Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi

Shko poshtė

Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi

Mesazh nga sam1r prej Sat Sep 26, 2009 2:23 am

Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi
Meshkujt e moshės sė mesme tė cilėt pinė duhan, kanė presion tė rritur tė gjakut dhe tė cilėt kanė pėrqendrim tė rritur tė kolesterolit nė gjak, vdesin 10 vjet mė tė rinj se moshatarėt e tyre tė shėndetshėm, kanė bėrė tė ditur shkencėtarėt britanik.

Sipas rezultateve tė publikuara nė British Medical Journal, kanė qenė rreth 19 mijė persona tė eksperimentuar, nė mes tė moshės 40 dhe 69 vjet. Hulumtuesit nga University of Oxford kanė vėrtetuar se nga tė lindurit nė mes tė viteve 1967 dhe 1970, nė vitin 2005 kishin vdekur 13 500 persona.

Arsyeja e vdekjes ka qenė shumė mė e shprehur te meshkujt, tė cilėt nė mesin e faktorėve tė pėrmendur mė sipėr, kanė qenė edhe obezė (tė mbipeshė) ose kanė vuajtur nga diabeti.

Edhe pse nė hulumtim kanė marrė pjesė vetėm meshkuj, shkencėtarėt besojnė se rezultatet e fituara mund tė vlejnė edhe pėr femrat.

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi