Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shikimi i ndaluar

Shko poshtė

Shikimi i ndaluar

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 12:45 pm

Shikimi i ndaluar, shigjeta e helmuar e shejtanit ka plagosur shumė njerėz. Shumica dėrmuese nuk largohet ose mė saktė nuk ka shpėtuar nga kjo sprovė nė kėtė kohė tė devijimeve tė shumta qė ngufasin Ummetin Islam.

Jetojmė njė kohė nė tė cilėn imoraliteti dhe prishja janė pėrhapur nė pėrmasa tė gjėra. Bukuritė mashtruese tė kėsaj bote largojnė njeriun nga rruga e drejtė. Fotografitė e ndaluara, qė zbulojnė pjesėt e turpshme, gjinden nė ēdo kėnd tė botės pėrreth neve. Kudo qė tė shikosh, nė gazetė, revistė, televizion etj. i sheh fotografitė e fėlliqura qė ta sėmurin zemrėn dhe njollosin Imanin.
Shikimi i ndaluar, shigjeta e helmuar e shejtanit ka plagosur shumė njerėz.
Shumica dėrmuese nuk largohet ose mė saktė nuk ka shpėtuar nga kjo sprovė nė kėtė kohė tė devijimeve tė shumta qė ngufasin Ummetin Islam.
E keqja shkakton tė keqen. Pas shikimit tė parė vjen shikimi i dytė dhe kėshtu me radhė. Disa tė ngatėrruar nga shejtani thonė se shikimi i dytė ėshtė shėrim pėr shikimin e parė. (Pretendojnė se me shikimin e dytė dalin nė shesh mangėsitė tė cilat nuk i ka parė gjatė shikimit tė parė)
Me kėtė rast do t'ju prezantojmė dy prej pėrgjigjeve tė Imamėve tė njohur: Shejhul Islam Ibėn Tejmijje dhe nxėnėsit tė tij Ibėn Kajjim El Xheuzijje, All-llahu i mėshiroftė, pėr tė cilėt shpresojmė se do tė bėhen ilaē shėrues dhe balsam i dobishėm pėr kėtė sėmundje shkatėrruese.
Pyetja:
Ėshtė pyetur dijetari i njohur Imami, alameja, Shejhul Islam Ahmed ibėn Tejmijje, All-llahu e mėshiroftė, pėr njeriun tė cilin e ka goditur shigjeta e helmuar prej shigjetave tė Iblisit (shikimi i ndaluar)?
Pėrgjigje:
Kush plagohet me shigjetė tė helmuar duhet shėruar me nxjerrje tė helmit nga trupi dhe mjekimi i plagės me barna. Nė kėtė rast ajo bėhet nė kėtė mėnyrė:
1) Le tė martohet ose le tė blej robėreshė dhe le tė kėnaqėt me tė sepse i Dėrguari i All-llahut, sal-lallahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: "Kush sheh diē nga bukuritė e grave le tė shkon tek gruaja e tij sepse edhe ajo e ka atė gjė".
2) Le tė jetė i pėrqendruar nė fjalėn e namazeve, nė lutje (dua) nė kohėrat e bekuara siē ėshtė fundi i natės. Le tė falet me pėrulje, pėrqendrim dhe respekt tė plotė ndaj Allahut, subhanehu ue teala, duke e pėrsėritur shpesh lutjen (duanė) "O Allah Ti je Ai i Cili i rrotullon zemrat, pėrforcoje zėmrėn time nė fenė Tėnde. O Allah Ti je Ai i Cili i drejton zemrat, drejtoje zemrėn time drejt veprave qė tė kėnaqin". Nėse ai ėshtė i vazhdueshėm nė kėtė vepėr duke e lutur me pėrulėsi All-llahu do ta largon nga e keqja mu ashtu siē thotė nė Librin e Tij: "Ashtu (e bėmė tė vendosur) qė tė largojmė nga ai tė keqen dhe tė ndytėn. Vėrtet, ai ishte nga robėrit tanė tė zgjedhur". (Jusuf, 24)
3) Le tė largohet nga shikimi i ndaluar duke mos kaluar afėr shtėpisė ku kjo ka ndodhur, le t'i ndėrpret takimet dhe me ata tė cilėt takohen me atė person. Le t'i shmanget dėgjimit tė lajmeve pėr atė, duke u larguar prej vendeve ku ka mundėsi qė tė takohet me tė, sepse largimi prej tij e dobėson ndikimin nė zemėr duke krijuar huajėsi. Le tė vepron kėshtu duke e ripėrtėritur gjendjen e tij mėparshme. Allahut i takon dija e plotė. (Mexhmual Fetava 32/5,6)
Pyetja:
Ėshtė pyetur Ibėn Kajjimi, rahimehull-llah: Ēfarė ėshtė pėrgjigja e dijetarėve pėr njeriun i cili ka parė njė grua dhe ėshtė dashuruar nė tė dhe pastaj ka thėnė do ta shikoj edhe njė herė sepse me shikimin e dytė do t'i shoh mangėsitė e saj dhe do tė largoj vėmendjen prej saj. A lejohet pėrsėritja e shikimit tė ndaluar me kėtė qėllim?
Pėrgjigja:
Falėnderimi i takon All-llahut, kjo nuk lejohet pėr dhjetė shkaqe:
1) All-llahu, subhanehu ue teala, ka urdhėruar me ulje tė shikimit dhe nuk shėrohet sėmundja e zemrės me gjė tė cilėn e ka ndaluar (shikimi i ndaluar).
2) Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue sel-lem, ėshtė pyetur pėr shikimin e ndaluar befas dhe duke e ditur ndikimin e keq qė ka, ka urdhėruar qė tė kthehet shikimi nė drejtim tė tjetėr dhe nuk ka urdhėruar me pėrsėritje tė shikimit tė ndaluar.
3) Ka deklaruar qartė se shikimi i parė ėshtė pėr ty (nuk do tė llogaritet si mėkat) kurse pėr shikimin e dytė ka thėnė ėshtė kundėr teje (do tė llogaritet si mėkat). Ėshtė absurde qė ky shikim i cili llogaritet si mėkat tė jetė shėrues.
4) As shikimi i dytė nuk i shfaqė mangėsitė sepse atė tė cilėn e ka parė gjatė shikimit tė parė do ta sheh gjatė shikimit tė dytė. Kėtė e vėrteton pėrvoja.
5) Bile ndoshta do tė sheh ndonjė gjė tė bukur dhe do t'i vėshtirėsohet braktisja e saj.
6) Iblisi, i cili ėshtė i pėrpiktė nė devijimin e njerėzve, gjatė shikimit tė dytė e zbukuron edhe tė shėmtuarėn me qėllim qė ta zmadhon ngatėrrimin.
7) Njeriu qė kundėrshton urdhrin e Allahut(duke shikuar tė ndaluarėn) nuk meriton ndihmėn e Allahut, subhanehu ue teala, por meriton qė tė mos ndihmohet prej Allahut, subhanehu ue teala.
Cool Shikimi i parė ėshtė shigjetė e helmuar e shejtanit, i dyti ėshtė akoma mė helmues, pra si mundet qė helmi tė shėrohet me helm.
9) Ky person dėshiron qė me shikimin e dytė tė nxjerr nė shesh mangėsitė e saj dhe tė largohet. Me kėtė vepėr ai i largohet mėkatit sepse nuk i pėlqen jo pėr hir tė Allahut, subhanehu ue teala. Ku ėshtė kėtu braktisja e mėkateve pėr hir tė Allahut, subhanehu ue teala?!
10) Me njė shembull qartėsohet qėllimi. Nėse ti mundohesh qė tė kalėrosh kalin nė njė rrugė tė ngushtė tė cilėn nuk ke mundėsi qė ta kalosh e as qė ke mundėsi pėr t'u rrotulluar e tė kthehesh mbrapa. Pra nėse kali dėshiron qė tė hyn ndaloje dhe nėse ka hyrė mos i lejo qė tė bėn mė tepėr hapa dhe ktheje mbrapa sepse nėse ka hyrė shumė mė me vėshtirėsi do tė kthehet mbrapa.
Vallė, a thua se ndonjė i menēur do tė thotė se mėnyra pėr ta shmangur kėtė rrugė ėshtė qė tė futėsh brenda saj.
Kėshtu ėshtė edhe shikimi. Ėshtė lehtė pėr tė shėruar helmin e shikimit tė parė. Nėse pėrsėriten shikimet atė herė shtohet dhimbja dhe sėmundja ngase ėshtė shtuar helmi. Shikimi i parė ėshtė fillimi i pėlqimit. Mė pėrsėritjen e shikimit pėlqimi kalon nė dashuri e cila rritet ashtu siē rritet druri kur ujitet. Kjo dashuri e prish zemrėn dhe ērregullon tė menduarit dhe e shpien njeriun drejt veprave tė papėlqyera dhe tė ndaluara. E gjithė kjo ndodh pėr shkak tė shikimit tė ndaluar i cili i pėrngjan ushqimit tė mirė tė cilin e keni shijuar dhe kėrkoni mė tepėr. Nėse njeriu pas shikimit tė parė ulė kokėn do tė rehatohet.
Lexo me vėmendje fjalėn e tė Dėrguarit: "Shikimi (i ndaluar) ėshtė shigjetė e helmuar e shejtanit" (trans. Ahmed).
Shigjeta e helmuar synon zemrėn pėr tė ndikuar nė tė. Nėse nuk e nxjerr helmin, pa dyshim do tė mbyt.

albislam
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi