Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjėrat qė e prishin zemrėn

Shko poshtė

Gjėrat qė e prishin zemrėn

Mesazh nga NoOrA prej Wed Jan 20, 2010 7:10 am

Ėndėrrat e kota luajnė me te ashtu siē luan qeni me coftinėn.

Gjėrat qė e prishin zemrėn janė:

Njė: mvarshmėria nga tjerėt pėrpos All-llahut [subhanehu ve teala]…Kjo ėshtė gjėja qė mė sė shumti e prish zemrėn, sepse kur tė mvaret prej tjetėrkujt pėrveē All-llahut, All-llahu e lė nė duart e tij dhe nuk i ndihmon, e kėshtu u kalon arritja e asaj qė e ka synuar prej All-llahut.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
“Dhe kur ata nė vend tė All-llahut adhuruan zota tjerė pėr t'u krenuar me ta. Pėrkundrazi,ata (idhujt) do tė tėrhiqen prej adhurimit tė atyre dhe do tė bėhen armiq tė tyre”. (Merjem: 81-82).

Dy: Hypja detit tė shpresave, qė ėshtė deti pa bregdet, ėshtė deti mbi tė cilin hypin njerėzit e fiaskuar. Mė parė kanė thėnė: shpresa ėshtė kapitali i tė fiaskuarve…malli i tij premtimet e shejtanit, kurse pasuria e rrejshme ėndėrrat…

Ėndėrrat e kota luajnė me te ashtu siē luan qeni me coftinėn.

Tre: ushqimi, edhe ate nė dy aspekte:

a) ajo qė e prish vetvetiu, siē janė ndalesat, tė cilat sėrish janė dy lloje:

- tė ndaluara pse All-llahu i ka ndaluar, siē ėshtė derri, coftina, etj,

- tė ndaluara pse nuk janė tė tija, siē ėshtė pasuria e vjedhur ose e marur pa tė drejtėn e pronarit tė saj.

b) ajo qė prish nėse kalohen kufinjtė dhe teprohet, siē ėshtė israfi nė hallall, ose ngrėnia e tepėrt qė tė rėndon nga ibadetet dhe e angazhon duke e shtyrė tė kujdeset pėr barkun e vet dhe ti arrijė dėshirat e tija.

Katėr: gjumi i tepruar. Gjumi i teoruar e vdes zemrėn, e dembelon trupin, e humbė kohėn, shkakton moskujdesi. Urrehet gjumi pas namazit tė sabahut deri sa tė lind dielli, kurse gjum i padobishėm ėshtė gjumi pas perendimit tė diellit deri sa tė humbet e kuqeja e diellit. Kjo ėshtė e urrejtur edhe fetarisht edhe natyrisht.


Marur nga libri “Medarixhussalikin”, fq. 454.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi