Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Duatė e pėrditshmėris

Shko poshtė

Duatė e pėrditshmėris

Mesazh nga NoOrA prej Tue Jan 19, 2010 9:14 am

1. DUATĖ KUR TĖ ZGJOHEMI NGA GJUMI

El-hamdu lil-lįhil-ledhķ ahjįnį ba’de mį emįtenį ve ilejhin-nushśr.

(Falėnderimi i qoftė All-llahut, i Cili na ringjalli pasi qė na bėri tė vdekur dhe te Ai ėshtė tubimi)
(Buhariu dhe Muslimi).

Lį ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherķke leh, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve alį kul-li shejin kadķr. Subhįn-All-llah velhamdu lil-lah ve lį ilįhe il-laAll-llah vAll-llahu Ekber ve lį havle ve lį kuvvete il-lį bil-lįhil Alijjil Adhķm. Rabbigfir lķ.

(S’ka tė adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut Njė dhe i pashoq, Atij i takon Sundimi dhe Lavdėrimi dhe Ai ėshtė i Plotfuqishėm mbi ēdo send. I Madhėruar qoftė All-llahu, Falėnderimi i takon All-llahut, s’ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allllahut, All-llahu ėshtė mė i Madhi, s’ka ndryshim e as fuqi pa ndihmėn e All-llahut tė Lartmadhėruar, pastaj lutet dhe thotė: “O Zoti im, mė fal”)

El-hamdu lil-lįhil-ledhķ į’fįnķ fķ xhesedķ ve redde alejje rśhķ ve edhine lķ bi dhikrihi.

(Falėnderimi i qoftė All-llahut i cili ma mbrojti trupin tim, ma ktheu shpirtin tim dhe ma mundėsoi qė ta pėrmendi Atė) (Tirmidhiu)
2. DHIKRI PARA FJETJES

Para se tė fleni i bashkoni shuplakat e dorės (sikurse kur bėhet dua sh.p.), fryeni nė to dhe lexoni suret

Kul huvAll-llahu ehad, Kul e?udhu bi Rabbil felek, Kul e?udhu bi Rabbin-nas,

e pastaj e fėrkon me to sa tė ketė mundėsi trupin e tij duke filluar nga koka, fytyra dhe pjesa e pėrparme e trupit, (kėshtu vepron tri herė). (Buhariu dhe Muslimi)


All-llahu la Ilahe il-la huve, El-Hajjul-Kajjumu la te`hudhuhu sinetun ve la nevmun, Lehu ma fis-semavati ve ma fil-erdi, men dhel-ledhi jeshfe?u ?indehu il-la bi idhnihi ja?lemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum, ve la juhitune bi shej`in min ?ilmihi il-la bi ma shae vesi`a Kursijjuhus-semavati vel-erda, ve la jeuduhu hifdhuhuma ve huvel-`alijjul-`adhim.


(All-llahu ėshtė Njė, s`ka Zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e zė as kotja, as gjumi, gjithēka qė ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsoj tek Ai, pos me lejėn e Tij? Ai di tė tashmen dhe tė ardhmen. Nga ajo qė Ai di, tė tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar. Kursija e Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn, kurse kujdesi i Tij ndaj tė dyjave nuk i vjen rėndė. Ai ėshtė mė i Larti, mė i Madhi) (“Kush e lexon kėtė kur tė bie nė shtrat, ai ėshtė i mbrojtur prej All-llahut dhe nuk i afrohet atij shejtani deri sa tė agoj mėngjesi” (Transmeton Buhariu)


Amener-resulu bima unzile ilejhi min Rabbihi vel-mu`minun, kul-lun amene bil-lahi ve melaiketihi ve kutubihi ve rusulihi, la nuferriku bejne ehadin min rusulihi ve kalu semi`na ve eta`na gufraneke Rabbena ve ilejkel mesiir. La jukel-lifull-llahu nefsen il-la vus`aha leha ma kesebet ve ?alejha mektesebet. Rabbena la tuahidhna in nesina ev ahta`na, Rabbena ve la tahmil ?alejna isren kema hameltehu ?alel-ledhine min kablina, Rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bihi, va?fu ?anna vagfirlena verhamna ente mevlana fensurna ?alel-kavmil-kafirin.


(285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė Tij, si dhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, melekėve tė Tij, shpalljeve tė Tij dhe tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij dhe thanė: “Dėgjuam dhe respektuam. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė, te Ti ėshtė ardhmėria (jonė)”.286. All-llahu nuk ngarkon askė pėrtej mundėsive tė tij, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Na i mbulo tė kėqiat, na fal dhe na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra na ndihmo kundėr popullit pabesimtarė!) (“Kush i lexon kėto dy ajete nė mbrėmje i mjaftojnė.” (Transmetojnė: Buhariu dhe Muslimi)

3. DUAJA KUR TĖ VESHIM NDONJĖ RROBĖ

Themi:

El-hamdu lil-lįhil-ledhķ kesįnķ hįdhį (eth-thevbe) ve rezekanihi min gajri havlin minnķ ve lį k`uvvetin.


(Falėnderimi i qoftė All-llahut i Cili ma mundėsoi ta veshė kėtė rrobė dhe mė furnizoi me kėtė pa ndihmėn dhe fuqinė time) (Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ibėn Maxheh)

4. DUAJA PARA HYRJES DHE PAS DALJES NGA NEVOJTORJA

[Bismil-lah] All-llįhumme innķ e śdhu bike minel-hubthi vel-habįithi.


(Me emrin e All-llahut, O Zot kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga djalli mashkull apo femėr dhe nga ēdo vepėr e ndytė) (Buhariu dhe Muslimi); ndėrsa pas daljes
thua:

Gufrįneke.

(Kėrkoj faljen Tėnde o Zot) (Transmetojnė autorėt e katėr Suneneve)

5. DUATĖ PARA DHE PAS USHQIMIT

“Nėse ndokush prej jush fillon tė hajė ushqim, le tė thotė:

Bismil-lah


(Me emėr tė All-llahut), e nėse harron nė fillim tė ushqimit, atėherė le tė thotė:

Bismil-lahi fi evvelihi ve Įhirihi


(Me emrin e All-llahut nė fillim dhe nė mbarim).” (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu) Ai qė All-llahu [subhanehu ve teala] ia mundėson tė ushqehet, le tė thotė:

All-llahumme bįrik lena fihi ve et’imnį hajren minhu.


(O Zot, na beko nė kėtė ushqim dhe na furnizo me ushqim mė tė mirė se ky), e atij qė All-llahu ia mundėson qė tė pijė qumėsht, le tė thotė:


All-llahumme barik lena fihi ve zidna minhu.

(O Zot, na beko nė kėtė dhe na shto nga ky)

(Tirmidhiu).


Ndėrsa kur ngopemi themi:


El-hamdu Lil-lahil-ledhi et’ameni hadha, ve rezekanķhi min gajri havlin minnķ ve la kuvvetin


(Falėnderimi i takon All-llahut i cili ma mudėsoi ta ha kėtė ushqim dhe mė furnizoi pa mundin dhe fuqinė time). (Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ibėn Maxheh)


Elhamdu Lil-lahi hamden kethiren tajjiben mubareken fihi, gajre[mekfijjin ve la] muvedde’in, ve la mustagnen ‘anhu Rabbena.


(E falėnderojmė All-llahun me falėnde-rime tė shumta, tė mira dhe tė bekuara [tė cilat janė tė pamjaftueshme], falėnderime tė pandėrprera, pėr
tė cilat kemi nevojė, o Zoti ynė).

(Buhariu dhe Tirmidhiu).

6. DUATĖ GJATĖ DALJES DHE HYRJES NĖ SHTĖPI

a) Kur dilni nga shtėpia:

Bismil-lah, tevekkeltu ala-All-llįhi, ve lį havle ve lį kuvvete il-lį bil-lah.

(Me emrin e All-llahut, nė All-llahun u mbėshteta dhe s’ka lėvizje e as forcė pėrveē me dėshirėn e All-llahut.) (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)


All-llahumme innķ e śdhu bike en edil-le ev udal-le, ev ezil-le ev uzel-le, ev adhlime ev udhleme, ev exh-hele ev juxh-hele alejje.


(O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė tė mos shkoj nė humbje [dalalet], e as dikush tė mos mė dėrgojė nė humbje [dalalet]; kėrkoj mbrojtjen Tėnde tė mos rrėshqas [nga e vėrteta]; kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė tė mos e dėmtoj askend e as dikush tė mos mė dėmtojė mua; kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė tė mos e injoroj askėnd e as dikush tė mos mė injoroj mua) (Transmetojnė autorėt e katėr Suneneve)


b) Kur hyni nė shtėpi:

Bismil-lįhi velexhnį ve bismil-lįhi harexhnį ve alį Rabbinį tevekkelnį.

(Me emrin e All-llahut hymė dhe me emrin e All-llahut dalim dhe te Zoti ynė mbėshtetemi) Pastaj le tė pėrshėndesė

7. DUAJA ME RASTIN E NGJITJES NĖ MJETIN E UDHĖTIMIT


Bismil-lah, vel-Hamdu Lil-lah [Subhanel-ledhi sehare lena hadha ve ma kunna lehu mukrinķn ve innį ilį Rabbina le munkalibśn.],


EL-Hamdulil-lah, (3 herė),

All-llahu Ekber, (3 herė),


Subhaneke All-llahumme innķ dhalem-tu nefsķ fagfir lķ, fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la Ente.


(Me emrin e All-llahut, falėnderimi i takon All-llahut, i Lartmadhėruar qoftė Ai i cili i nėnshtroi kėto pėr ne, sepse ne nuk do tė kishim mundėsi ta bėnim kėtė; ne me tė vėrtetė te Zoti ynė do tė kthehemi; Falėnderimi i qoftė All-llahut, Falėn-derimi i qoftė All-llahut. Falėnderimi i qoftė All-llahut, Allllahu ėshtė mė i Madhi, All-llahu ėshtė mė i Madhi; All-llahu ėshtė mė i Madhi, i Lartėsuar qofsh o Zoti im, unė i kam bėrė dėm (zullum) vetvetes, prandaj mė fal mua, sepse askush pėrveē teje nuk mund t`i falė mėkatet)
(Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

8. DUAJA E UDHĖTIMIT

All-llahu ekber, All-llahu ekber, All-llahu ekber! (3 herė)


Subhanel-ledhi sehare lena hadha ve ma kunna lehu mukrinķn ve innį ilį Rabbina le munkalibśn. All-llahume innį nes`eluke fķ seferina hadha el-birre vet-takva ve minel-’ameli ma terdį, Allllahume hevvin ‘alejna seferena hadha vetvi ‘anna bu’deh, Allllahume entes-sahibu fis-sefer vel-halifetu fil ehl, All-llahume innķ e’udhu bike min va’ėthais-sefer ve keįbetil-mendhar ve sś`ilmunkalebi fil-mali vel-ehl. (3 herė)


(All-llahu ėshtė mė i madhi!) I Lartmadhėruar qoftė Ai qė i nėnshtroi kėto pėr ne, sepse ne nuk do tė kishim mundėsi ta bėnim kėtė. Ne me tė vėrtetė tek Zoti ynė do tė kthehemi. O Zoti ynė, tė lutemi qė nė udhėtimin tonė tė na mundėsosh tė bėjmė mirėsi dhe tė jemi tė devotshėm, tė bėjmė vepra me tė cilat ti je i kėnaqur. O Zoti ynė, na e lehtėso neve udhėtimin tonė dhe na e bėj tė rehatshme rrugėn. O Zoti ynė, Ti je shoqėrues nė udhėtim dhe mbrojtės i familjes sonė. O Zoti im, kėrkoj qė tė mė mbrosh nga vėshtirėsitė e udhėtimit dhe nga kėnaqėsitė e tij, nga shikimet qėllim kėqija dhe nga telashet me pasuri dhe familje).

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] kur kthehej nga udhėtimi, i thoshte tė njėjtat fjalė dhe shtonte: Įjibśne tįibśne ‘įbidśne li Rabbina hįmidśne (U kthyem me pendim dhe pėrkushtim, duke i bėrė Zotit tonė falėnderim) (Muslimi)

9. DUAJA ME RASTIN E HYRJES DHE DALJES NGA XHAMIA

a) Kur hyni nė xhami:

Eśdhu bil-lįhil-adhķm ve bi vexhhihil-kerim ve sultįnihil-kadķm minesh-shejtįnir-raxhķm.
(Kėrkoj prej All-llahut tė Madhėruar, me fytyrėn e Tij tė ndershme dhe fuqinė e Tij tė pėrhershme tė mė mbrojė prej djallit tė Mallkuar).
(Ebu Davudi)


Bismil-lįh, ves-salįtu ves-selįmu alį resślil-lįh
(Me emrin e All-llahut, pėrshėndetjet dhe shpėtimi qofshin mbi tė Dėrguarin e All-llahut).
(Ibėn Sunij)All-llįhumme-ftah lķ ebvįbe rahmetike.
(O Zoti im, m’i hap dyert e mėshirės Sate).
(Muslimi)


b) Kur dilni nga xhamia:

Bismil-lah ves-salįtu ves-selįmu ‘alį resślil-lah, All-llįhumme innķ es-eluke min fadlike, All-llįhumme a’ėsimnķ minesh-shejtįnirr-rraxhķm.
(Me emrin e All-llahut, lutjet dhe pėrshėndetjet qofshin mbi tė Dėrguarin e All-llahut. O Zoti im, tė lutem tė mė japėsh prej tė mirave tua. O Zoti im, mė mbroj nga shejtani i mallkuar).
(Ibėn Maxheh)

10. LUTJET E EZANIT

Duhet pėrsėritur atė qė e thotė muezini, pėrveē kur thotė:


“Hajje ales-salįh, hajje alel felįh”

duhet thėnė:


Lį havle, ve lį kuvvete il-lį bil-lah.

(Buhariu dhe Muslimi)


Gjithashtu duhet thėnė edhe kėtė:

Ve ene esh-hedu en Lį Ilįhe il-lAll llahu vahdehś lį sherķke leh, ve enne Muhammeden abduhś ve resśluhś, redijtu bil-lahi Rabben ve bi Muhammedin resślen, ve bil- Islįmi dķnen.

(Edhe unė dėshmoj se nuk ka tė Adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut Njė dhe i pashoq dhe se Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] ėshtė rob dhe i Dėrguar i All-llahut; jam i kėnaqur me All-llahun pėr Zot, me Muhammedin pėr Pejgamber dhe me Islamin pėr fe). (Muslimi) Kėtė duhet thėnė pasiqė tė thotė muezini:

“Esh-hedu en lį Ilįhe il-lallah, Esh-hedu enne Muhammeden Resślullllah.


(Ibėn Huzejme)


Duhet tė ēojė salavat mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve selem] pas pėrfundimit tė tij prej pėrgjigjjes sė muezinit.

(Muslimi)


Pas mbarimit tė ezanit duhet thėnė:

All-llįhumme Rabbe hįdhihi ed-da’vetit-tįmmeh ves-salįtil-kįimeh, įti Muhammedenil-vesķlete vel-fadķleh, veb’ath-hu mekįmen mahmśden el-ledhķ ve’adteh, [inneke’lį tuhliful-mķįd].

(O All-llahu im, Zot i kėsaj thirrjeje tė plotė dhe i namazit i cili do tė falet, jepi Muhammedit ndėrmjetėsimin dhe nderi-min dhe ngrite atė nė vendin e lavdishėm tė cilin ia ke premtuar; Me tė vėrtet Ti nuk e then premtimin.

(Buhariu)

(Kėtė shtojcė e transmeton Bejhekiu)

11. DUAJA E ATIJ I CILI TESHTINĖ

“Nėse teshtinė ndonjėri prej jush, le tė thotė:

El-Hamdu Lil-lah


(Falėnderimi i qoftė All-llahut), kurse vėllau i tij apo shoqėruesi le t`i thotė:

JerhamukAll-llah

(All-llahu tė Mėshiroftė),

e nėse i thotė:


JerhamukAll-llah,

(All-llahu tė Mėshiroftė),

ky le t`ia kthejė:

Jehdikumullllahu ve juslih balekum

(All-llahu ju udhėzoftė dhe ua pėrmirėsoftė gjendjen tuaj).

(Buhariu)

12. DUAJA ME RASTIN E PĖRFUNDIMIT TĖ TUBIMIT

Subhaneke All-llahumme ve biham-dike, Eshhedu en la Ilahe illa Ente estagfiruke ve etubu ilejke

(I Lartėsuar qofsh, o Zoti im, Ty tė takon falėnderimi; dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; kėrkoj faljen Tėnde dhe te Ti
pendohem).

13. DUAJA E HYRJES NĖ TREG

La ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-Mulku ve lehul-hamdu, juhjķ ve jumitu, ve Huve hajjun la jemśtu bi jedihi elhajru
ve Huve ‘alį kul-li shej`in Kadķr

.
(S`ka tė adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut, Njė dhe tė pashoq; Atij i takon sundimi dhe vetėm Atij i takon falėnderimi; Ai jep jetė dhe vdekje, ndėrsa Ai ėshtė i Gjallė i Cili nuk vdes kurrė. Nė Dorėn e Tij ėshtė e mira (hajri) dhe mbi ēdo send Ai ėshtė i plotfuqishėm)

(Tirmidhiu dhe Hakimi).

14. DHIKRI ME TĖ CILIN ALLAHU TĖ MBRON PREJ DEXH-XHALLIT

“Kush i mėson pėrmendėsh dhjetė ajetet e para tė sures

“EL-KEHF”,

ėshtė i mbrojtur prej dexh-xhallit”.

(Muslimi)

15. Ē`DUHET THĖNĖ KUR TĖ KĖNDON GJELI DHE TĖ PALL GOMARI OSE KUR TĖ LEHIN QENTĖ

Transmetohet se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] ka thėnė:

“Kur ta ndėgjoni gjelin duke kėnduar, luteni All-llahun qė t`ju jap nga tė mirat e Tij, sepse ai (gjeli) e ka parė melekun,

ndėrsa kur ta dėgjoni palljen e gomarit, kėrkoni mbrojtjen e All-llahut prej shejtanit, sepse ai e ka parė shejtanin”.


(Buhariu dhe Muslimi);

ndėrsa “Kur t`i dėgjoni tė lehurat e qenėve dhe palljet e gomarėve nė mbrėmje, kėrkoni mbrojtjen e All-llahut prej tyre, sepse ata shohin atė qė ju nuk e shihni”.

(Ebu Davudi dhe Ahmedi).

16. ĒKA DUHET TĖ THOTĖ AI I CILI NDIEN DHIMBJE NĖ TRUPIN E TIJ

Vėje dorėn nė vendin i cili tė dhemb dhe thuaj:

Bismil-lah. E’udhu bil-lahi ve kudretihi min sherri ma exhidu ve uhįdhiru. (3 herė)


(Nė emėr tė All-llahut. Kėrkoj mbrojtjen e All-llahut me fuqinė e Tij nga e keqja e kėsaj qė ndiej dhe frikohem)

(Muslimi)

17. DUAJA PĖR TĖ MBJELLUR NJĖ HURMĖ NĖ XHENNET PĖR TY

“Kush thotė:

“SubhanAll-llahil-’Adhim ve bihamdihi,” “ i mbjellet njė pemė (hurme) nė Xhennet”.

(Tirmidhiu dhe Hakimi)

18. DUAJA PĖR TĖ FITUAR NJĖ THESAR TĖ XHENNETIT

Po ashtu Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] ka thėnė:

”O Abdullllah ibėn Kajs, a dėshiron qė tė tė udhėzoj tek njė thesar prej thesarėve tė Xhennetit?

Unė i thashė:

“Po, o i Dėrguari i All-llahut”. Ai mė tha:

Thuaj:

La Havle ve la kuvvete il-la bil-lah

19. FJALĖT MĖ TĖ DASHURA TE ALL-LLAHU QĖ TĖ SJELLIN NJĖMIJĖ SEVAPE NĖ DITĖ

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] ka thėnė:

A s`ka mundėsi ndonjėri prej jush qė t`i fitojė ēdo ditė nga njėmijė sevape? Njėri prej tė pranishmėve e pyeti:

Si i fiton ndonjėri prej nesh njėmijė sevape? Ai tha:


Thuaj njėqind herė Subhan All-llah, e shkruhen njėmijė tė mira, apo fshihen njė mijė mėkate”.

(Muslimi)


Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve selem] ka thėnė edhe kėtė:

Fjalėt mė tė dashura tek All-llahu janė katėr:


SubhanAll-llah, velhamdulil-lah, ve Lailahe il-la All-llah, vAll-llahu Ekber.

S`tė bėhet dėm me cilėndo prej tyre tė fillosh.

(Muslimi)

20. DUAJA PĖR TĖ MARTUARIT

BarekAll-llahu leke, ve bareke ‘alejke, ve xheme’a bejnekuma, fi hajrin.


(All-llahu tė bekoftė ty edhe pasardhėsit e tu dhe ju bashkoftė ju tė dy nė tė mirė)

(Transmetojnė autorėt e katėr suneneve pėrveē Nesaiut)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi