Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Sado i varfėr qė tė jesh, jepi atij qė ka mė pak se ti

Shko poshtė

Sado i varfėr qė tė jesh, jepi atij qė ka mė pak se ti

Mesazh nga NoOrA prej Tue Jan 19, 2010 7:37 am

Nga: Shejh Ali Tantavi
Gjithmonė kur kam qenė nė vėshtirėsi, Allahu mė gjente zgjidhje. Gjithēka qė kam dashur e kam pasur, ndėrsa diēka qė ishte e rėndėsishme dhe qė doja ta ruaja, e ruaja nė kėtė bankė. A thua vallė mund tė ndodh qė njeriu i menēur nė kėtė botė tė bėj tregti me bankėn e krijuar e cila jep 5 pėr qind tė fitimit haram (tė ndaluar), kurse edhe mund tė bankrotoj apo tė digjet, ndėrsa nuk mund tė bėj tregti me bankėn e Krijuesit e cila pėr ēdo qindarkė nga investimi jep fitim deri nė 70 mijė? Pėrveē kėsaj, investimi ruhet tek Krijuesi i botėve: nuk bankroton, nuk digjet, e as qė mund tė merret nga pasuria e njerėzve tjerė.
Mbrėmė hodha njė sy pėrreth dhe pashė qė dhoma ishte e ngrohur. Zjarri i ndezur, kurse unė nė njė kolltuk komod mendoja rreth asaj se ēfarė tė shkruaja. Pranė kisha llambėn dhe celularin, kurse fėmijėt mėsonin, e nėna e tyre qepte pėlhurėn. Sa kishim hėngėr dhe pirė. Radion e dėgjoja me zė tė ulėt dhe gjithēka ishte qetė. Pėr asgjė nuk mund tė qahesha, e as qė dėshiroja diēka mė shumė. Nė atė moment thash Elhamdulilah (falėnderimet i takojnė vetėm Allahut). E shqiptova kėtė nga thellėsia e zemrės, pastaj mendova pak dhe erdha nė pėrfundim se falėnderimi (hamdi) nuk ėshtė fjalė e vogėl qė shqiptohet vetėm me anė gjuhės, edhe pse me anė tė saj mund tė shqiptohet edhe njė mijė herė, por falėnderimi nė mirėsi ėshtė qė nga ato mirėsi njė pjesė t’ua ndash nevojtarėve.
Falėnderimi i pasanikut ėshtė t’i jep tė varfrit, falėnderimi i tė fortit ėshtė t’i ndihmoj tė dobėtit, falėnderimi i tė shėndoshit ėshtė vizita e tė sėmurėve, falėnderimi i udhėheqėsit ėshtė qė tė jetė i drejtė me ata qė i ka nėn udhėheqje. A thua vallė unė jam falėnderues ndaj Allahut nėse unė dhe fėmijėt e mi tė ngopur qėndrojmė nė dhomėn e ngrohėt, ndėrsa fqinji im dhe fėmijėt e tij janė tė uritur dhe nė vend tė ftohtė? Ndonėse fqinji im edhe nuk kėrkon, por a thua vallė nuk ėshtė obligim yni qė tė interesohem pėr tė?
Allahu i Madhėruar mė furnizon sikur shpezėt
Deri sa mendoja rreth kėsaj, gruaja mė pyeti se pėr ē’mendohesha. I tregova pėr ēka mendoj, kurse ajo mė tha: “Ėshtė e vėrtet, por nevojat e njerėzve mund t’i kėnaq vetėm Krijuesi i tyre sepse kur ti do tė dėshiroje ti kėnaqje nevojat e fqinjėve tanė tė varfėr edhe ti do tė bėheshe i varfėr para se ti zgjidhje problemet e tyre.”
Ndėrsa unė i thash: “Ėshtė e vėrtet! Nėse do tė isha i pasur nuk do tė mundesha ata t’i bėj tė pasur, e sidomos kur unė kam njė furnizim modest. Allahu mė ushqen sikur zogjtė, nė mėngjes dalin tė uritura, kurse kthehen tė ngopur. Por, jo, unė nuk dėshiroj ti pasuroj tė varfrit, por dėshiroj tė them se kjo ėshtė ēėshtje proporcioni (krahasimi). Nė krahasim me poseduesin e mijėra eurove unė jam i varfėr, por unė jam i pasur nė krahasim me njė punėtor tė thjesht, i cili me njė rrogė tė vogėl, i vetėm, i ushqen dhjet fėmijė, kurse ai punėtor ėshtė i pasur nė krahasim me njė vejushė e cila nuk ka tė ardhura apo pasuri, kurse poseduesi i mijėrave eurove ėshtė i varfėr nė krahasim me milionerin.
Nė dynja nuk ka tė varfėr dhe pasanik absolut , e as qė ka tė vegjėl dhe tė mėdhenj. Kush dyshon nė kėtė, unė ia parashtroj njė pyetje shumė tė vėshtirė pėr njeriun, e pyes mbi zogun (harabelin). Ai a ėshtė i madh apo i vogėl? Nėse thotė se ėshtė i vogėl, do ti thosha: “Mendoje nė krahasim me elefantin”, ndėrsa nėse thotė se ėshtė i madh, do ti thosha: ”Mendoje nė krahasim me mizėn”! Zogu (harabeli) ėshtė shumė i madh nė krahasim me mizėn, kurse ėshtė shumė i vogėl nė krahasim me elefantin. Pra unė jam shumė i pasur nė krahasim me njė vejushė tė varfėr dhe e vetmuar, edhe pse jam shumė i varfėr nė krahasim me ndonjė pasanik tė madh.
Do tė thoni se po filozofoj. Jo, jo nuk filozofoj por dėshiroj tė them se secili nga ju mund tė gjej ndonjė qė ėshtė mė i varfėr se ju dhe mund t’i jepni atij. Nėse ju nuk keni asgjė pėrveē pesė gjevrekėve dhe njė pjate me oriz, mund t’i jepni atij qė nuk ka asgjė. Ndėrsa atij qė pas darkės i ngelin tre pjata me oriz dhe bizele, pak ėmbėlsira dhe pemė, mund qė diēka nga kėto ti japė atij qė ka vetėm bukė dhe oriz...
Pėr gjithēka qė u ndanė tė varfėrve Allahu tė jep dhjetėfishin
Ai qė ka vetėm katėr palė tesha tė arnuara ka mundėsi qė njėrėn t’ia jap atij qė nuk ka asgjė. Ai qė ka tesha qė nuk janė tė grisura e as tė arnuara por i kanė dalė prej qejfi, ndėrsa krahas asaj ka edhe tre palė tjera tė reja, mund qė atė tė vjetrėn t’ia jep atij qė ka tesha tė arnuara. Ka shumė palė tesha qė ty tė duken tė vjetruara dhe tė mbajtura, nėse do t’ia jepje dikujt qė nuk ka atij do t’i dukeshin sikur teshat qė i blenė pėr bajram dhe do t’i shfrytėzonte pėr raste tė veēanta. Ai do tė gėzohej pa masė me kėtė, ashtu siē do tė gėzoheshe ti sikur tė ishe njė milioner!
Sa do qė njeriu tė jetė i varfėr, ka mundėsi qė dikujt qė ėshtė mė i varfėr se ai ti jap diēka. Zyrtari me rrogėn mė tė vogėl e cila nuk i kalon 150 euro, dhe qė nuk ka nevoja tė veēanta, e as shtytje nga varfėria, ka mundėsi qė tė ndaj njė euro pėr atė qė nuk ka aspak. Ai qė rrogėn e ka 400 – 500 euro, nuk do tė humbas asgjė qė nga ajo shumė tė ndajė pesė euro dhe tė thotė: “Kjo ėshtė pėr hir tė Allahut.” Ndėrsa njė tregtar, qė fitimi i tė cilit arrin deri nė 10 mijė euro nė muaj, nga kjo shumė ēdo muaj mund tė ndaj 200 euro pėr hir tė Allahut!
Aspak mos t’iu shkoj mendja se atė qė e ndani do tė shkoj huq. Jo, pasha Zotin, ju do tė fitoni dhjetėfishin. Do tė fitoni edhe nė dynja, edhe nė Ahiret. Unė kėtė e kam pėrjetuar prej vetes. Unė punoj, fitoj dhe e pėrmbaj familjen gati se 30 vjet. Nė ēdo lloj ibadeti tė mirėsisė kam marrė pjesė, nėse kisha pasuri. Asnjėherė nė jetė nuk kam kursyer. Gruaja gjithmonė me qortonte: “O njeri, kurse ose sė paku bleu shtėpi fėmijėve tė tu.” E unė ia ktheja: “Leja kėtė Allahut.”
Dhe, e dini se ēfarė ndodhi? Allahu i Madhėrishėm atė qė unė e kisha ndarė nė rrugėn e tij e kishte bėrė hesap dhe e kishte kursyer pėr mua nė “bankėn” e veprave tė mira (Bank El-Hasenat) e cila ndanė fitim vjetorė 700 herė mė shumė se sa investimi qė ke bėrė. Le tė shohim kėtė:
“Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e Allahut ėshtė si i njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind kokrra. All-llahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, Allahu ėshtė bujar i madh, i di qėllimet.” (Bekare, 261.)
Allahu e dėrgoi njė shokun tim, njė zotėri tė urtė, njėrin nga zyrtarėt e njohur tė Damaskut dhe mi dha paratė pėr shtėpinė, pastaj dėrgoi shoqėrinė tjetėr, ata qė bėnin mirė, dhe ma ndėrtuan dhe rregulluan shtėpinė, ndėrsa unė pėr kėtė kam ditur aq sa di njė kalimtarė i thjeshtė. Pastaj Allahu i Madhėrishėm mė ndihmoi qė me pasuri hallall qė as nuk e shpresoja t’i kthej borxhet e shtėpisė. Kush dėshiron pėr kėtė mund t’i tregoj edhe emrat e atyre qė mė ndihmuan.
Allahu, gjithmonė, tė gjen rrugėdalje
Gjithmonė kur kam qenė nė vėshtirėsi, Allahu mė gjente zgjidhje. Gjithēka qė kam dashur e kam pasur, ndėrsa diēka qė ishte e rėndėsishme dhe qė doja ta ruaja, e ruaja nė kėtė bankė. A thua vallė mund tė ndodh qė njeriu i menēur nė kėtė botė tė bėj tregti me bankėn e krijuar e cila jep 5 pėr qind tė fitimit haram (tė ndaluar), kurse edhe mund tė bankrotoj apo tė digjet, ndėrsa nuk mund tė bėj tregti me bankėn e Krijuesit e cila pėr ēdo qindarkė nga investimi jep fitim deri nė 70 mijė? Pėrveē kėsaj, investimi ruhet tek Krijuesi i botėve: nuk bankroton, nuk digjet, e as qė mund tė merret nga pasuria e njerėzve tjerė.
Mos mendoni se ajo ēka e jepni do tė humbet. Allahu atė do ta shpėrblej sė pari nė dynja ndėrsa mė vonė edhe nė Ahiret. Unė nuk dėshiroj tė pėrmendi shembuj tė shumtė, sepse secili nga ju di shumė qoftė me tė dėgjuar apo me tė parė. Do tė marr vetėm njė shembull. Ngjarjen me Shejh Selim El-Mesutin, i cili ka qenė mėsues i babait tim. Edhe pse ishte i varfėr, asnjėherė nuk ia mohonte ndihmėn atij qė kishte nevojė dhe qė i kėrkonte diēka. Sa e veshte xhuben apo fervenė (mbulojė me mėnga tė kthyera) dhe nėse takonte ndonjė qė dridhet prej tė ftohtit ia dhuronte atė dhe u kthente nė shtėpi me kėmishė. Merrte sofrėn para fėmijėve tė tij dhe ia jepte atij qė kėrkonte ndihmė. Njė ditė ramazani sofra vetėm se ishte shtruar pėr iftar dhe pritnin ezanin e iftarit dhe kur nė ato momente erdhi njė lypės, dhe iu betua si ai dhe fėmijėt e tij nuk kanė se ēfarė tė hanė. Shejhi shfrytėzoi shkujdesjen e gruas, hapi derėn dhe ia dha gjithė ushqimin e iftarit tė varfrit. Kur kėtė e pa gruaja e tij i bėrtiti dhe u betua se nuk do tė qėndrojė mė tek ai. Shejhu heshti... nuk kalo as edhe gjysmė ore kur dikush trokiti nė derė dhe erdhėn njerėz me pjata nė dorė nė tė cilėt kishte ushqim tė llojllojshėm, ėmbėlsira, pemė etj. I pyetėn se ēka ėshtė kjo? Ata thanė se Seidi, pashai Shemevin i kishte ftuar disa njerėz tė njohur kurse ata i kishin kėrkuar falje (pėr mosardhje) e ai ishte nevrikosur dhe ishte betuar se askush nuk do tė hajė gjė nga ushqimi dhe urdhėroi qė i gjithė ushqimi i pėrgatitur ti dėrgohet Selim El Mesutit. Shejhu nė atė moment tha: “A e pe moj grua?!”
Apo tė pėrmendim rrėfimin e gruas, djali i sė cilės ishte udhėtarė dhe e cila njė ditė u ulė tė haj diēka, para vete kishte vetėm njė copė mish dhe njė tė prerė buke. Njė i varfėr i kėrkoi atė dhe ajo pa hamendje ia dha duke e ndarė nga goja e saj, kurse natėn e kaloi e uritur. Kur djali u kthye i tregoi nėnės sė tij se ēka i kishte ndodhur gjatė udhėtimit: “Gjatė udhėtimit nė rrugė mė takoi luani. Isha vetė dhe fillova tė iki prej tij por ai mė arriti dhe kur mendova se veē mė jam nė gojėn e tij, kur para meje u paraqit njė njeri me tesha tė bardha dhe mė shpėtoi duke mė thėnė: ‘kafshata pėr kafshatė’. Nuk e kuptova se ēka dėshiron tė thotė me kėtė.” Pasi e pyeti ajo se kur ngjau kjo, u kuptua se rasti kishte ndodhur nė momentin kur ajo i kishte dhėnė bukėn tė varfrit dhe kafshatėn e gojės dhe mu pėr kėtė edhe Allahu nxori nga goja e luanit djalin e saj.
Sadakaja largon fatkeqėsitė, Allahu nėpėrmjet saj shėron sėmundjet dhe pėr shkak tė saj Allahu tė shpėton nė rastet e vėshtira. E gjithė kjo ėshtė vėrtetuar, ndėrsa pėr kėtė ekzistojnė edhe transmetime. Ai qė beson qė ky kozmos ka njė Zot qė udhėheq me tė dhe i Cili merr e jep, Ai ėshtė qė shėron e jep shėndet, ky e din se kjo ėshtė e vėrtet, kurse me ateistėt (pabesimtarėt) nuk kemi se ēka bisedojmė pėr kėtė.
Gratė janė mė afėr besimit dhe janė mė sentimentale. Edhe pse gruaja sipas natyrės sė saj, kur bėhet fjalė pėr pasurinė, kursen mė shumė sesa burri, por unė u them grave dhe shpresoj se ky fjalim nuk do tė jetė i kotė, por do tė lenė shenja. Secila nga ju le tė shikoj se ēka mund tė dhurojė nga teshat e saja tė vjetra, apo nga ajo ēka dėshiron ta hedh, apo ēka i ngel nga ushqimi dhe pijet, dhe le tė kėrkojė ndonjė familje tė varfėr pėr tė cilėn dhurata do tė jetė gėzim.
Jini tė mėshirshėm ndaj tregtarėve “qė shkojnė derė mė derė”
Kur tė japėsh diēka mos e jep nė mėnyrė tė vrazhdė apo me dhunė, sepse buzėqeshja gjatė dhėnies (edhe tė njė dinari) ėshtė mė e mirė se euroja qė e jep i mrrolur dhe me mendjemadhėsi. Para disa vjetėsh nė kohėn e ramazanit pashė vajzėn time tė vogėl duke i dhėnė njė rojtari njė pjatė me ushqim, kurse unė i thashė: “Eja vashė, merre pjatėn, lugėn, pirunin, dhe njė gotė tė pastėr me ujė dhe nė kėtė mėnyrė dėrgoja. Ty nuk do tė humbet asgjė, ushqimi ngel i njėjti, por kur i jep vetėm pjatėn dhe bukėn, ti e nėnēmon dhe ndjehet si lypės, ndėrsa kur ia jep pjatėn, me lugė, pirun, me kripė dhe me njė gotė ujė, i tregon respekt dhe ai do tė ndjehet si mysafirė i rėndėsishėm.
Njė formė e sadakasė qė shumė njerėz nuk e praktikojnė ėshtė edhe lehtėsimi i tregtarėve tė pemėve dhe perimeve qė shkojnė derė mė derė. Disa gra bėjnė aq pazarllėk me ta pėr njė gjysmė centi dhe me kėtė sikur dėshirojnė tė tregojnė “aftėsinė” e tyre edhe pse mund tė jenė nga njė familje e pasur, kurse ai tregtari varfėr dhe i gjithė malli i tij qė tėrė ditėn endet nėpėr shtėpi vlen ndoshta dhjetė euro, kurse fitimi i tij mund tė jetė dy apo tri. Oj gra, pasha Zotin, jini tė mėshirshme ndaj tregtarėve tė tillė dhe jepuni aq sa e kėrkojnė, dhe nėse dikush nga ju humb duke dhėnė mė shumė, le ta llogarisė atė si sadaka, sepse ajo ėshtė sadaka mė e mirė se sadakaja qė u jepni lypėsve.
Njė lloj sadakaje ėshtė edhe atėherė kur mėsuesja mendohet kur u kėrkon nxėnėsve tė saj tė blejnė pėrgatitjet sportive, apo materiale tė shtrenjta shkollore, duke kujtuar se mes nxėnėsve ka edhe prej atyre qė prindėrit e tyre fitojnė vetėm pėr kafshatėn e bukės dhe strehimin. Kurse blerja e materialeve tė shtrenjta shkollore, qė ndoshta pėr ne janė gjėra tė imta, pėr dikė kjo do tė thotė shumė. Siē thash kjo ėshtė ēėshtje krahasimi, sepse nėse njė mėsueseje do ti thuhej tė jap njė mijė euro ajo do tė bėrtiste, kurse njė biznesmen i madh do tė thoshte: “Ēka janė njė mijė euro? Asgjė!” Asgjė pėr atė kurse shumė pėr tė, njėjtė ėshtė edhe me pesė apo dhjetė euro; asgjė s’janė pėr mėsuesen, kurse ato janė shumė pėr njė numėr tė konsiderueshėm tė prindėrve.
Thelbi ėshtė: Ai qė dėshiron ta fitojė ndihmėn e Allahut me atė qė ėshtė mė i pasur dhe mė i fortė se ai, le ta ndihmojė atė qė ėshtė mė i varfėr dhe mė i dobėt se ai. Gjithkush nga ne le ta vendos veten nė vend tė tjetrit, le t’i dėshiroj vėllait tė vetė atė qė e dėshiron pėr veten e tij, mirėsitė ruhen, zgjasin dhe shtohen me anė tė falėnderimit, kurse falėnderimi nuk ėshtė vetėm me gjuhė, edhe pse njeriu mund ti merr tespihet dhe tė thotė njė mijė herė Elhamdulilah (falėnderimi i takon Allahut), ndėrsa bėhet koprrac nėse ėshtė i pasur, apo nuk ndihmon nėse ėshtė i njohur, ose bėn padrejtėsi nėse ėshtė udhėheqės, njė njeri i tillė nuk ėshtė falėnderues ndaj Allahut, por ėshtė gėnjeshtarė apo Zoti na ruajt dyfytyrėsh.
Falėnderoni Allahun pėr mirėsitė e Tij me anė tė falėnderimit praktik, dhe bėni mirė ndaj tė tjerėve ashtu siē dėshironi qė Allahu tu bėj mirė juve. Dhe dijeni se atė qė ju tregoj sot ėshtė njė nga kushtet e fitores ndaj armiqve tuaj dhe njė faktor kryesor pėr pėrgatitjen tonė. Kjo ėshtė luftė me anė tė pasurisė, kurse lufta me anė tė pasurisė ėshtė e barabartė me luftėn e armatosur.

Pėrktheu: Arsim Dauti
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi