Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Telefoni celular i kthyer ne mikroskop

Shko poshtė

Telefoni celular i kthyer ne mikroskop

Mesazh nga mR.Bimi prej Thu Jan 07, 2010 12:32 pmKaliforni, 18 nėntor - Edhe pse nė njė moshė tė re, vetėm 31 vjeē, njė nga shkencėtarėt mė tė njohur tė SHBA-sė dhe njė nga pedagogėt mė tė mirė tė fakultetit tė Inxhinierisė Elektrike nė Universitetin e Kalifornisė, prof. dr. Aydoğan Özcan, hodhi hapat drejt njė aparati qė do tė korrė sukses nė fushėn e mjekėsisė.
Aparati me tė cilin ka punuar Özcan bashkė me ekipin e tij ėshtė njė celular ēfarėdo, i cili kthehet nė njė mikroskop qė kryen analiza. Nė kėtė mėnyrė, nė vend tė analizave tė shtrenjta tė gjakut qė bėhen me anė tė aparaturave tė shtrenjta dhe tė patransportueshme, sėmundjet mund tė identifikohen brenda njė kohe tė shkurtėr dhe me njė kosto tė ulėt. Sistemi punon me anė tė njė aparati tė veēantė tė vendosur mbi kamerėn e celularit.
Ky aparat nė tė cilin filtrohet njė burim drite, bėn tė mundur shikimin brenda pak sekondave tė rreth 50-100 mijė qelizave tė gjakut tė marrė si shembull dhe tė vendosura mbi kamerėn e celularit. Njė program (software) i veēantė i vendosur nė telefon analizon ndryshimin nė qeliza dhe arrin tė identifikojė sėmundje si sida, tuberkulozi, anemia, etj.
Rezultatet e analizave mund tė dėrgohen edhe me mesazh nė ēfarėdolloj qendre shėndetėsore. Mendohet se ky aparat do tė ketė sukses nė parandalimin e sėmundjeve nė vende si Afrika, ku pėrdoret shumė celulari dhe laboratorėt janė tė paktė.
Sipas njė lajmi tė dhėnė nė gazetėn “New York Times”, me anė tė shpikjes dhe tė shitjeve qė ka pasur, Özcan ka formuar njė kompani me emrin “Microskia”. Ndėrkohė qė aparati kushton vetėm 10 dollar.
avatar
mR.Bimi
Dr3nicak
Dr3nicak

Numri i postimeve : 6029
Age : 26
Location : n`FaQet e nJe fLeToRe
Registration date : 19/07/2009

http://wWw.ShoqriaVirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi