Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kosova e gatshme tė bashkėpunojė me Serbinė si shtete tė pavarura

Shko poshtė

Kosova e gatshme tė bashkėpunojė me Serbinė si shtete tė pavarura

Mesazh nga *lissa* prej Sun Jan 17, 2010 6:22 am

Thirrjen e Sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė
Bashkuara, Ban Ki-moon- ndaj Serbisė dhe Kosovės qė tė lėnė mėnjanė
konsideratat e statusit nė interes tė arritjes sė bashkėpunimit
rajonal- njė pjesė e politikės kosovare e konsideron si thirrje qė mė
tepėr i ėshtė drejtuar Serbisė.Liderėt kosovarė janė treguar mė tė pėrmbajtur duke mos dhėnė ndonjė
vėrejtje nė pėrmbajtjen e raportit tė Ban Ki-moon, ndėrsa pėrfaqėsues
tė partive opozitare nuk kanė hezituar qė t’i apelojnė Sekretarit tė
pėrgjithshėm tė OKB-sė qė tė kėrkojė sa mė shpejtė shuarjen juridike tė
UNMIK-ut.

Duke iu referuar pėrmbajtjes sė raportit tė shefit tė OKB-sė,
kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se institucionet e Kosovės tashmė
kanė hyrė nė fazėn e prezantimeve tė progresit tė shtetit. Sipas
gazetės Koha Ditore, Thaēi ka paralajmėruar se tė arriturat
Kosovės do tė prezantohen edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė nga
ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni.

Ndėrkohė, kėshilltari pėr media i presidentit Fatmir Sejdiu, Xhavit
Beqiri, ka deklaruar se ēėshtja e statusit ėshtė e mbyllur dhe Kosova
nuk ka nevojė ta ndryshojė kursin e saj nė kontekst tė raporteve me
UNMIK-un. Beqiri ka thėnė se Kosova ėshtė treguar ēdoherė e gatshme pėr
bashkėpunime rajonale, pėrkundėr se Serbia ka vazhduar tė vė pengesa.
Ai ka shtuar se Kosova ėshtė e gatshme tė bashkėpunojė edhe me Serbinė,
por si shtete tė pavarura dhe sovrane.

Sipas nėnkryetarit tė AKR-sė, Ibrahim Makolli, shefi i OKB-sė ėshtė
dashur qė t’i bėjė thirrje vetėm Serbisė qė ta njohė realitetin e ri nė
Kosovė. “Ban Ki-moon ėshtė dashur tė dijė se sa shtete tė OKB-sė e kanė
njohur pavarėsinė e Kosovės dhe se ēėshtja e statusit tashmė ėshtė e
mbyllur”, ka thėnė Makolli, duke shtuar se thirrja e dyanshme mund tė
shtojė apetitet e Serbisė qė tė besojė se statusi i Kosovės ende nuk
ėshtė i mbyllur.

Ndėrsa sekretari i pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani, ka
vlerėsuar se thirrja e shefit tė OKB-sė ėshtė nė vazhdėn e thirrjeve tė
mėparshme qė ka pėr qėllim ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira nė mes
Kosovės e Serbisė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi