Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kush i blen lotėt e syve tė tu?

Shko poshtė

Kush i blen lotėt e syve tė tu?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 10:41 am

Ferkad es Sibhi thotė: "Na ėshtė pėrcjellė se tė gjitha veprat peshohen, pėrveē lotit qė del nga syri i robit nga frika e Allahut tė Lartėsuar. Ai lot nuk mund tė peshohet e as tė vlerėsohet. Me atė pikė loti mund tė fiken detet e zjarrit."

A e shikon madhėshtinė e kėsaj pike loti qė e derdh duke e pėrmendur Allahun ose duke iu pėrgjėruar Atij nė mesnatė dhe nė qetėsinė e saj?
A shikon nė detet e zjarrit qė fiken me njė pikė lot qė derdhin sytė e tu nga frika ndaj Allahut?

A nuk thotė i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė: "Dy lloje tė syrit nuk i kap zjarri, syri qė ka qarė nga frika e Allahut dhe syri qė ka..."

Shko nė treg dhe ekspozoja njerėzve lotėt e syve tė tu. A thua i blen dikush?

Kėto pikė loti i shuajnė detet e zjarrit nė Ditėn e Kiametit. Ato tek njerėzit nuk kanė asnjė vlerė, mirėpo tek Allahu kanė vlerė tė madhe!

Mufadal b. Muhelhel thotė: "Mė ėshtė pėrcjellė se robi kur qan nga frika ndaj Allahut, gjymtyrėt e trupit tė tij mbushen me dritė dhe ato gėzohen me qarjen e tij. Ato fillojnė tė pyesin njėra-tjetrėn: Ē'ėshtė kjo dritė? Ato pėrgjigjen: "Kjo ėshtė hisja juaj nga drita e tė qarit."

A e kemi ndier kėtė ndjenjė qė do t'i pėrshkonte gjymtyrėt tona, duke e derdhur njė pikė lot dashurie dhe mallėngjimi pėr Krijuesin e Gjithėsisė?
Ata' es Selemij qante shumė nga frika ndaj Allahut tė Lartėsuar. Njėherė ėshtė pyetur: "Pėrse po qan shumė?" Ėshtė pėrgjigjur duke thėnė: "Si tė mos qaj kur prangat e vdekjes janė nė qafėn time, varri ėshtė vendbanimi im, Dita e Kiametit vendqėndrimi im, e mua do tė mė thuhet o nė xhenet, o nė zjarr".

Pėrktheu Almedin Ejupi
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi