Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kush do ta kthejė kontrollin nė veri?

Shko poshtė

Kush do ta kthejė kontrollin nė veri?

Mesazh nga *lissa* prej Sun Jan 17, 2010 6:23 am

Kthimi i kontrollit nė veri, pėrmes strategjisė sė
ICO-sė e Qeverisė, sipas autoriteteve kosovare do tė ketė sukses, nėse
pėrfshihen tė gjithė faktorėt vendorė e ndėrkombėtarė. Por, pjesė tė
strategjisė, qė synon vendosjen e sundimit tė ligjit nė veri, e
rrjedhimisht zbehjen e strukturave paralele serbe, pranojnė se janė
vetėm qeveria dhe Zyra Civile Ndėrkombėtare (ICO), e jo edhe EULEX-i
dhe KFOR-i.“Parimisht ėshtė njė projekt i pėrbashkėt mes ICO-sė dhe Qeverisė sė
Kosovės. Siē e dimė, ka faktorė tjerė qė punojnė nė Kosovė, por kjo
ėshtė njė strategji e pėrbashkėt e ICO-sė dhe e Qeverisė”, ka thėnė pėr
Radion Evropa e Lirė zėdhėnėsi i ICO-s, Andy Mcguffie, duke u pėrpjekur
qė tė mos pėrfshijė dy institucionet qė janė pėrgjegjėse pėr njėrėn nga
pikat kryesore tė strategjisė - vendosjen e sundimit tė ligjit nė veri.

“EULEX-i dhe KFOR-i kanė mandatin e tyre, kanė programet e tyre dhe
programet e tyre pėrfshijnė veprimet nė tėrė territorin e Kosovės.
Nisma e qeverisė dhe ICO-s ėshtė ēėshtje jona, e dy institucioneve
tona, ndėrsa organizatat tjera do tė vazhdojnė me programet e tyre tė
punės”, theksoi Mcguffie.

Beogradi zyrtar kontrollon veriun tash e dhjetė vjet, pėrmes
strukturave paralele, pėr tė cilat edhe sivjet ka ndarė mbi 40 milionė
euro. Sipas analistėve politikė, pėr t’u zbatuar strategjia pėr kthimin
e ligjshmėrisė nė veri, ėshtė e domosdoshme pėrfshirja e KFOR-it dhe e
EULEX-it.

Ndryshe, ditė mė parė, autoritetet e Aleancės Veri-atlantike
shprehėn shqetėsimin e tyre nė lidhje me funksionimin e strukturave
paralele nė Kosovė, duke u zotuar tė reagojnė, pėr tė garantuar
sigurinė dhe stabilitetin nė tė gjithė vendin. Vetė komandanti i krahut
jugor tė NATO-s, admirali Mark Fitzgerald, ka thėnė se strukturat
paralele paraqesin kėrcėnim pėr situatėn e brendshme nė vend.

Edhe institucionet tjera ndėrkombėtare, ICO dhe EULEX-i ditėt e
fundit janė shprehur kundėr strukturave paralele, duke i quajtur ato tė
papranueshme.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi