Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Jetimi...

Shko poshtė

Jetimi...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 10:49 am

Ska dyshim se Allahu eshte Mbrojtesi mė i Mire pėr tė gjithė ne , Ai na furnizon ,dhe gjithcka qe ekziston nė kėtė gjithėsi ėshtė krijim I Tij , Mėshira e Tij ėshte e pakufishme dhe ajo pėrfshin cdo send . Por Allahu I Lartmadheruar i ka urdhėruar dhe njerėzit qė tė jenė tė urtė dhe tė mėshirshėm me njėri tjetrin, tė bashkėpunojnė nė devotshmėri dhe tė ndihmojnė njeri tjetrin nė vėshtirėsi.
O Vėllai im a ke menduar ndpnjėhere qė nė kėtė botė ka njerėz qė u mungon gjėja kryesore e cila i bėn tė ndihen tė vetėm ,dhe ajo ėshtė dashuria e prindėrve .Sa fėmijė sot nė botė janė pa prindėr dashurinė e nėnės e ka zėne skamja dhe vetmia . Fėmije qe sillen rugėve pa shkollė , pa bukė , pa strehė etj etj. A nuk e meritojnė kėta ndihmėn dhe dashurinė tone ,Pse tė mos behemi ne per ta prinder ,duke fshire lotet nga syte e tyre dhe duke u sjelle atyre buzeqeshjen dhe ngrohtesine qe u mungon , O vėlla a nuk te prengoset zemra jote kur sheh nje femije i cili gjithe ditėn u lutet njerezve nė rruge per pak buke ndersa ti tek shtėpia jote ushqen qenin dhe macen me ushqime nga me te mirat ,A nuk eshte turp prej Allahut tė Lartmadheruar qe na ka furnizuar me te mira dhe ne nuk i shpenzojme aty ku duhet ,a mos valle ne e kemi harruar ajetin e Allahut ku thote : A e ke pare ate i cili e mohon shperblimin (ne ditėn e Gjykimit) . Ai eshte i cili e perzen jetimin me neveritje. (maun 1,2)
Transmetohet prej Amr Bin Asi't, pejgamberi a.s. ka thonė:
" Allahu vjen me mėshire me ata tė cilet kanė mėshirė! Bėni mėshiri mbi ata qė gjinden nė tokė qė tė bajnė mėshirė mbi ju ata qė janė nė qiell..." Tirmidhi dhe Ebu Davud
Ashtu sikurse Allahu I lartmadheruar u kujdes per profetin as sepse dhe ai ishte jetim sikrse thuhet ne Kuran ;
A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje). Ed Duha
Me ketė ajet ne e kuptojmė se pejgamberi a.s. ka qene jetim por ne te njejtėn kohe duhet ta kuptojm se jetimi do strehim, do pėrkrahje dhe ne duhet atė pėrkrahje dhe atė strehim tua plotesojmė atyre!
Allahu xh.sh. nė Kur'an na keshillon se si tė sillemi me jetimin, .
"Mos iu afronu pasorisė sė jetimit derisa ai tė arrijė pjekurinė, vetėm nė mėnyrė tė mirė..." El En'am 152
Ne qofte se jetimi ka mbetur nen kujdesin tend kije frike Allahun dhe ruju mos ju afro pasurisė sė tyre, dhe ji I kujdeshem dhe I matur ne pasurine e tyre sespse Allahu thote nė Kur'an:
"...Mos e hani ata duke e shkapėrderdhur dhe duke u ngutur para se tė rritėn ata. Kush ėshtė i pasur le tė ruhet (shfyrtėzimit tė pasurisė sė jetimėve), e kush ėshtė i varfėr, le tėhajė me maturi. E kur t'ju dorėzoni atyre pasurinė e vet, dėshmoni atė (qė ju dėrzoni). Mjafton qė Allahu ėshtė llogaritės." En Nisaė 6

E pra keshtu duhet te sillemi me pasurin e tyre dhe kur ta shohim qe ata jane pjekur duhet te veprojme sikurse na ka urdheruar Allahu xh.sh ;
"...E nėse vėreni te ta pjekuri, atėherėdorėzonju atyre pasurin e tyre..." En Nisaė 6

Ata tė cilet e keqperdorin pasurin e jetimit dhe hanė prej saj pa drejtėsi Allahu xh.sh. thotė se ata nuk janė duke ngrene tjeter vetem se zjarr sikurse thote I Lartmadheruari ; " Ata qė hanė pa tė drejt pasurinė e jetimėve, nė tė vėrtetė ata hanė atė qė mbush barkun e tyre me zjarr dhe do tė futen nė zjarrin e xhehennemit." EN NISAĖ 10

Interesimi i Islamit ndaj jetimėve nuk ėshtė I kufizuar vetėm kujdesimi me pasurin e tyre por,ndalohet reptesish nėnēmimi i tyre dhe sjellja keq me ta.
Allahu xh.sh. thotė nė Kur'an:
"Dhe mos e pėrul jetimin" ED DUHA 9
Kėshtu ėshtė urdhuri i Allahut qė te mos sillemi keq me jetimat por, perkundrazi te ndalojme keqsjelljen e tyre sic na ka treguar Allahu xh.sh. nė Kur'an se rezultat I keqsjelljes me jetimat eshte si me poshte ;
Ja disa ajete prej tyre:
" E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e nderon dhe e begaton, ai thotė; Zoti im mė ka nderuar.
Por, kur pėr ta sprovuar ia pakėson furnizimin, ai thotė; Zoti im mė ka nėnēmuar!
Jo, nuk ėshtė ashtu! Por ju nuk pėrfillnit bonjakun." EL FEXHR 15-17

E ai nuk u hodh nė pėrpjetėzen( rrugė e vėshtirė) E ē'gjėtė mėsoi ty se ē'ėshtė akabe (rruga e vėshtirė)?
Ėshtė lirimi i njė skllai,
Ose dhėnia e ushqimit nė kohen kur mbretėron uria.
Ndonjė jetimi qė ėshtė i afėr
Ose ndonjė tė varfėri qė e ka molisur varfėria." EL BELED 11-16

"A e ke parė ti (a e njeh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr?
Po ai ėshtė qė i pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun." EL MAUN 1-2

Pervec ketyre ajetev jane dhe shume ajete te tjerea te cilat permendin rendesine dhe perkujdesjen e jetimit sikurse thote dhe Allahu I Lartmadheruar ;
"Adhuroni Allahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnuni mirė ndaj prindėrve , ndaj afėrmve dhe ndaj jetimėve..." En Nisaė 36

" ... Dhe tė pyesin ty pėr bonjakėt. Thuaj: " Po t'i ndihmoni nė punėt e tyre ėshtė mė mirė, e nėse i pėrzini (pasurin e tyre me tuajen), ata janė vėllezėrit tuaj. Allahu do ti dallojė qėllim keqin nga qėllimmiri..." El BEKARE 220


" Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni ftyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirė si e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė beson Allahun, ditės sė gjykimit, engjėjve,librit, pejgamberėve dhe pasurinė qė e do, ua jep te afėrmėve, bonjakėve..." EL BEKARE 177
Vellai im Te qarat jane ajetet e Allahut dhe drejtesia e Tij eshte absolute prandaj dhe perkujdesja e jetimeve ka nje shperblim te madh tek Allahu dhe ne diten e gjykimit, gjithashtu peruleja dhe perbuzja apo ngrenia e pasurise eshte mekat I madhe qe e merzit Allahun dhe e con njeriun ne zjarr te xhehenemit. Zgjati duart e tua per keto krijesa te vetmuara afroju atyre ngrohtesine dhe ndihmen qe edhe ty Allahu te te vije me ndihme dhe shpreblim ne diten e gjykimit
Dhe se fundi lusim Allahun qe ti hape zemrat tona dhe duke qene te dhembshur per kete shtrese te shoqerise e cila ka nevoje per ne .
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi