė mira.Kjo gjė do tė ishte njėsoj si tė ndėrroje xhevahiret me diēka tė pavlerė.Andaj kujdesu qė ēastet e jetės ti mbushėsh me bindje ndaj Allahut, ose me punė qė tė afrojnė tek Ai.

Dikush prej nėpunėsve tė Umer ibn Abdulazizit iu ankua pėr punėn e rėndė qė bėnte nė shėrbim tė muslimanėve.Umer ibn Abdulazizi i shkroi njė letėr ku i kthente pėrgjigje e i thonte:
“O vėllai im!Kujto pagjumėsinė e banorėve tė Zjarrit nė Zjarr dhe faktin qė ata janė pėrjetėsisht nė tė.Ki kujdes dhe mundohu pėr veten tėnde se mos rruga jote nga qėndrimi para Allahut pėrfundon pėr nė Zjarr.E kjo do tė ishte atėherė e pashmangshme dhe do ta kėpuste ēdo shpresė tė mirė.Kur nėpunėsi i tij e lexoi mesazhin, morri rrugėn, kaloi vende tė tėra derisa arriti tek Umeri.Kur e pa Umeri i habitur e pyeti:”Ēfarė tė ka sjellė kėtu?”Tha:”Ma shkule zemrėn me fjalėt e tua.
As pėr ty spunoj dotė mė, e as pėr dikė pas teje”.

Ibn Kudame El Makdesiu
....vazhdon inshaAllah

var jcomments=new JComments(167, 'com_content','http://radio-pendimi.info/pendimi/index.php?option=com_jcomments&tmpl=component');
jcomments.setList('comments-list');
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi