Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

100 keshillat

Shko poshtė

100 keshillat

Mesazh nga sam1r prej Fri Sep 25, 2009 6:30 pm

100 keshillat
LEXO ME VEMENDJE

1. Mbjelle njė lis.
2. Buzėqesh me njerėzit.
3. Ledhatoje kokėn e njė jetimi.
4. Njė shkrim qė tė pėlqen mundėsoja edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.
5. Formo njė grup pėr tė lexuar libra.

6. Ēdo ditė mėso pėrmendsh njė hadith.
7. Dėrgo libra nė viset ku mungojnė ato.
8. Anėtarėsohu nė njė shoqatė humanitare dhe ndihmo nė aktivitetin e tyre.
9. Ushqe njė tė varfėr.
10. Fike televizorin.

11. Dhuro gjak.
12. Ndihmo tė rinjve tė tjerė nė problemet e tyre.
13. Dhuro dikujt njė libėr.
14. Organizo njė bisedė mė tė tjerėt nė shtėpinė tėnde.
15. Nė njė fundjavė vizito njė shoqatė tė invalidėve.

16. Fale namazin me xhemat.
17. Mos lexo gazeta, por lexo libra.
18. Ēdo ditė lexo njė ajet kur'anor dhe medito atė ajet.
19. Kėshillo pėr mėshirė.
20. Fėmijėve qė luajnė nė lagje tėnde mėsoja njė dua.

21. Qerasi fėmijėt me akullore.
22. Bėhu pjesėmarrės nė njė debat kulturor.
23. Ndihmo nėnės nėse ėshtė duke pastruar shtėpinė.
24. Mėso pėr hir tė All-llahut s.u.t.
25. Interesohu dhe vizitoje njė tė afėrm me tė cilin nuk ke lidhje tė forta.

26. Vizito mėsuesit tėnd.
27. Ēdo ditė lexo njė poezi.
28. Respekto rregullat e komunikacionit.
29. Vizitoje leximoren mė tė afėrt.
30. Bėn dua pėr vėllezėrit e tu qė janė tė detyruar tė luftojnė.

31. Lutu shumė pėr popullin palestinez.
32. Mos fle shumė.
33. Vizito njė shoqatė pėr pėrkujdesjen e bonjakėve, dhuroi bonjakėve diēka.
34. Luaj mė fėmijėt e lagjes.
35. Pėrkujtoja shoqėrisė me tė cilėn qėndron vlerėn e salavatit.

36. Ndihmoi njė shoku nė mėsimin e kompjuterit.
37. Mos lejo qė lagjja jote tė jetė e papastėr.
38. Ndihmo njerėzve qė kthehen nga pazari me gjėsende.
39. Pėrkujto shėmbėlltyrėn e ashabėve.
40. Lutu shumė All-llahut s.u.t.

41. Organizo njė grup teatral.
42. Ushqeje fshehurazi njėrin prej atyre qė i pėrzien kontejnerėt.
43. Njė ditė jep sadaka tė gjitha tė hollat qė i ke nė xhep.
44. Mėso Kur'an.
45. Ushqeu nganjėherė me bukė bajat.

46. Pastro njė rrugicė mė shoqėrinė tėnde.
47. Nganjėherė vetėm hesht.
48. Vizito njė shoqatė tė verbėrve, kumtoja atyre hadithin e pejgamberit a.s. pėr tė verbėrit.
49. Interesohu pėr hallet e njerėzve.
50. Llogariti veprat e tua.

51. Rregulloje shtratin kur tė ngritesh nga gjumi.
52. Trego pėrralla tė mira fėmijėve.
53. Pėrfito zemrėn fėmijėve duke i blerė nga njė ēokollatė.
54. Mundohu tė ndėrtosh njė qeshme diku, por mos e shėmon aty emrin tėnd si ndėrtues.
55. Pas namazit tė sabahut lexo me shoqėrinė njė hadith.

56. Ndihmoi tė tjerėve financiarisht qė tė blejnė libra.
57. Mbylle MNS-nė.
58. Pastro njė xhami mė shoqėrinė.
59. Respekto tė moshuarit nė lagjen tėnde.
60. Ofroi librat e tua edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.

61. Ndihmoi tė moshuarve qė tė kalojnė matanė rrugės.
62. Respekto natyrėn.
63. Shkruaj poezi pėr tė Dėrguarin Muhammed s.a.v.s.
64. Vizito shkollėn nga ke diplomuar.
65. Merri fėmijėt e lagjes nė xhami pėr namaz.

66. Veshe njė maicė ku shkruan 'Duhani ėshtė vdekje prurės'.
67. Mėso njė fėmijė qė tė merr abdes.
68. Mėso tė tjerėve tė shkruajnė dhe tė flasin rrjedhshėm gjuhėn shqipe.
69. Mos fyej zemra, por pushtoi ato.
70. Mos nguro tė thuash tė dashurve tė tu 'Tė dua pėr hir tė All-llahut s.u.t.'.

71. Vizitoi njerėzit nė spital.
72. Njoftohu me fqinjėt dhe interesohu pėr gjendjen e tyre.
73. Ruaje gjuhėn tėnde nga fjalėt banale.
74. Vizito vendet historike dhe mėso pėr ato.
75. Respekto prindėrit.

76. Konsideroje se ēdo muaj ėshtė sikur Ramazani.
77. Agjėro tė hėnave dhe tė enjteve.
78. Kundėrshto konfliktin e gjeneratave.
79. Shfrytėzoje nė mėnyre ekonomike ujin.
80. Vizito ndonjėherė burgjet, kontakto me tė dėnuarit.

81. Nderoje gjuhėn tėnde me tė pėrmenduri tė All-llahut s.u.t.
82. Njė ditė gatuaje gjellėn ti nė shtėpi.
83. Dėgjo me respekt kėshillat e tė tjerėve.
84. Dhuro Kur'an tė porsamartuarve.
85. Shpeshto vizitat e varrezave.

86. Njė ditė pastroi enėt nė shtėpi.
87. Harxho aq sa tė duhet dhe mos tepro.
88. Dhuro tė tjerėve buzėqeshje.
89. Vizito ndonjė dijetar.
90. Pėrgatit njė vend pėr ujė dhe ushqim zogjve nė ballkon.

91. Trego pėr Islam pronarit tė marketit ku blen gjėsende.
92. Krijo shoqėri tė mirė.
93. Trego tė tjerėve sjelljet e Muhammedit a.s.
94. Dėrgo tė dashurve mesazh urimi pėr Bajram.
95. Mos humb kohėn duke shikuar emisionet tė pavlefshme nė TV.

96. Pėr hir tė Krijuesit, respekto tė gjithė krijesat.
97. Ngritu nganjėherė pėr namaz natė dhe lutu pėr tė tjerėt.
98. Ofro tė tjerėve atė qė mė sė shumti ti e do.
99. Kur je nervoz vetėm hesht.
100.Kur tė ofendojnė ti sėrish hesht.mos na Harroni ne Lutjet Tuaja ... Sam1r

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 8:19 pm

Kėshilla motrave muslimane

1. Pakushtėsisht besoi All-llahut si Zot tė Vetėm, i cili tė ka krijuar dhe beso se Muhammedi u (paqja qoftė mbi tė) ėshtė i Dėrguari i fundit i Zotit.
2. Mos u mbėshtet nė askė pos All-llahut. Dije se Ai ta cakton fatin dhe fatkeqėsinė. Lutju qė tė tė ndihmojė, por nėse te gjen ndonjė fatkeqėsi, duro.
3. Frikėsoju vetėm All-llahut dhe dije se njė ditė do te japėsh llogari para Tij.
4. Kėrko nga All-llahu falje mėkatesh se Ai pranon pendimin, por tė jesh e vendosur se mė nuk do t'i pėrsėrisėsh gabimet.
5. Ruaju nga mėkati mė i madh - shirku (kur i pėrshkruan All-llahut shok). Ēdo vepėr qė e bėn, bėje vetėm pėr All-llahun, ndėrsa nga shirku kėrkoi ndihmė All-llahut me kėtė lutje:
"All-llah, nė Ty mbėshtetem nga shirku qė e njoh
dhe kėrkoj falje prej Teje pėr shirkun qė nuk e njoh"
6. Shpesh pėrmende All-llahun, se Ai ėshtė me ata qė e pėrmendin.
7. Dije se All-llahu vėzhgon ēdo hap tėnd.
8. Beso se krijesa tė All-llahut janė edhe engjujt (melekėt), tė cilėt i zbatojnė urdhėrat qė ua jep All-llahu.
9. Mėso sa mė shpejt tė falesh (nėse akoma nuk din) dhe filloja tė falurit, sepse ky ėshtė njė ndėr kushtet pėr tė qenė muslimane. Me anė tė tė falurit do ta pastrosh shpirtin dhe trupin, e nga ana tjetėr nuk do tė tė ngelė kohė pėr gjėra tė kota.
10. Agjėroje ndėr muajin Ramazan (kjo ėshtė gjithashtu njė kushtet pėr tė tė qenė muslimane), ndėrsa ditėt qė tė ngelin paagjėruara agjėroi sa mė shpejtė, madje menjėherė pas festės sė Bajramit.
11. Ēdo punė filloje me qėllim tė mirė dhe duke thėnė:
"Bismil-lahir-rrahmanir-rrahim"
(Nė emėr tė All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėberėsit)
12. Lexoje Kur'anin sa mė shpesh qė tė njohtohesh me urdhėrat dhe ndalesat e All-llahut. Gjithashtu lexo libra qė pėrmbajnė Hadithe tė vėrteta (fjalė tė Muhammedit u) sepse kėto mė sė miri e shpjegojnė Kur'anin.
13. Respektoi dhe ndihmoi anėtarėt e familjes (posaēėrisht prindėrit) dhe lute All-llahun pėr to, lutja yte shpejt do tė pranohet nėse do Zoti.
14. Lexo sa mė tepėr se kjo ta pėrmirėson tė shprehurit dhe nėse ke mundėsi studjo ndonjė shkencė.
15. Ruaju nga mendjemadhėsia, se mendjemėdhenjtė i urren ēdo njeri.
16. Buzėqeshju shoqeve dhe jepju dhurata, qė tė shtohet dashuria dhe mėshira mes jush.
17. Mos gėnjej, mos pėrqesh dhe mos u bė dyftyrėshe, se kėto ta nxijnė nderin, ndėrsa i bėn njerėzit qė ta humbin respektin ndaj teje.
18. Asnjeherė mos u bė kokėforte dhe mos hy nė konflikt me shoqet, por nėse vjen deri te konflikti sillu sa mė butė (ashtu siē i pėrngjan njė muslimaneje) se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ngadhnjesh.
19. Bėhu e drejtė dhe e vendosur, stabile nė qėndrimet e tua, por kur ta shohėsh se ke gabuar, pranoje haptazi.
20. Mos pėrgojo (kjo bėri kėshtu, ajo bėri ashtu) qoftė edhe nėse je nė tė drejtė dhe mos paragjyko, sepse shpesh kėto janė mėkate dhe traditė e injorancės.
21. Kurre mos shpif. Shpifja ėshtė ėshtė mėkat edhe mė i madh se pėrgojimi.
22. Asnjėherė mos u vetmo me ndonjė djalė dhe shmangiu bisedave me djemtė.
23. Gjithmonė kur takon ndonjė tė varfėr jepi diēka sado qoftė e vogėl dhe pėrpiqu qė kėtė ta bėsh fshehurazi duke shpresuar nė shpėrblim mė tė madh tek All-llahu.
24. Pėrpiqu qė sa mė pak tė tė duken pjesėt (islamikisht) tė turpshme tė trupit: mos vish tesha tė shkurta, tė ngushta ose tė tejdukshme. Burri yt le tė martohet pėr bukurinė tėnde shpirtėrore, e jo atė trupore (trupi humb bukurinė pas njė kohe, kurse shpirti ėshtė i pėrjetėshėm).
25. Gjithmonė ha me dorėn e djathtė, ndėrsa tė majtėn pėrdore pėr pastrim.
26. Pastroi dhėmbėt para dhe pas fjetjes, si dhe para ēdo namazi.
27. Mos lexo revista dhe libra me tematikė "tė ndytė", sa mė pak shiqo filma dhe sa me pak dėgjo muzikė, se kėto ta robėrojnė shpirtin, tė bėjnė tė jetosh nė botėn e ėndėrrave dhe ta dobėsojnė tė mbajturit mend.
28. Shoqėroju me besimtare, qė tė kėshilloheni njėra me tjetrėn.
29. Respektoje ēdo urdhėr tė All-llahut dhe tė Lajmėtarit tė All-llahut s.a.s (bekimi dhe paqja e All-llahut qofshin mbi te).
30. Kudo qė je, bėju shembull pėr muslimanet dhe vajzat tjera.jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 8:58 am

Kėshilla e Shejkh Rabij' el-Medkhalij pėr popullin PalestinezShėnim: Ky ėshtė vetėm njė fragment i shkurtėr nga deklarata e Shejkhut - Allahu e ruajt!]“Dhe nuk ka pėr ata dalje nga ky poshtėrim dhe turpėrim pėrveē se duke u kthyer tek Islami i vėrtetė, me Librin e Allahut dhe Sunetin e tė Dėrguarit tė Tij (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem).

Ju e dini qė Umeti ėshtė ndarė nė grupacione tė shpėrndara gjithandej - Allahu na ruajt - i shpartalluar nga epshet, prandaj Umeti u godit nga ndėshkime tė cilat i meritonte, siē ėshtė edhe pushtimi nga armiqtė e Allahut:

وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ (٣٠)

“Ēfarėdo fatkeqėsie qė ju godet, ėshtė si pasojė e asaj qė keni bėrė vetė; por Ai fal shumė.” [esh-Shura, 30]

Dhe siē e kam thėnė nė disa nga shkrimet e mia dhe nė disa nga kėshillat qė u kam dhėnė Palestinezėve dhe siē u kam kėshilluar edhe juve, se betohem nė Allah, Palestina nuk do tė ēlirohet pėrveē se nga ajo qė e hapi atė (pėr herė tė parė). Ajo u hap me Kur'anin dhe Sunetin dhe nuk ka pėr t’u kthyer tek kjo gjendje nėqoftėse banorėt e saj nuk kapen fort pas Kur'anit dhe Sunetit.

Dhe kur ‘Umeri (radij-Allahu ‘anhu) shkoi pėr tė hapur Shtėpinė e Shenjtė (nė Jeruzalem), njė i ri shkoi bashkė me tė. Kur mbėrriti nė Sham aty u takua me Ebu ‘Ubejden. Ai shkoi tek njė bunar, zbriti nga deveja dhe dhe nisi tė pinte ujė duke vendosur buzėt nė tė, ndėrkohė qė ishte veshur me rroba tė rreckosura. Kėshtu, Ebu ‘Ubejde (radij-Allahu ‘anhu) i tha: “O Prijėsi i Besimtarėve, mua s’mė pėlqen qė tė dalėsh para njerėzve nė kėtė gjendje.” Kurse ai i tha: “O Ebu ‘Ubejde, ah sikur ta kishte thėnė dikush tjetėr kėtė qė the ti!” Pastaj tha: “Vėrtet, Allahu Tebarake ue Te’ala na fuqizoi me Islamin dhe nėse ne e kėrkojmė fuqinė me diēka tjetėr nė vend tė tij, Allahu ka pėr tė na poshtėruar.”

Kurse tani, ata qė luftojnė nė Palestinė nuk e kėrkojnė fuqinė nga Libri i Allahut dhe as nga Suneti i tė Dėrguarit tė Tij dhe as nga Islami, por ata e kėrkojnė atė nga lindja dhe nga perėndimi, nga Kristianėt dhe nga Rafidat... etj. Ata po ndjekin metodologji tė cilat janė shumė larg Islamit, kėshtu qė xhihadi i tyre ėshtė nė njė rrugė tjetėr nė vend tė rrugės sė Islamit. Dijetarėt i kanė kėshilluar ata qė tė kthehen tek Libri i Allahut dh Suneti i tė Dėrguarit tė Allahut dhe qė t’i edukojnė vetet e tyre megjithė fėmijėt e tyre me Librin e Allahut dhe Sunetin e tė Dėrguarit tė Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem)...”

Pėrktheu nga anglishtja: Alban Malaj
Burimi origjinal: Sahab.netjetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 9:01 am

Kėshilla e Aliut, radiallahu anhuKėshilla e Aliut, radiallahu anhu
el-Istikame

Kumeil Ibn Zijad ka thėnė:"Ali ibn Ebi Talib mė mori pėr dore dhe mė ēoi drejt shkretėtirės. Kur e mbėrritėm atė, ai u ul, mori frymė thellė dhe tha:"O Kumeil Ibn Zijad! Zemrat janė konteinerė, kėshtu qė mė e mira ndėr to ėshtė ajo qė ruan mė tė mirėn. Pra, mbaje mend kėtė qė po ta them.Njerėzit janė tre llojesh: Dijetari qė ėshtė rabani1, ai qė mėson duke qenė nė shtegun e shpėtimit, dhe turma e ngatėrruar qė ndjek ēdonjėrin i cili thėrret – duke u lakuar me ēdo erė -, ata nuk janė tė ndriēuar me dritėn e dijes, e as qė mbėshtetėn nė vend tė sigurt.Dija ėshtė mė e mirė se pasuria. Dija ėshtė njė mbrojtje pėr ty, ndėrsa je ti ai qė duhet ta mbrosh pasurinė. Zekati i dijes ėshtė vepra, ndėrsa harxhimi e pakėson pasurinė. Dashuria ndaj dijetarit ėshtė pjesė e fesė. Dija sjell bindje pėr dijetarin nė jetėn e tij dhe e bėn atė tė ketė reputacion pas vdekjes, ndėrsa dobia e pasurisė pushon kur ajo tė vdesė. Grumbulluesit e pasurisė kanė vdekur ndonėse ata ende janė tė gjallė, ndėrsa dijetarėt mbeten pėr sa kohė qė tė mbetet koha – vetet e tyre humbasin, por shembujt e tyre mbeten nė zemrat.Kėtu, vėrtet kėtu [dhe ai tregoi nga gjoksi i tij], ka dije, vetėm sikur tė mund tė gjeja mbartės pėr tė. Por, nė vend tė kėsaj kam gjetur se ata kuptojnė shpejt, por s'janė besnikė. Ata pėrdorin atė ēfarė i pėrket fesė pėr pėrfundime tė kėsaj bote. Ata pėrpiqen tė pėrdorin dėshmitė e Allahut kundra librit tė Tij, duke ndjekur verbėrisht njerėzit e sė vėrtetės, por duke mos pasur mprehtėsi/depėrtim pėrsa i pėrket pranimit tė saj.Dyshimi i shpon zemrat e tyre kurdo qė ngrihet ndonjė gjė e diskutueshme. Ata s'janė as kėshtu as ashtu. Ata nuk dinė ku gjendet e vėrteta, dhe nėse gabojnė, ata nuk e dinė pse. Ata kanė rėnė nxehtėsisht nė dashuri me diēka, gjendjen e sė cilės ata nuk e dinė, kėshtu qė ata bėhen njė sprovė pėr tė tjerėt.Dhe vėrtet, e mira mė e mirė ėshtė pėr njeriun tė cilit Allahu ia ka dhėnė tė kuptuarit e fesė, ndėrsa personit i mjafton si injorancė qė ai nuk di rreth fesė sė tij. Personi i tillė ėshtė i dhėnė me pasion pas kėnaqėsive, i mėsuar me ndjekjen e dėshirave, apo ėshtė ai qė ėshtė dhėnė pas grumbullimit tė pasurisė. Njerėzit e tillė s'janė nga thirrėsit e fesė, por ata gjasojnė mė shumė me kopenė qė kullos. Dhe kėshtu dija vdes me vdekjen e atyre qė e mbartin atė.O Allah, po! Toka s'do tė jetė pa atė qė qėndron i drejtė pėr Allahun me dėshmi, qė dėshmitė e Allahut dhe shenjat e qarta mos tė shfuqizohen. Ata janė tė cilėt janė tė pakėt nė numėr, por qė kanė mė sė shumti vlerė tek Allahu. Me ta, Allahu shpall dėshmitė e Tij midis bashkėkohasve tė tyre dhe kultivon ato nė zemrat e atyre qė janė tė ngjashėm me ta. Me ta, dija mėsyn dhe vjen nė dritėn e vėrtetė, kėshtu qė ata qė janė mėsuar me jetesė tė lehtė gjejnė vėshtirėsi nė tė. Ata gjejnė lehtė dhe ata janė tė qetė me atė qė u shkakton shtangie injorantėve. Ata jetojnė nė kėtė botė me trupat e tyre, ndėrsa shpirtrat e tyre janė tė ngjitur pėr gjėra mė tė larta. Ata janė pėrfaqėsuesit e Allahut nė tokėn e Tij dhe thirrėsit pėr nė fenė e Tij. Ah, sa do tė doja t'i shihja ata! Dhe kėrkoj faljen e Allahut pėr vete dhe pėr ty. Nėse do, mund tė shkosh".2
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 3:23 pm

Pesėdhjet kėshilla pėr pjesmarje nė tubimet e diturisė

Disa shkaqet qė e nxisin njeriun tė merr pjesė nė tubimet e diturisė janė:

1) Dėgjimi i Kur’anit famėlartė.

2) Devotshmėria e vėrtetė buron nga dituria.

3) Pėrderisa kėrkon dituri je nė rrugė tė All-llahut.

4) Melekėt i ulin krahėt e tyre nė shenjė pajtimi me veprėn e kėrkuesit tė diturisė.

5) Krijesat kėrkojnė falje pėr kėrkuesin e diturisė.

6) All-llahu zbret qetėsi nė zemrat e tyre.

7) I kaplon mėshira e All-llahut.

Cool Nė praninė e tyre tubohėn melekėt.

9) All-llahu [subhanehu ve teala] e pėrmend (duke u krenuar me tė) kėtė mexhlis nė praninė e melekėve.

10) Pėrfitimi i dobivė tė reja.

11) Dėrgimi i salavatėve mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Kush dėrgon njė salavat mbi tė Dėrguarin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] All-llahu [subhanehu ve teala] mbi tė dėrgon dhjetė salavate.

12) Me pjesėmarjen ne kėto tubime pakohet rreziku nga koha e humbur.

13) Me pjesėmarjen nė kėto tubime pakohet rreziku nga pėrgojimi (gibeti) dhe bajtja e fjalėve (nemime).

14) Nė kėto tubime takohen muslimanėt dhe duke u pėrshėndetur me selam shtohet dashuria mes tyre.

15) Kėrkimi i diturisė ėshtė prej adhurimeve mė tė vlefshme

16) Dhe ēdo hap drejt adhurimit konsiderohet adhurim.

17) All-llahu [subhanehu ve teala] i ngritė nė grada tė larta dijetarėt.

18) Dijetarėt zbėrthejnė shumė nga enigmat e jetės.

19) Nėse diturinė e mėsuar ua kumton tė tjerėve do tė shpėrblehesh. me tė njejtin shpėrblim sikur ata qė i kė mėsuar ēdo herė kur tė veprojnė me atė.

20) Pėrkujtimi i gjėrave tė harruara.

21) Dijetarėt janė dėshmitarėt e All-llahut nė tokė.

22) Dijetarėt janė ata qė pėrmirėsojnė kur pėrhapet fesadi.

23) Dituria ėshtė me madhėshotre se sundimi me botėn.

Nė librin “Sherefu es-habil hadith” ėshtė shenuar ky rast:

Njė ditė Ferexh En-Nubi, miku i halifės El Me’mun, filloi qė t’ia pėrkujton halifės begatitė e All-llahut ndaj tij dhe i tha: “All-llahu tė ka dhėnė fitorėn, sundimin dhe shumė vende qė i kė ēliruar. Ummeti tė respekton dhe i bindet urdhėrave qė ti i jep. As hiseja e dunjasė qė tė ėshtė dhėnė nuk ėshtė e vogėl.

Kur Me’muni i dėgjoj kėto fjalė tha: Vaj pėr teje Ferexh. A e di se cila gjė ėshtė mė e dashur pėr mua se gjėrat qė i numėrove?

Ulja nė njė vend pranė dijetarėve tė hadithit ėshtė me e dashur pėr mua se gjėrat qė i numėrove.

24) Dijetarėt thojnė: Dituria ėshtė arma mė e fuqishme.

25) Nė tubimet e diturisė njoftohesh me mikun mė tė mirė Librin

26) Argumentet e All-llahut nuk i kupton kush pos dijetarėve.

27) All-llahu [subhanehu ve teala] nė Kur’an, tė Dėrguarin e tij [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e urdhėron me kėto fjalė: “…dhe thuaj: “Zoti im, mė shto dituri!”

28) I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “E mallkuar (pa vlerė) ėshtė kjo dunja dhe ēdo gjė nė tė ėshtė pa vlerė pėrpos pėrkujtimit tė All-llahut e njajshmja me tė, dijetarit dhe kėrkuesit tė diturisė” Transmeton Ibėn Maxhe.

29) Vetėm duke kėrkuar dituri kemi mundėsi qė ta zbatojmė porosinė e tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili ka thėnė: “Transmetoni (atė qė e dėgjoni ) prej meje “ Transmeton Buhariu.

30) Kush merr pjesė nė tubimet e diturisė mėrr njė pjesė nga trashigimia e Resulull-llahit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

31) Dituria qė e ke lan pas vetes tė bėn dobi edhe pas vdekjes.

32) Selefi me vite kan udhtuar me qėllim tė marrin pjesė nė tubimet e diturisė. J’akub ibėn Sufjan El Fesevi tregon se plot 30 vjet ka udhtuar pėr tė kėrkuar dituri.

33) Dijetaret e selefit kan bėrė gara qė tė arrijnė mė herėt nė xhami dhe tė ulen afėr mėsuesit. I njohur ėshtė rasti i Ibėn Xhendel El Kurtubi i cili ėshtė lėnduar duke shpejtuar qė tė arrinė I pari nė tubimin e diturisė.

34) Dituria tė mbron nga lajthitja dhe devijimi

35) Dituria ėshtė pajisja mė e mirė e thirrėsit (daijut).

36) Dituria shton bindjen e njeriut

37) I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “All-llahu [subhanehu ve teala] i jep shkėlqim fytyrės sė njeriut i cili dėgjon fjalėn time pastaj e transmeton ashtu siē e ka dėgjuar” Transmeton Tirmidhiu

38) I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Qė tė shtoj diturinė ėshtė mė e dashur pėr mua se sa tė falem nafile” Transmeton Bezzari dhe Taberaniu. Albani kėtė hadith e ka vlersuar si sahih.

39) Hasan el Basriu thotė: “Ditėn e gjukimit do tė pėshohet ngjyra e penės me gjakun e shehidave dhe ngjyra e penės do ta peshon gjakun e shehidave” shih librin “Ihjau ulumid-din” tė Gazaliut.

40) Thotė ibėn Kajjimi: “kush kėrkon dituri pėr ta ngjallur Islamin ėshtė nė gradėn e siddikinėve (tė sinqertit) e grada e tyre ėshtė e dyta pas gradės sė pėjgamberisė shih “Miftahud-daris-seade”.

41) Njohja e fitneve na mbron nga sprovimi me tė. Pėr shembull fitneja e Dexhxhalit kush i njeh cilėsitė e tij nuk do ti beson.

42) Kush nuk ka dituri nuk ka mundėsi qė t’i zbaton obligimet e tij.

43) Nėse nuk ke dituri pėr gjėrat e ndaluara shejtani tė mashtron mė lehtė

44) Tubimet e diturisė janė kopshte ku tubohet njerėzit e mirė

45) Kush merr pjesė nė tubimet e diturisė ndihmon nė ngritjėn e fjalės sė Zotit.

46) Kush ulėt nė atė tubim nuk do tė pendohet.

47) Prezenca nė kėto tubime ėhstė sikur shkuarja tek shitėsi i parfumave. Nėse nuk blejmė (pėrfitojmė) asgjė do tė na freskon aroma e kėndshme.

48) Me uljėn para mėsuesit vazhdojmė vargun e diturisė. (As-habėt janė ulur para tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] , pastaj tabi’inėt para as-habėt dhe kėshtu me rradhė gjeneratė pas gjenerate deri sot vazhdon kjo mėnyrė e kėrkimit tė diturisė).

49) Nėse i priton kėsaj pėrkujtoje ditėn kur shumė njerėz do tė thonė: “E kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja, ai thotė: “O Zoti im, mė kthe, qė tė bėj vepra tė mira e tė kompensoj atė qė lėshova!” Kurrsesi, (Kthim nuk ka) e kjo ėshtė vetėm fjalė qė e thotė ai, e ata kanė para tyre njė perde (distancė periodike) der nė ditėn kur ringjallen”.

50) Nese mendon se ka mjaft kohė dėgjoi kėto fjalė: “Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.”


Pėrpiloi

Talha Kurtishi


jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 10:10 am

Kėshilla motrave muslimane

1. Pakushtėsisht besoi All-llahut si Zot tė Vetėm, i cili tė ka krijuar dhe beso se Muhammedi u (paqja qoftė mbi tė) ėshtė i Dėrguari i fundit i Zotit.
2. Mos u mbėshtet nė askė pos All-llahut. Dije se Ai ta cakton fatin dhe fatkeqėsinė. Lutju qė tė tė ndihmojė, por nėse te gjen ndonjė fatkeqėsi, duro.
3. Frikėsoju vetėm All-llahut dhe dije se njė ditė do te japėsh llogari para Tij.
4. Kėrko nga All-llahu falje mėkatesh se Ai pranon pendimin, por tė jesh e vendosur se mė nuk do t'i pėrsėrisėsh gabimet.
5. Ruaju nga mėkati mė i madh - shirku (kur i pėrshkruan All-llahut shok). Ēdo vepėr qė e bėn, bėje vetėm pėr All-llahun, ndėrsa nga shirku kėrkoi ndihmė All-llahut me kėtė lutje:
"All-llah, nė Ty mbėshtetem nga shirku qė e njoh
dhe kėrkoj falje prej Teje pėr shirkun qė nuk e njoh"
6. Shpesh pėrmende All-llahun, se Ai ėshtė me ata qė e pėrmendin.
7. Dije se All-llahu vėzhgon ēdo hap tėnd.
8. Beso se krijesa tė All-llahut janė edhe engjujt (melekėt), tė cilėt i zbatojnė urdhėrat qė ua jep All-llahu.
9. Mėso sa mė shpejt tė falesh (nėse akoma nuk din) dhe filloja tė falurit, sepse ky ėshtė njė ndėr kushtet pėr tė qenė muslimane. Me anė tė tė falurit do ta pastrosh shpirtin dhe trupin, e nga ana tjetėr nuk do tė tė ngelė kohė pėr gjėra tė kota.
10. Agjėroje ndėr muajin Ramazan (kjo ėshtė gjithashtu njė kushtet pėr tė tė qenė muslimane), ndėrsa ditėt qė tė ngelin paagjėruara agjėroi sa mė shpejtė, madje menjėherė pas festės sė Bajramit.
11. Ēdo punė filloje me qėllim tė mirė dhe duke thėnė:
"Bismil-lahir-rrahmanir-rrahim"
(Nė emėr tė All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėberėsit)
12. Lexoje Kur'anin sa mė shpesh qė tė njohtohesh me urdhėrat dhe ndalesat e All-llahut. Gjithashtu lexo libra qė pėrmbajnė Hadithe tė vėrteta (fjalė tė Muhammedit u) sepse kėto mė sė miri e shpjegojnė Kur'anin.
13. Respektoi dhe ndihmoi anėtarėt e familjes (posaēėrisht prindėrit) dhe lute All-llahun pėr to, lutja yte shpejt do tė pranohet nėse do Zoti.
14. Lexo sa mė tepėr se kjo ta pėrmirėson tė shprehurit dhe nėse ke mundėsi studjo ndonjė shkencė.
15. Ruaju nga mendjemadhėsia, se mendjemėdhenjtė i urren ēdo njeri.
16. Buzėqeshju shoqeve dhe jepju dhurata, qė tė shtohet dashuria dhe mėshira mes jush.
17. Mos gėnjej, mos pėrqesh dhe mos u bė dyftyrėshe, se kėto ta nxijnė nderin, ndėrsa i bėn njerėzit qė ta humbin respektin ndaj teje.
18. Asnjeherė mos u bė kokėforte dhe mos hy nė konflikt me shoqet, por nėse vjen deri te konflikti sillu sa mė butė (ashtu siē i pėrngjan njė muslimaneje) se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ngadhnjesh.
19. Bėhu e drejtė dhe e vendosur, stabile nė qėndrimet e tua, por kur ta shohėsh se ke gabuar, pranoje haptazi.
20. Mos pėrgojo (kjo bėri kėshtu, ajo bėri ashtu) qoftė edhe nėse je nė tė drejtė dhe mos paragjyko, sepse shpesh kėto janė mėkate dhe traditė e injorancės.
21. Kurre mos shpif. Shpifja ėshtė ėshtė mėkat edhe mė i madh se pėrgojimi.
22. Asnjėherė mos u vetmo me ndonjė djalė dhe shmangiu bisedave me djemtė.
23. Gjithmonė kur takon ndonjė tė varfėr jepi diēka sado qoftė e vogėl dhe pėrpiqu qė kėtė ta bėsh fshehurazi duke shpresuar nė shpėrblim mė tė madh tek All-llahu.
24. Pėrpiqu qė sa mė pak tė tė duken pjesėt (islamikisht) tė turpshme tė trupit: mos vish tesha tė shkurta, tė ngushta ose tė tejdukshme. Burri yt le tė martohet pėr bukurinė tėnde shpirtėrore, e jo atė trupore (trupi humb bukurinė pas njė kohe, kurse shpirti ėshtė i pėrjetėshėm).
25. Gjithmonė ha me dorėn e djathtė, ndėrsa tė majtėn pėrdore pėr pastrim.
26. Pastroi dhėmbėt para dhe pas fjetjes, si dhe para ēdo namazi.
27. Mos lexo revista dhe libra me tematikė "tė ndytė", sa mė pak shiqo filma dhe sa me pak dėgjo muzikė, se kėto ta robėrojnė shpirtin, tė bėjnė tė jetosh nė botėn e ėndėrrave dhe ta dobėsojnė tė mbajturit mend.
28. Shoqėroju me besimtare, qė tė kėshilloheni njėra me tjetrėn.
29. Respektoje ēdo urdhėr tė All-llahut dhe tė Lajmėtarit tė All-llahut s.a.s (bekimi dhe paqja e All-llahut qofshin mbi te).
30. Kudo qė je, bėju shembull pėr muslimanet dhe vajzat tjera.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 100 keshillat

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi