Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kuēi: Kemi arritur tė ruajmė tėrėsinė territoriale

Shko poshtė

Kuēi: Kemi arritur tė ruajmė tėrėsinė territoriale

Mesazh nga *lissa* prej Sun Jan 17, 2010 6:21 am

Nė prag tė shėnimit tė pėrvjetorit tė dytė tė shpalljes
sė pavarėsisė sė Kosovės dhe fillimit tė zbatimit tė Kushtetutės,
politika kosovare ėshtė e ndarė sa i pėrket rezultatit tė arritur nė
zbatueshmėrinė e aktit mė tė lartė ligjor tė shtetit. Sipas pozitės,
ėshtė bėrė dhe po bėhet maksimumi i mundshėm, derisa opozita pohon tė
kundėrtėn.Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, i cili njėherit ka kryesuar Komisionin Kushtetues tė Republikės sė Kosovės, ka thėnė pėr Kosova Sot se
janė nxjerrė ligje tė domosdoshme tė parapara me kushtetutė dhe janė
ndėrtuar institucionet shtetėrore nė sferat mė tė ndjeshme, si ato tė
punėve tė jashtme dhe tė sigurisė, si dhe janė bartur kompetenca nga
institucionet ndėrkombėtare tek ato vendore.

“Ka pasur sfida si pėr shkak tė eksperiencave tė reja, ndėrtimit tė
kapaciteteve dhe nevojave buxhetore, si dhe pėr perceptime politike nga
njė pjesė e popullatės serbe nė njė pjesė tė territorit tonė.
Megjithatė, kemi arritur tė ruajmė tėrėsinė territoriale, ta shtrijmė
sovranitetin dhe zbatojmė kushtetutėn dhe ligjet tona”, ka thėnė Kuēi.

Nga ana tjetėr, nėnkryetari i AKR-sė, Ibrahim Gashi, mendon se
progresi nuk ka qenė aq i madh nė shtrirjen e autoritetit shtetėror,
por “ka pasur njė pėrparim tė konsiderueshėm nė pėrfshirjen e
komunitetit serb nė institucionet e Kosovės, pėrmes zgjedhjeve tė
fundit lokale”.

Ndėrsa sekretari i pėrgjithshėm i LDD-sė, Lulzim Zeneli, thotė se
“Kosova gjendet sot mė keq se edhe para njė viti”, ai shton se vendi
ynė “ėshtė pėr 6 vende mė poshtė nė rangim nė raportin e Bankės
Botėrore sa i pėrket perspektivės ekonomike, biznesit dhe sigurisė sė
investimeve”.

Sipas Zenelit, mė shqetėsues mbetet investimi nga Beogradi pėr
fuqizimin e strukturave paralele, dhe “nė anėn tjetėr injoranca dhe
papėrgjegjėsia totale e pushtetit aktual pėr ta funksionalizuar shtetin
e Kosovės”.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi