Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Te rejat nga teknologjija !!

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:25 am

Vjen MSI X-Slim X420


Edhe njė pjesėtar i linjės X-Slim tė kompanisė MSI vjen me ekran tė diagonales 14 inē dhe peshė nėn dy kilogramė.


Kompania
MSI ka paraqitur modelin e ri tė linjės sė saj tė hollė tė laptopėve.
Bėhet fjalė pėr modelin X-Slim X420 i cili vjen me dimensione prej 35 x
23.4 x 2.41 centimetra dhe peshė prej 1.88 kilogramė.
Ekrani ka diagonale prej 14 inē me rezolucion 1.366 x 768 piksela.
Pėr procesor mund tė zgjidhet nė mes tė atij Intel Pentium SU4100 apo
Core 2 Duo SU7300. Laptopi vjen me dy gigabajt RAM, grafikė tė
kompanisė ATI Mobility Radeon HD 5430 dhe zgjedhje nė mes disqeve tė
kapacitetit 250, 320 e 500 gigabajt.
Ėshtė i pajisur me lexues tė kartelave tė memories, kamerė uebi prej
1.3-megapikselash dhe baterinė prej katėr, respektivisht tetė qelish.
Ēmimi i tij nuk ėshtė bėrė publik, e nė shitje do tė duhej tė del deri nė fund tė kėtij muaji.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:26 am

Canon paraqet fotoaparate tė reja


Kompania
Canon ka paraqitur modelet e reja tė fotoaparateve digjitale kompakte
PowerShot A495 e PowerShot A490, tė cilėt janė tė pėrballueshėm nga
pikėpamja financiare dhe tė thjeshtė pėr pėrdorim tė pėrditshėm.Dy modelet e fundit tė paraqitura nga Canon zėvendėsojnė modelin e popullarizuar PowerShot A480.
Nė shtėpizėn e lehtė tė dimensioneve tė vogla janė vendosur sensori
prej 10 megapiksela, objektivėt origjinal tė Canon me zmadhim optik
deri nė 3.3 x dhe ekrani i ndriēuar mirė LCD me diagonale prej 6.2
centimetra.
Veē
mėnyrės pėr konfigurim automatik, nė kėtė modele gjendet edhe mėnyrs
pėr fotografim nė kushte tė ndriēimit tė dobėt, detektimi i fytyrės nė
fotografim grupor i cili automatikisht pėrshtat fuqinė e blicit dhe
kushtet e incizimit.
Paraqitja e kėtyre modeleve pritet tė bėhet gjatė muajit tė
ardhshėm. Powershot A495 do tė kushtojė 130 dollarė, derisa A490 do tė
jetė 110 dollarė.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:27 am

384 milionė kinezė nė internet


Numri i kinezėve me qasje nė internet ėshtė ngritur nė 384 milionė, derisa afarizmi online ka vlerė prej 37 miliardė dollarėsh.
fund tė vitit tė kaluar, numri i kinezėve me qasje nė internet ka qenė
384 milionė. Krahasuar me njė vit mė parė, kjo shifėr paraqet rritje
prej 30%.
Edhe pse rritja ka qenė mė e vogėl se nė vitin 2008, kur numri i
pėrdoruesve ishte rritur pėr 41%, Kina edhe mė tutje ka mbetur vendi me
numrin mė tė madh tė pėrdoruesve tė internetit. Numri i njerėzve me
qasje mobile nė internet ėshtė rritur pėr 106% dhe tani ata janė 233
milionė. Rreth 8% e njerėzve nė Kinė shfrytėzojnė celularin si mėnyrėn
e vetme pėr t’iu qasur internetit.
Mbetet tė shihet nėse kėto shifra do t’ia ndryshojnė mendjen
kompanisė Google pėr tėrheqjen e paralajmėruar nga tregu kineze. Vitin
e kaluar afarizmi online nė Kinė ka pasur vlerė prej 37 miliardė
dollarėsh amerikanė.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:27 am

Gjermania pa Internet Explorer


Pėr shkak tė
sulmeve tė hakerėve tė shkaktuara nga njė lėshim softuerik nė
shfletuesin Internet Explorer, shėrbimet gjermane u rekomandojnė
pėrdoruesve tė shfrytėzojnė shfletuesit alternativ.Zyra
gjermane pėr siguri nė teknologjitė informative (BSI) u rekomandon tė
gjithė pėrdoruesve tė Internet Explorer qė urgjentisht tė kalojnė nė
zgjidhjet alternative pėr shfletim tė internetit. Ky njoftim natyrisht
qė ėshtė i lidhur me lajmin e publikuar tashmė pėr sulmet nė Google dhe
kompani tjera, me ē’rast hakerėt kanė shfrytėzuar njė lėshim tė
sigurisė nė shfletuesin mė tė pėrhapur tė internetit nė botė, atė
Internet Explorer tė kompanisė Microsoft.
Lėshimi ka tė bėj me versionet 6, 7 e 8 Internet Explorer qysh nga
Windows 2000, e autoritetet gjermane rekomandojnė pėrdorimin e ndonjė
shfletuesi alternativ, sė paku derisa Microsoft nuk lėshon njė arnim tė
sigurisė. Sipas pohimeve tė tyre, as pėrdorimi i kėtij shfletuesi nė
mėnyrėn e mbrojtur “protected mode” nuk mjafton pėr parandalimin e sulmit nė kompjuter.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:29 am

Vjen Service Pack 1 pėr Windows 7?


Janė
paraqitur thashethemet e para pėr paraqitjen e mundshme tė Service Pack
1 pėr Windows 7 i cili supozohet qė vjen nė muajin shtator.Pėrkundėr
pėrqafimit tė mirė tė sistemit tė ri operativ Windows 7, njė prej
degėve tė shfrytėzuesve, ndoshta edhe mė e rėndėsishmja, ajo e
shfrytėzuesve afaristė ende po hamendet.
Nė fakt, siē pohojnė burimet e afėrta me Microsoftin, kompania ėshtė
e vetėdijshme qė njė numėr i madh i shfrytėzuesve po e pret
pėrditėsimin e parė tė madh tė kėtij sistemi pėr tė filluar pėrdorimi
ne tij. Mu pėr kėtė nė Microsoft dėshirojnė tė paraqesin SP1 sa mė parė
qė ėshtė e mundur, e sipas informatave nė dispozicion, kjo do tė mund
tė ndodhte gjatė muajit shtator e me testimet e tij qysh nė muajin
qershor.
Pritet qė Service Pack 1 pėr Windows 7 do tė sjell pėrditėsime tė vogla dhe mundėsi tė reja.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:24 pm

Google dyshon nė tė infiltruar brenda kompanisė


Supozohet
se kompania Google ėshtė duke kryer njė hulumtim tė brendshėm nė lidhje
me mundėsinė qė disa prej tė punėsuarve tė saj t’u kanė ndihmuar
sulmuesve tė para pak kohe nė sistemet e kėsaj kompanie nė filialin
kinez.Nė fakt, sipas ekspertėve tė sigurisė softueri
dashakeq i cili ėshtė pėrdorė gjatė sulmeve ka qenė njė “trojan horse”
i quajtur Hydraq. Mirėpo vet softueri dashakeq nuk ka qenė aq i
rėndėsishėm pėr suksesin e sulmit sa edhe fakti qė sulmuesit kanė ditur
se ku tė sulmojnė saktėsisht.
Sipas medieve lokale kineze, disa nga tė punėsuarit e Google nė Kinė
pas zbulimit tė sulmit nė kompani mė nuk kanė qasje nė rrjetin e
brendshėm tė Google, derisa tė tjerėt janė nė pushim tė dhunshėm apo
janė caktuar nė zyre tė ndryshme brenda rajonit aziatiko-paqėsor.
Deri mė tani, Google ka refuzuar tė bėj ēfarėdo komenti nė lidhje me kėtė ēėshtje.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:24 pm

Lexues elektronik tė librave nga Asus


Pėr
dallim nga tjerėt tė cilėt mbėshteten nė ekranet E Ink, Asus ka
vendosur qė nė lexuesin e vet elektronik tė librave tė pėrdorė
teknologjinė OLED.Tregu i lexuesve tė e-librave po bėhet
ēdo ditė e mė i madh. Kėtė e vėrteton edhe kompania Asus me modelin e
saj tė ri, i cili ėshtė bazuar nė teknologji tė ndryshme.
Lexuesi i parė ėshtė ai me shifrėn dalluese DR-570. Bėhet fjalė pėr
njė pajisje me ekran gjashtė inēėsh OLED me ndriēim tė lartė, pėr
dallim nga pajisjet tjera konkurrente tė prodhuesve tė cilėt pėrdorin
teknologjinė E Ink. Po ashtu, ky lexues do tė ketė lidhje Wi-Fi e 3G,
do tė jetė nė gjendje tė shfaqė video Flash, e kohėzgjatja e baterisė
ėshtė deklaruar nė 122 orė.
Derisa DR-570 ėshtė i bazuar nė ekranin OLED me diagonale prej
gjashtė inē, modeli tjetėr sjell me vete ekranin me diagonale prej
nėntė inēėsh. Ekrani megjithatė ėshtė monokromatik me rezolucion prej
1.024 x 768 piksela, peshon 370 gramė, dhe ofron lidhje 3G e Wi-Fi. Pėr
mė tepėr, lexuesi ėshtė i pajisur me 2 apo, nė mėnyrė opcionale 4
gigabajt tė memories sė integruar interne, mirėpo ka edhe qasje pėr
kartela tė memories SD tė cilat mund tė pėrdorin pėr tė rritur
kapacitetin e pajisjes pėr ruajtje tė dhėnave.
Nuk ka tė dhėna pėr kohėn e paraqitjes dhe ēmimet, mirėpo pritet qė tė lansohen gjatė pjesės sė parė tė kėtij viti.
Postuar: 11:49 / 19 Janar 2010 | RSS
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:25 pm

Apple po zien diēka


Apple ka konfirmuar konferencėn pėr gazetarė nė tė cilėn do tė paraqitet “krijimi i tyre i fundit".Gazetarėt
e pėrzgjedhur kanė pranuar ftesė nga Apple pėr konferencėn e pėrcaktuar
pėr 27 janar. Kėtė konferencė kompania planifikon ta mbajė nė San
Francisco tė SHBA-ve.
Nga ftesa me titull "Come see our latest creation" mund tė
konkludohet se Apple do tė paraqes produktin e vet tė fundit, e ndoshta
edhe qė nuk ėshtė parė ndonjėherė mė parė. Njė numėr i madh njerėzish
shpresojnė qė kompani do tė paraqes kompjuterin e vet tablet i cili ka
ngritur pluhur tė madh mediatik kohėve tė fundit.
Nga specifikat e shumta tė kėsaj pajisje tė cilat e kanė vėrshuar
internetin, ndoshta mė sė shumti kanė gjasa tė janė tė sakta ato tė
cilat pėrmendin ekranin prej 10-inēėsh dhe versionin e modifikuar tė
sistemit operativ tė iPhone.
Kandidatė tjerė pėr paraqitje nė konferencė janė sistemi operativ
iPhone OS 4.0, dhe laptopėt MacBook me procesorėt Core i5 tė Intel, apo
krejt diēka tjetėr. /
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:26 pm

Jepet drita e gjelbėr pėr prodhimin e Jaguar C-Type?


Rrallė
ndonjė prodhues ka trashėgimi tė kupeve legjendare sportive si Jaguar,
prandaj ėshtė situatė dėshpėruese kur ky prodhues britanik pėr momentin
ka vetėm njė model tė tillė, atė XK.
Sė shpejti kjo gjė do tė duhej tė ndryshojė, sepse revista Inside Line sjell lajme pėr automjetin e ri sportiv nga Jaguar.
Me emrin kodues C-Type, Jaguari i ri do tė duhej tė ndėrtohet nė
shasinė e aluminit “monocoque”, e sipas raporteve tė para, hapėsira nėn
kofano do tė duhej tė jetė e mjaftueshme pėr tė “pėrbirė” motorin e
njohur V8 prej pesė litrash. Megjithatė, nė vend tė tij, automjeti
supozohet se do tė futet nė lėvizje motori V6 me turbo-mbushės tė cilin
e kanė zhvilluar vet nė Jaguar duke shfrytėzuar arkitekturėn e tė
pėrmendurit V8.
Supozohet
se automjeti nė versionin kupe dhe kabriolet do tė duhej tė paraqitej
brenda dy viteve tė ardhshme dhe tė konkurrojė me modelet Mercedes SLK,
BMW Z4 dhe Audi TT.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:27 pm

Mac Chrome bėhet me shtojca


Google ka mundėsuar
mbėshtetjen pėr shtojca (extensions) pėr edicionet e shfletuesit Chrome
duke sjellė funksionalitet tė njėjtė siē kanė edhe versionet pėr
Windows e Linux.Veē mbėshtetjes pėr shtojca tek versionet
e shfletuesit tek Mac si karakteristikė tjetėr ėshtė edhe opsioni nė
dispozicion pėr sinkronizimin e bookmarks nė mes tė kompjuterėve tė
shumtė, qė ishte njė mekanizėm i cili i mungonte versionit pėr Mac.
Google shfrytėzon tri kanale pėr shpėrndarjen e shfletuesit tė vet
Chrome dhe atė stabil, beta dhe pėr programues prej tė cilėve ky i
fundit ėshtė mė sė paku stabil, por edhe i dedikuar pėr ata tė cilėt
dėshirojnė tė provojnė karakteristikat e reja porsa tė krijohen ato.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:27 pm

Peugeot 3008 Crossover automjeti i vitit


Sipas pėrzgjedhjes sė revistės "What Car?", pėr automjetin mė tė mirė tė vitit ėshtė shpallur Peugeout 3008 Crossover.
"Ky
automjet ka marrė njė shpėrblim tė madh, sepse ka pamje tė cilėn e duan
njerėzit, hapėsirėn tė cilėn iu nevojitet, ėshtė i shkėlqyeshėm nė
vozitje dhe i lirė pėr mirėmbajtje", ka thėnė redaktori i kėsaj
reviste, Steve Fowler. Ai ka thėnė se karakteristikat e gjelbra tė
kėtij automjeti crossover do ta bėjnė edhe mė tė popullarizuar nė tė
ardhmen.
"Automjetet e tipit crossover do tė janė lajm i madh gjatė viteve tė
ardhshme pėr njerėzit tė cilėt dėshirojnė tė kėnaqen nė karakteristikat
e tyre 4X4, e mė kėtė rast tė mos pėsoj as mjedisi as xhepi i tyre", ka
thėnė Fowler.
Peugeot 3008 ka kulm panoramik dhe enterier sportiv, e nė vend tė
transmetimit tė fuqisė nė tė katėr boshtet, ai shfrytėzon sistemin e
ashtuquajtur “grip control sistem”. Pėr sa i pėrket motorėve, nė
ofertėn e tij janė motorėt ekonomik me naftė, me benzinė dhe ata
hibridė.
Veē Peugeot 3008, janė shpėrblyer edhe Land Rover Discovery e Jaguar XF
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:28 pm

Sulme me anė tė shfletuesit Internet Explorer


Microsoft
ka konfirmuar se pėr sulmet nė Google e kompani tjera amerikane ėshtė
shfrytėzuar njė lėshim i cili nuk ishte arnuar nė shfletuesin e saj
Internet Explorer.Bėhet fjalė pėr njė lėshimi i cili i
godet Internet Explorer 6, 7 e 8 nė Windows 7, Vista, XP, Server 2003,
Server 2008 R2, si dhe IE 6 Service Pack 1 nė Windows 2000 Service Pack
4. Lėshimi manifestohet si referencė e treguesit, e sulmuesit potencial
i mundėson marrjen e kontrollit mbi sistemin nėse viziton faqet ku
gjendet kodi dashakeq.
Si masė tė pėrkohshme pėr mbrojtje nė Microsoft rekomandojnė
vendosjen e konfiguracioneve tė sigurisė nė nivel tė lartė (high) nė
mėnyrė qė t’u tėrhiqet vėrejtja para se tė aktivizoni kontrollet
ActiveX apo skriptet. Gjithashtu rekomandohet qė tė aktivizohet
teknologjia Data Execution Prevention (DEP) e cila do tė duhej tė
ndihmonte nė parandalimin e sulmeve nėpėrmes internetit.
Microsoft ka konfirmuar se ėshtė duke punuar nė arnimin e lėshimit nė fjalė por nuk ka informata se kur ajo do tė kryhe
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:29 pm

Citroėn paraqet modelin C-Zero


Nė panairin e
automjeteve nė Bruksel i cili po mbahet nga 14 deri mė 24 janar 2010,
Citroėn paraqet pėr herė tė parė automjetin tėrėsisht elektrik pėr
qytet C-Zero tė zhvilluar nė bashkėpunimin me prodhuesin Mitsubishi.Me
modelin C-Zero, Citroėn pasuron ofertėn e vet nė segmentin e
automjeteve tė vogla pėr qytet me sistem motorizimi tėrėsisht elektrik.
Automjeti i ri nga Citroėn ėshtė zhvilluar pėr tė ofruar lehtėsira nė
qytete.
C-Zero ka elektromotor sinkron me 64 kuaj fuqi nė mes tė 3.000 e
6.000 o/minutė. Momenti mė i madh i rrotullimeve tė tij ėshtė 180 Nm nė
mes tė 0 deri 2.000 o/minutė. Mbushja e akumulatorit bėhet me anė tė
prizės prej 220V, e nise kyēet nė 400V mundet qė brenda 30 minutash tė
mbush 80 pėr qind tė baterisė.


Falė
autonomisė prej rreth 130 kilometrash mund tė del pa problem edhe
jashtė qytetit. Shpejtėsia maksimale ėshtė 130 kilometra nė orė, e
pėrshpejtimi deri nė 100 kilometra nė orė zgjat rreth 15 sekonda. /
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:30 pm

Panasonic pret shitje tė mirė tė televizorėve 3D


Prodhuesi
mė i madh nė botė i televizorėve plazma, Panasonic, pret tė shes rreth
njė milion televizorė tredimensional (3D) vitin e ardhshėm nė Shtetet e
Bashkuara, Evropė e Japoni.Kompania planifikon tė nis
shitjen e televizorėve nė muajin mars, me ē’rast ēmimet ende nuk janė
bėrė tė njohura, e nga kjo kompani presin qė tregu mė i madh do tė jetė
ai nė SHBA.
Nė kėtė kompani presin qė pranimi i televizorėve 3D do tė jetė mė i
shpejt sesa qė ka qenė ai me televizorėt me definicion tė lartė (HD)
pėr shkak se sot ka mė shumė filma, programe e lojėra, pėrkundėr faktit
se pėr t’u kėnaqur me efektet 3D nevojitet tė barten syze speciale.
Panasonic ka qenė edhe njė prej partnerėve promovues pėr filmin e ri
tredimensional “Avatar” tė regjisorit James Cameron i cili kėto ditė
ėshtė duke thyer tė gjitha rekordet e mundshme tė shitjes dhe ėshtė
bėrė filmi mė i pėrfolur.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:31 pm

Facebook do tė mbetet pa pagesė


Facebook ka
demantuar pohimet se ky shėrbim sė shpejti, mė saktėsisht nė korrik tė
kėtij viti, do tė filloj tė bėj shėrbimet e tij me pagesė. Edhe
pėrkundėr kėsaj, popullaritetit i dy grupeve tė Facebookut tė cilat
pohojnė ndryshe nga dita nė ditė ėshtė i madh.Tė dy grupet
bashkė kanė afro 200.000 anėtarė tė cilėt besojnė se sė shpejti do tė
duhet tė paguajnė shėrbimet nė kėtė rrjet pėr shoqėrim online. Grupi mė
i popullarizuar si moto tė vet e ka bėrė: "Nuk do tė paguajmė
shfrytėzimin e Facebookut, do tė largohemi nėse kjo gjė ndodhė".
Themeluesi dhe pronari i kėtij rrjeti tė popullarizuar nė mbarė
botėn, Mark Zuckerberg, ēdo ditė merr oferta tė shumta tė majme pėr ta
shitur mbretėrinė e tij. Shumė njerėz vlerėsojnė se do tė janė
pikėrisht pronarėt e ri tė cilėt do tė fillojnė me praktikėn e pagesės
sė shėrbimeve tė Facebook.
"Nuk planifikojmė tė bėjmė me pagesė shfrytėzimin e shėrbimit pėr
funksione themelore. Ai ėshtė pa pagesė pėr 350 milionė shfrytėzues tė
tij", ka thėnė zėdhėnėsi i Facebookut.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:32 pm

Cyber-ushtria iraniane sulmon makinėn e kėrkimit Baidu


Skenari
ka qenė i ngjashėm si sulmi i muajit tė kaluar nė shėrbimin e
popullarizuar Twitter kur hakerėt i kanė drejtuar shfrytėzuesit nė
faqen e tyre me flamurin iranian, por edhe me porosinė e shkruar nė
gjuhėn persiane.Hakerėt iranianė tė cilėt nė muajin dhjetor
shkurtimisht kanė arritur ta paaftėsojnė shėrbimin Twitter kanė sulmuar
edhe makinėn mė tė popullarizuar kineze pėr kėrkimin e internetit -
Baidu. Grupi i cili paraqitet si cyber-ushtria iraniane tė gjithė
shfrytėzuesit e Baidu i ka drejtuar nė faqen nė tė cilėn ėshtė shfaqur
flamuri iranian me porosinė: "Kėtė faqe interneti e ka marrė pėrsipėr
cyber-ushtria iraniane".Personat
pėrgjegjės tė makinės Baidu kanė konfirmuar sulmin. Analistėt
vlerėsojnė se Baidu, si version kinez i Google, ėshtė shumė tėrheqėse
pėr hakerėt sepse atė gjatė ditės e vizitojnė milionė njerėz.
Duket se hakerėt iranianė me sulmet e tyre vetėm dėshirojnė tė
dėrgojnė porosi politike sepse ndonjė dėm serioz nėpėr kompjuterė tė
cilėt i janė qasur makinės sė kėrkimit Baidu nuk ėshtė bėrė.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:33 pm

Honda CR-Z paraqitet pėrfundimisht nė Detroit


Pas
njė vargu tė fotografive tė skanuar nga broshurat zyrtare Honda mė nė
fund ka marrė guximin dhe nė panairin e automjeteve nė Detroit ia ka
hequr vellon nga inkarnimi modern i modelit legjendar CR-X, atij CR-Z.Ėshtė
pėr t’u lavdėruar qė nga aspekti dizajnues kompakti i ri i Hondas nuk
ka ndryshuar tepėr deri nė prodhimin serik dhe se pothuajse nuk
dallohet fare nga koncepti i paraqitur nė Tokio, mirėpo ajo qė na
dėshpėron ėshtė pjesa teknike e tij – trashėguesi i modelit CR-X ka njė
kombinim tė motorit me benzinė dhe atij elektrik i cili zhvillon vetėm
122 kuaj fuqi dhe moment rrotullimi pre 166 Nm.
raportin pėr media Honda nuk jep tė dhėnat zyrtare pėr performansat e
tij, vetėm se automjeti nė cikėl tė kombinuar do tė shpenzojė 6.5 litra
nė njėqind kilometra nė qytet, respektivisht 6.2 litra nė rrugė tė
gjata. Japonezėt megjithatė lavdėrohen pėr tiparet e vozitjes tė cilat,
e sipas tyre, ky model do tė kthej kėnaqėsinė e vozitjes nė klasėn e
automjeteve kompakte.
CR-Z do tė duhej tė gjendej nė shitje deri nė mes tė kėtij viti me ēmim tani pėr tani tė papėrcaktuar.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:33 pm

Windows Live Messenger i ri pėr celularė


Kompania
Microsoft ka lėshuar versionin e ri tė Windows Live Messenger pėr
telefonat celularė tė cilėt shfrytėzojnė platformėn Windows.Telefonat
celularė tė cilėt funksionojnė me sistemin operativ Windows Mobile
Standard apo Professional (6.x) tani mund tė mbesin tė lidhur me
Windows Live Messenger, Hotmail e funksionon "What's New".
Windows Live Messenger pėr celularėt me Windows (Pro) ėshtė i
dedikuar pėr ata tė cilėt posedojnė ekran tė ndjeshėm nė prekje, derisa
versioni standard ėshtė i dedikuar pėr pajisjet tjera mobile.

Nė rast se doni ta shkarkoni e provoni, kėrkoni versionin 10.7.0061.0500.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:35 pm

Ford paraqet gjeneratėn e re tė Focus


Pas njė dekade tė plotė nė Ford kanė vendosur se ka ardhur koha pėr paraqitjen e Focusit unik si model global.Automjeti
fillimisht do tė paraqitet nė panairin e automjeteve nė Detroit tė
SHBA-ve, e nė prodhim shkon nė fund tė kėtij, gjersa nė shitje nė
fillim tė vitit tė ardhshėm.
Me gjeneratėn e tretė tė Focus, Ford do tė tentoj tė kthehet nė
ditėt e vjetra tė famės. Dizajni i automjetit sėrish ėshtė kinetik, e
moto e dizajnuesve gjatė formėsimit dhe pėrpunimit tė automjetit ka
qenė: "I shkėlqyeshėm pėr t’u parė, i shkėlqyeshėm pėr t’u ulur nė tė,
i shkėlqyeshėm pėr t’u vozitur".Focus
ėshtė paraqitur nė version limuzinė dhe hatchback, e sikur te rasti i
modelit aktual, brenda njė periudhe tė caktuar pritet ta shohim edhe nė
versionin karavan dhe kupe -kabriolet.
Automjeti fillimisht do tė debutojė me motorin dylitėrsh me katėr
cilindra atmosferik prej 150 kuaj fuqi, e edhe pse nuk ėshtė
konfirmuar, pritet qė tė gjitha modelet evropiane tė janė me
turbo-mbushės.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Wed Jan 20, 2010 7:05 pmShark – seri e re celularėsh nga Samsung


Kompania
Samsung ka paraqitur linjėn e re tė celularėve tė emėruar Shark. Pėr
fillim tė serisė sė re Shark, Samsung ka pėrgatitur tri modele - Shark
S5350 tė formės klasike dhe dy modele rrėshqitėse, Shark 2 S5550 e
Shark 3 S3550.Tė tri modelet kanė SNS pėr qasje mė tė shpejt dhe tė thjeshtė nė rrjetet online pėr shoqėrim Facebook, Myspace e Twitter.
Modeli i parė Shark S5350 ėshtė vetėm 11.9 milimetra i trashė. Ka
fotoaparat prej 3.2 megapikselash, 100 megabajt tė memories internet
dhe konfiguracion grafik nė tė cilin gjenden tastet pėr qasje tė
drejtpėrdrejt nė shėrbimet Gtalk, Aim e Palringo Chat.
Dy modelet tjera janė rrėshqitėse dhe nuk kanė ndonjė dallim tė theksuar nė mes tyre.
Modeli
Shark S5550 ka fotoaparat prej pesė megapikselash si dhe 110 megabajt
hapėsirė pėr tė dhėna, derisa Shark S3550 ka fotoaparat mė tė dobėt
prej dy megapikselash dhe posedon hapėsirė tė dhėnave prej 40 megabajt.
Postuar: 13:39 / 20 Janar 2010 | RSS

avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Wed Jan 20, 2010 7:05 pm

Hekur i cili nuk do t’ua djeg rrobat


Shfrytėzuesve
tė pakujdesshėm mė nuk do t’u ndodhė qė nė pjesėt e rrobave tė cilat i
hekurosin t’u mbesin shenjat e djegura, sepse kompania Ariete ka
zbuluar “hekurin magjik”.Mikro-sensorėt nė hekurin e
ashtuquajtur “auto lift” janė konfiguruar nė atė mėnyrė qė ai “e di”
kur dikush nuk e mban nė dorė, respektivisht nuk e shfrytėzon.
Kur e leni tė kthyer teposhtė, e nuk e mbani, ai fillon
automatikisht tė lėshojė avull i cili parandalon qė sipėrfaqja e nxehtė
tė mos ua djeg rrobat, njoftojnė mediet botėrore.
Nėse hekurin nuk e pėrdorni pėr tetė minuta, ai fiket automatikisht,
kėshtu qė parandalohet edhe mundėsia e nxitjes sė ndonjė zjarri.
Kompania Ariete ka pėrfaqėsinė e vet nė Itali, e hekuri i ri nė kėtė shtet kushtin 65 euro.
Postuar: 13:16 / 20 Janar 2010 | RSS
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Wed Jan 20, 2010 7:07 pm

Shfaqen fotografitė e para tė Mini Countryman


Familja
e Mini ėshtė rritur edhe pėr njė anėtar. Anėtari mė i ri ėshtė SUV-i
kompakt Countryman, i njohur edhe si Mini Crossover, fotografitė e tė
cilit kanė vėrshuar internetin.Gjėja e parė qė mund tė
vėrehet me tė shikuar nė automjetin e ri Mini ėshtė sa ai nė fakt
dallohet nga modeli koncept nė tė cilin ėshtė bazuar. Dorėn nė zemėr,
mė shumė ngjan me modelin koncept Beachcomber i cili ka debutuar nė
panairin e automjeteve nė Detroit, sesa nė konceptin bazė.


Edhe
pse detajet teknike priten tė dalin ndėrkohė, gjykuar sipas shenjės
All4 nė dyert e tij, automjeti nė fotografi ėshtė modeli i parė Mini me
motorizim nė tė katėr boshtet.


Dalja nė shitje dhe ēmimi tani pėr tani mbeten tė panjohura.
Postuar: 12:48 / 20 Janar 2010 | RSS
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Wed Jan 20, 2010 7:08 pmApp Store nė dominim absolut


Sipas
rezultateve tė kompanisė Gartner, dyqani online App Store i kompanisė
Apple (pothuajse) dominon nė tregun e aplikacioneve pėr celularė.Edhe
pse dihet qė App Store ėshtė shėrbimi mė i popullarizuar pėr
shpėrndarjen e aplikacioneve pėr celularė, shifrat konkrete nuk janė
bėrė publike. Njė gjė dihet, ato janė shumė tė mėdha.
Sipas statistikave tė mbledhura nga kompania pėr hulumtim tė
tregjeve Gartner, App Store nga numri i pėrgjithshėm i aplikacioneve
pėr celularė mban hiq mė pak se 99.4 pėr qind tė tregut. Vitin e kaluar
App Store ka pasur 2.5 miliardė aplikacione tė shkarkuara, derisa nė
platformat e tjera tė ngjashme konkurrente kjo shifėr ka qenė gjithsej
16 milionė. Qarkullimi i pėrgjithshėm nė tregun e aplikacioneve pėr
celularė gjatė vitit tė kaluar ka qenė 4.2 miliardė dollarė.
Pėr
kėtė vit parashihet qė Apple megjithatė do tė humbas njė pjesė tė pites
– nga gjithsej 4.5 miliardė aplikacione, tre milionė do tė duhej tė
shkarkoheshin nga App Store. Nga gjithsej 6.8 miliardė dollarė
qarkullim nė treg, sipas parashikimeve, kompanisė Apple do tė duhej t’i
takonin 4.5 miliardė. /Telegrafi/
Postuar: 10:29 / 20 Janar 2010 | RSS

avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Sat Jan 23, 2010 2:17 am

Toshiba Qosmio X500 del nė shitje


Toshiba ka filluar me shitjen e modelit Qosmio Q500 tė pajisur me procesorin Core i7 dhe kartelėn GeForce GTS 360M.Ky
laptop vjen me ekran tė diagonales prej 18.4 inē, derisa ėshtė i bazuar
nė version mobil tė procesorit Core i7 i cili bart shenjėn i7-720QM.
Kartela grafike ėshtė NVIDIA GeForce GTS 360M, e dedikuar pėr
pėrdorim pikėrisht nė laptopė dhe i pajisur me memorien GDDR5. Nė tė
gjenden edhe 500 gigabajt disk, 8 gigabajt memorie, Blu-Ray dhe
shtėpizė kuqezi.
Ēmimi nė tregun amerikan ėshtė diē mė i lartė se 1.500 dollarė, me
tė cilin ky laptop kategorizohet nė segmentin e lartė tė ofertės sė
laptopėve
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga blina-- prej Sat Jan 23, 2010 2:17 am

Panasonic Viera G2 HDTV


Kompania Panasonic pėr
kėtė vit ka paralajmėruar disa modele tė jashtėzakonshme tė
televizorėve me definicion tė lartė, e si konfirmim pėr kėtė premtim
vijnė informatat se qysh nė fillim tė muajit shkurt pritet seria e
televizorėve Viera G2 HDTV.Kėtė seri do ta pėrbėjnė
televizori 50 inēėsh TH-P50G2, si model kryesor, tė cilit do t’i
bashkohen dy njėsi mė tė vogla sa i pėrket diagonales sė ekranit, ato
prej 42 e 46 inēėsh.
Tė gjitha modelet kanė rezolucion HD, kanė nga tri porte pėr HDMI,
me ē’rast modeli i ekranit mė tė madh do tė kushtojė rreth 3.500
dollarė amerikanė.
Edhe njė karakteristikė qė ėshtė shumė tėrheqėse tek kėto modele
ėshtė vlera fantastike e kontrastit prej 5.000.000:1 qė i bėn ata njė
ndėr mė tė mirėt nė botė nė kėtė pikėpamje.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 10:07 am

MSI paraqet edhe dy laptopė tė serisė Classic


Dy pjesėtarė tė rinj tė serisė sė laptopėve Classic nga prodhuesi MSI vijnė me ekrane prej 17.3 e 15.6 inēėsh me ndriēim LED.MSI
ka paraqitur dy laptopė tė rinj – 17.3-inēėshin CX705 dhe 15.6-inēėshin
CX605. Qė tė dy janė tė bazuar nė platformėn e Intel, derisa vijnė me
grafiken Radeon HD 5470 tė kompanisė Intel.

Nga procesorėt, nė pėrzgjidhje janė modelet Core 2 Duo, mund tė
integrohen deri nė 4 GB RAM, disku prej 500 gigabajt, derisa ekranet
kanė ndriēim LED tė prapavijės.

Nga specifikat tjera veēohen kamera e uebit prej 1.3 megapikselash,
Wi-Fi, Bluetooth, dalja HDMI dhe bateria prej gjashtė qelish. Pesha e
modelit CX605 ėshtė dy kilogramė e gjysmė, derisa CX705 peshon
pothuajse tre kilogramė.

Ēmimet e kėtyre laptopėve ende nuk janė bėrė publike, gjersa dihet se do tė shiten me sistemin operativ Windows 7 Home Premium.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 10:08 am

Facebook i ndjeshėm nė sulme


Facebook ėshtė i
ndjeshėm nė lloje tė caktuara tė sulmeve tė cilat sulmuesit potencial
do t’i mundėsonin tė merr pėrsipėr kompjuterin derisa pėrdoruesi ėshtė
nė interaksion me ndonjė faqe tjetėr interneti, kanė tėrhequr vėrejtjen
ekspertėt e fushės sė sigurisė.Njėri prej tyre, Nitesh
Dhanjani, gjithashtu thekson se pika e dobėt ėshtė tek dizajni i
Facebookut i cili u mundėson pėrdoruesve qė me anė tė aplikacioneve
tjera t’i qasen profilit tė tyre pa miratim paraprak.

Facebook ėshtė shumė i ndjeshėm nė sulmet e njohura si
“clickjacking” me anė tė cilave mund t’iu merret llogaria juaj nė
Facebook, nėse klikoni nė faqe tė caktuara tė cilat pėrmbajnė kod tė
fshehur dashakeq.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 10:08 am

Toshiba Satellite E205 fillon shitjen


Toshiba
ka filluar me shitjen e kompjuterėve tė saj netbook Satellite E205 tė
cilėt shfrytėzojnė teknologjinė Wireless Display tė Intel.Ky sistem pa tela (wireless)
i cili ėshtė paraqitur nė panairin e elektronikės shpenzuese punon nė
ēipsetat mė tė ri tė Intel tė cilėt u mundėsojnė pėrdoruesve tė shohin
ekranin e netbookut nė cilindo televizor tė definicionit tė lartė qė ka
hyrje kompozite apo HDTV. Adapteri i vogėl lidhet drejtpėrdrejt nė
televizor dhe ai pranon pamjen nga kompjuteri netbook, derisa nga ana e
netbookut nuk nevojitet asnjė lloj adapteri.

Modelin E205 e karakterizon ekrani 14 inēėsh me rezolucion 1.366 x
768 piksela, procesori Core i5-430M, 4 GB memorie e sistemit, DVD
Writer si dhe disk i fortė me kapacitet prej 500 gigabajt.

Satellite E205 ka dalė nė shitje me ēmim prej 900 dollarė, apo 635 euro.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 10:09 am

Clinton kėrkon liri interneti


Sekretarja
amerikane e shtetit Hillary Clinton ka bėrė apel pėr mbėshtetje pa
rezervė nė nivelin global pėr lirinė e internetit si dhe luftė kundėr
atyre tė cilėt nxisin sulme cyber, duke apostrofuar Kinėn nė veēanti e
cila po ngrit tensione pėr shkak tė vendimit tė Google qė tė zvogėloj
censurėn e informacioneve pėr qytetarėt kinezė.Ajo ka
tėrhequr vėrejtjen se po ngritėt njė perde e re e cila parandalon
qarkullimin e informatave nė mbarė botėn, duke i krahasuar kufizimet nė
rritje me ekuivalentin modern tė Murit tė Berlinit.

Ne mbėshtesin internet tė barabartė pėr tėrė njerėzimin nė tė cilin
tė gjithė do tė kanė qasje tė njėjtė nė dituri dhe ide, ka theksuar
Sekretarja Clinton.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 10:09 am

Kompjuteri tablet nga Acer nė vjeshtė?


Prodhuesi
korean Acer pėr kėtė vit planifikon qė tė lėshoj nė treg lexuesin e vet
elektronik tė librave, netbookun e bazuar nė sistemin operativ Chrome
OS dhe kompjuterin tablet i cili do tė duhej tė jetė konkurrent i idesė
sė Apple.Sipas gazetės “Bloomberg”, Acer gjatė kėtij viti
ka pėr qėllim tė na qeras edhe me tabletin e vet, i cili sipas tė
njėjtin burim qė njė kohė tė gjatė ėshtė nė pėrpunim e sipėr. Tani pėr
tani nuk dihen asnjė lloj detajesh teknike, derisa dalja e produktit
final ėshtė i mundur tė del nė vjeshtė.

Siē ka pranuar edhe Acer, ata janė duke pritur sė pari tė shohin se
si do tė duket kompjuteri tablet nga Apple para se ta lansojnė atė tė
tyre duke vlerėsuar atė si njė inspirim shtesė nuk mund t’u bėj dėm.

Veē tabletit, Acer pėr fillim tė verės ka paralajmėruar edhe
paraqitjen e lexuesit tė vet elektronik tė librave, me diagonale prej
gjashtė inē i cili fillimisht do tė del nė tregun evropian, e pėr
vjeshtė pritet dalja e kompjuterit netbook tė bazuar nė sistemin
operativ Chrome OS.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te rejat nga teknologjija !!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi