Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Llojet e Shpalljes

Shko poshtė

Llojet e Shpalljes

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 12:44 pm

Shkruar nga Safijurrahman elMubarekfuri

Shpallja ėshtė lėndė e Risaletit - pejgamberllėkut. Ibni Kajjumi, duke i numėruar shkallėt e Shpalljes, thotė:

Shkalla e parė:
Er-ru’ja es-sadika ose tė ėndėrruarit e vėrtetė me tė cilėn i fillon Shpallja Resulull-llahut a.s.
Shkalla e dytė: Shpallja tė cilėn Resulull-llahu a.s. e ka pranuar nga Xhibrili pėrmendsh, duke mos e parė atė, siē tregon vetė Resulull-llahu a.s. "fryma e engjėllit i ka dėrguar mendjes sime se asnjė person nuk do tė vdes pėrderisa nuk e harxhon nafakėn e vet. Andaj, kini frikė All-llahun dhe luteni Atė nė mėnyrėn mė tė bukur, dhe mos e kėrkoni atė prej All-llahut me anė tė ndalesave dhe mosbindjes, sepse ajo ēka posedon All-llahu xh.sh. mund tė fitohet vetėm me bindje."
Shkalla e tretė: Resulull-llahut a.s. i vinte engjėlli Xhibril nė figurėn e njeriut bisedonte me tė derisa Resulull-llahu a.s. nuk e zėnte pėrmendsh tė tėrė bisedėn. Shpeshherė edhe as’habėt e kanė parė nė kėtė shkallė tė Shpalljes.
Shkalla e katėrt: Engjėlli ndonjėherė i vinte nė trajtė tė kumbimit tė kambanave. Kjo metodė e Shpalljes ka qenė mė e vėshtira pėr Resulull-llahun a.s. sepse engjėlli e rėndonte Resulull-llahun a.s. me tėrė peshėn e vet, kėshtu qė djersa ia bėnte qull ballin, edhe kur dita ishte e ftohtė, e nėse ishte i hipur nė deve, ajo nga pesha e madhe pėrulej gjer nė tokė. Njė herė i erdhi shpallja gjersa ishte i mbėshtetur nė kėmbėn e Zejdit. Zejdi e kishte aq rėndė sa qė mezi duronte.
Shkalla e pestė: Resulull-llahu a.s. e shihte Xhibrilin nė formėn e vėrtetė, ashtu siē e ka krijuar All-llahu xh.sh. atėherė i shpjegonte Resulull-llahut a.s. ēka i ka urdhėruar All-llahu. Nė kėtė mėnyrė Resulull-llahu a.s. e ka pranuar Shpalljen vetėm dy herė. Kėtė e ka pėrmendur Kur’ani-kerim nė suren En-Nexhm.
Shkalla e gjashtė: Mėnyra e drejtpėrdrejtė e dėrgimit tė Shpalljes nga All-llahu xh.sh. gjersa ka qenė nė qiej nė natėn e ngritjes - Lejletul-Mi’raxh, e nė lidhje me namazin dhe disa gjėra tė tjera.
Shkalla e shtatė: All-llahu xh.sh. drejtpėrdrejtė i fliste Resulull-llahut a.s. pa ndėrmjetėsimin e engjėllit, siē i ka folur edhe Musait a.s., birit tė Imranit. Kjo shkallė e Shpalljes ka qenė mu’xhize e Musait a.s., tė cilėn e ka vėrtetuar Kur’ani, kurse paraqitja e saj tek Resulull-llahu a.s. ka qenė nė hadithin pėr Isra’nė, ose nė lidhje me ndodhinė udhėtimin e njėnetshėm tė Resulull-llahut a.s. nė burak, nga Meka nė Kuddus nė Sham.
Disa mendojnė se ekziston edhe mėnyra e tetė e Shpalljes. Ky ka qenė bisedimi i drejtpėrdrejtė i All-llahu xh.sh. me Resulull-llahun a.s., ballė pėr ballė, pa perde. Kjo mėnyrė e Shpalljes ėshtė lėndė mospajtimi ndėrmjet tradicionalistėve dhe trashėgimtarėve tė tyre, e cila ka pėrfunduar me dhėnien e njė rezymeje nė shpjegimin e shkallės sė parė dhe tė tetė. E vėrteta ėshtė se mėnyra e tetė e shpalljes ėshtė e pabazė.
shkeputur nga libri me titull:
"Nektari i vulosur i xhen-netit"
Safijurrahman elMubarekfuri
©NuN-1999
albislam
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi