Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

NDALU dhe MENDO

Shko poshtė

NDALU dhe MENDO

Mesazh nga sam1r prej Fri Sep 25, 2009 6:20 pm

NDALU dhe MENDO

Falėnderimi i takon All-llahut atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė, Kėrkojmė mbėshtetje tek All-llahu nga tė kėqiat e shpirtit dhe veprave tona. Atė qė udhė¬zon All-llahu, s’ka kush e humb dhe atė qė humb, s’ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s’ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi(Salallahu Alejhi ve Selem) ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.

Aje Ndalur njė dit tė mendosh, qė vetėn tėnde ta vlerėsosh

Disa Pėrkujtime dhe kėshilla sė pari vetės tani juve Vėllezėr dhe Motra nė Islam
Fjalėt qė iu them janė nga thellėsia e zemrės e inshallah iu prekin nė zemėr,dot filloj nga gjėrat tė cilat ndoshta i llogarisim pak por te Allahu kanė vlerė shumė.

Vėlla dhe Motėr


Ndalu mendo dhe pyete vetėn:

Qe sa kohė nuk ke falur 2 sunnet mas Abdesit ..............................................?

Qe sa kohė nuk e ke falur Namazin Duha.............................................. ......?

Qe sa kohė nuk i ke falur 12 sunnete mbreda ditės......................................?

Qe sa kohė nuk ke falur sunnet mes ezanit edhe ikametit...................................?

Qe sa kohė nuk je zgjuar nė mes natė tė falesh dhe lutje tė bėsh..........................?Vėlla dhe Motėr

Aje prej tyre qė nė ēdo mėngjes dhe mbrėmje e bėn dhikrin...........................?

Aje prej a atyre qe ne ēdo te Hėnė dhe te Ejte Agjėron...................................?

Aje prej atyre qe ditėt e ndriēuara i Agjėron........................................... .........?

Aje prej atyre qe gjatė ditės nga e keqja ndalon dhe nga e mira urdhėron.......?

Aje prej atyre qė Babėn dhe Nėnėn i respekton......................................... ......?

Aje prej tyre qe vllahun dhe motrėn pėr hir tė Allahut i kėshillon...................?

Aje prej atyre qė farefisin e viziton........................................... ........................?

Aje prej atyre qė shikimin tėnd e nė haram e ndalon........................................?

Aje prej atyre qė pėr mėkatet tua derdh lot............................................... ........?


Vėlla dhe Motėr

Sa Kur-an mbrenda dietės lexon............................................. ............................?

Sa Allahu me dhikir dhe falemenderim e pėrkujton......................................... ..?

Sa salavat Muhamedit (Salallahu Alejhi ve Selem) i dėrgon..............................?

Sa prej tė Sėmurėve ti i viziton........................................... ................................?

Sa nga thyerjet e muslimanve je qė prezanton......................................... ...........?

Sa prej polemikave i len pėr Allahun edhe pse pėrparėsi ke ti............................?

Sa lutje Allahut mbrenda ditės i kėrkon............................................ ...................?


Ndalu mendo dhe pyete veten a jemi ne nė kėto vepra........................................?


Vėlla dhe Motėr

Tė largohemi nga ēdo gjė e cila nuk ėshtė e dobishme .

Tė veprojmė ata qė ėshtė e dobishme e qė ka nevojė shoqėria jonė.

Tė kesh kujdes kur tė lodhesh me njė punė ndėrroje me tjetėr apo ngadalėso ritmin.

Tė kesh kujdes nga shejtani se aj kur nuk sulmon direkt por indirekt.

Tė kesh nė kujtesė Allahun pėr ēdo vepėr qė bėn,kjo tė ndihmon.

Tė kemi dert dhe breng fenė e Allahut dhe gjendjen e Muslimanėve.

Tė kujdesemi pėr jetimėt dhe tė varfrit.

Tė kemi dert dhe frikė pėrfundim ton.

Allahu na mundėsoftė te veproj ēdo vepėr tė urdhėruar nga Allahu dhe nga Muhamedi (Salallahu Aljehi ve Selem ) dhe gjithash largimin nga ēdo vepėr e cila na largon prej rrugės sė Allahut.

Shkroi:Xhihadi Hherret/forum-islamik

________________________________________________________________________________


avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NDALU dhe MENDO

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 8:26 pm

Vėlla

Ndalu/Stop

Dhe llogarite vehten


Falenderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave, paqa dhe mėshira qoftė mbi tė Dėrguarin e Tij [ sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem], familjen e tij, shokėt e tij si dhe mbi tė gjithė ata qė e pasojnė sunnetin e tij....
Dhe nė vazhdim,


Pėrse llogaritje ?!

Pėrshkak se All-llahu i Lartmadhėruar na tėrhoqi vėrejtjen pėr kėtė duke thėnė : " O ju qė besuat, kini parasysh frikėn ndaj All-llahut dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka bėrė pėr nesėr, dhe kini frikė All-llahun, e s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė e di nė detaje atė qė punoni !" ( El Hashr:18 )

Ibn Kajimi thotė: "Shkatėrrimi i shpirtit vjen si pasojė e lėnies pas dore tė vetėllogaritjes, duke u pajtuar me kėrkesat dhe ndjekjen e epsheve.“

Kurse besimtari i sinqert dhe i fuqishėm nė shpirtin e tij me llogaritje, i cili gjithmonė llogaritė vetveten nė planet, fjalėt, dhe mendimet e tij, ngase ai e din qė tė nesėrmen do tė qėndron para Duarve tė All-llahut nė Ditėn e Rringjalljes. Dhe ai do tė jet pėrgjegjės pėr veprat, fjalėt si dhe pėr tė gjitha qėshtjet e tij.

Transmetohet nga ibn Mes'udi r.a. se Pejgamberi [sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem] ka thėnė:“Biri i Ademit nuk mund tė hapėrojė Ditėn e Kijametit para se t’ju pėrgjigjet 4 (katėr) pyetjeve: Jetėn e vet ku e kaloi; Rininė e vet ku e ēoi; Pasurinė e vet si e fitoi dhe ku e harxhoi dhe Diturinė e vet ku e praktikoi”.

Vėlla a nuk ėshtė prej tė mirės dhe shpėtimit qė tė llogaris robi vehten e tij nė kėtė botė... Ta ndalon vehten prej tė kėqiave dhe ta stimulon vehten e tij nė tė mirat e saj para se tė vjen "Dita kur nuk bėn dobi pasuria dhe fėmijėt, vetėm ai qė i paraqitet All-llahut me zemėr tė shėndoshė ." (Esh-shuara : 88-89)

Vėlla ... paramendo realitetin rreth teje ... dhe nuk ėshtė halli i njerėzve larg prej nesh !

Sa prej tė rinjėve u ka trokitur thirrėsi i vdekjes dhe ata duke qenė nė moshėn mė tė mirė tė rinis sė tyre.
Dhe sa prej mėkatarėve i ka marrur vdekja, dhe ata duke qenė tė prangosur nė mėkate dhe duke u endur nė pasimet e epsheve. Dhe sa kemi ndėgjuar pėr vdekjet papritėse befasuese ... filani vdiq nė ndeshje, kurse tjetri me infarkt nė zemėr, e tjetri prej gjakderdhjeve tė mrendshme... dhe sa, e sa, e sa ...
Dhe shumė prej sėmundjeve pėr tė cilat ndėgjojm ēdo ditė, dhe shumica prej njerėzve shkojn si viktim e tyre.
Dhe sikur t'i kishe paramenduar tė gjitha llojet e kėtyre vdekjeve befasuese ... do ta kishe kuptuar vlerėn e llogaritjes sė vetvetes, ngase me tė vėrtetė ajo ėshtė njė prej shkaqeve mė tė mėdhaja pėr shpėtim. Ngase ajo e stabilizon personin dhe e bėn tė gatshėm pėr llogaritje dhe e shtyn drejt pendimit dhe kthimit tek All-llahu para se t'i humb ky shans.

Ka thėnė Omer ibn El-Hattab r.a.: "Llogariteni veten tuaj para se tė llogariteni, peshoni veprat tuaja para se tė ju peshohen. Se me tė vėrtetė kjo ėshtė mė e lehtė pėr ju nė llogaritjen e tė nesėrmes...

Thotė All-llahu I Lartmadhėruar:

"Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur fshehtė asnjė sekret juaji. " (El hakka: 18)

Hasan El-Basriu (rahimehullah) ka thėnė: "Me tė vėrtetė robi vazhdimisht ėshtė nė tė mirė atėherė kur e kėshillon vetveten e tij, dhe llogaritja e vetvetes i ėshtė bėrė qėllim kryesor nė jetėn e tij.

Dije vėlla i nderuar... Me tė vėrtetė llogaritja ėshtė cilėsi e robėrve tė devotshėm tė All-llahut, ngase ajo tė ndihmon nė praktikimin e veprave tė mira dhe nė largimin prej tė kėqijave.
Dhe tė thėrret nė shtimin e khajrit (tė mirės) dhe kjo ėshtė njė prej kushteve tė devotshmėris.

Mejmun bin Mihrani ka thėnė: "Me tė vėrtetė ata qė i frikėsohen Allahut e llogarisin veten e tyre me njė rigorozitet mė tė madh sesa partnerėt qė janė koprracė nė punė."

Dhe pėr kėtė shkak ėshtė thėnė 'Vetvetja yte ėshtė si njė partener koprracė nė biznes po nėse nuk e llogarit do tė ik me pasurin tėnde.'

Si ta llogaritėsh vetveten?

Nuk ka dyshim se llogaritja e vetvetes ėshtė rikujtim, pamarė prasysh iltizamin (tė kapurit) me dinin e All-llahut s.v.t., dhe sado qė tė jesh I mangut nė praktikimin e tij, duhet filluar prej mė tė rėndėsishmeve, pamarė parasysh llojin e tyre.Dhe mė pas tė mbetet ty vėlla i nderuar ta llogarisėsh vetveten siē vijon:

1. Ta llogaritėsh vehten ndaj veprave obligative (farzeve), prej mė tė rėndėsishmet namazi.

2. Ta llogaritėsh vehten ndaj rėnies nė mėkate dhe gjitha llojeve tė ndalesave.

3. Ta llogaritėsh vehten ndaj neglizhencės qė ke me ballafaqimin e ditės sė akhiretit.

4. Ta llogaritėsh vehten nė lėvizjen e gjymtyrėve.


Dije tė ruajtė All-llahu; se nėse ti vazhdon nė llogaritjen e vetvetes nė kėtė mėnyrė me tė vėrtetė ajo do tė ndėrton tek ti dobi me tė cilat do tė ta pėrmirėson gjendjen dhe do t'i ngrit vlerat tua.

Ishte njėri nga penduesit e sinqert, dhe njė dit prej ditėve e llogariti vehten e tij,dhe ja ai vetėm se i kishte arritur tė 60.
I numėroii ditėt e kaluara te jetės sė tij, dhe pėr 60 vite kishte jetuar 21.500 ditė.
Kur papritmas Bėrtiti dhe tha: "Ah i mjeri unė!. Do ta takoj Zotin tim me 21 500 mėkate ?!
E si nėse pėr ēdo ditė kam bėrė me mijėra mėkate !"
Dhe mė pas humbi vetėdijen u alivanos, dhe ja vetėm se ai kishte vdekur.
U ndėgjua njėri nga tė pranishmit duke thėnė: Lum pėr ty, njė vend tė bukur nė Xhennetin mė tė lart (Firdaus)"Shkaqe ndihmuese pėr llogaritjen e vetvetes


Prej gjėrave qė ndihmojn nė llogaritjen e vetvetes:

1. Le ta din robi se llogaritja e vetvetes sė tij sot,ėshtė rehati pėr tė nga llogarija e tė nesėrmes, nė ditėn e rringjalljes. Dhe ēdo her kur ai neglizhon sot, llogaritja nesėr i bėhet edhe mė e vėshtirė.

2. Me tė vėrtetė llogaritja nuk tė shpie pėrveē se nė khajr. Dhe kjo ėshtė njė dobi e cila arrihet me bindje, ngase ėshtė njė rrugė drejt akhiretit. Kurse lėnia e saj ėshtė neglizhenc, e cila tė shpie nė shkatėrrimė.

3. Njė vėshtrim jetės sė selefit (tė parėve tanė) se si ata e kanė bėrė llogaritjen e vetvetes sė tyre, se me tė vėrtetė kjo ėshtė prej mė tė rėndėsishmeve qė ta zgjon vullnetin dhe dėshirėn pėr ta ndjek kėtė rrugė.

4. Shoqėria e zgjedhur dhe tubimet e salihinėve ( njerėzve tė mirė dhe tė devotshėm ), tė cilėt llogarisin vetveten e tyre, se me tė vėrtetė shoqėrimi me ta tė udhėzon nė ndėrtimin e tė mirės, si dhe mbjelljen e saj nė shpirt.

5. Vizita e varrezave dhe tė pėrkujtuarit e shpesht tė vdekjes. Se me tė vėrtetė kjo ėshtė pėrkujtues dhe kėshillues i mirė i shpirtit, dhe t'i largon epshet dhe kundėrshtimet me sheriatin e All-llahut.

6. Tė veēohesh pėr ibadet dhe vazhdueshmėri nė tė pėrmendurit e All-llahut, dhe tė shtuarit e veprave tė mira. Se me tė vėrtetė kėto tė mira i ndriēojn zemrat dhe ta mbushin shpirtin me frikė dhe llogari ndaj vetvetes.

7. Largimi prej vendeve mashtruese dhe shoqėrimit me tė kėqinj. Se me tė vėrtetė ata e angazhojn vehten e tyre me gjėra tė kota derisa tė bezdisesh dhe tė prishet vullneti pėr tu llogaritur, pastaj fillon qė tė ndjesh kėnaqėsi nė mėkate. Dhe kėshtu pėr personin bėhet i vėshtirė largimi prej tyre.

Vepro vėlla i nderuar mė kėto kėshilla dhe dije se rezultatin e tyre dhe dobinė e tyre do t'i gjesh me lejen e All-llahut, ditėn ku do tė takohesh me to.

Ka thėnė All-llahu i Lartmadhėruar:

"Ditėn kur ēdo njeri e gjen pran vete atė qė veproi mirė ose keq, e pėr atė tė keqe qė bėri, do tė dėshiroj qė nė mes tij dhe nė mes asaj tė jetė njė distancė shumė mė e madhe (e mos ta shohė). All-llahu u jep tė frikėsohen prej dėnimit Tij, megjithqė All-llahu ėshtė i mėshirshėm ndaj robėve" (Ali Imran:30)


Pėrktheu: Ummu Muhlisa


__________________
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NDALU dhe MENDO

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 8:31 pm

Mendo dhe FalėnderoKjo do te thotė t’i pėrkujtosh begatitė e All-llahut ndaj teje qe te kane vėrshuar nga larte dhe poshtė kėmbeve tua: “Po edhe nėse mundoheni t’i njehsoni dhuntitė (begatitė) e All-llahut, nuk do te arrini t’i numėroni ato”(Kur’an). Shėndet ne trup, siguri ne atdhe, ushqim e veshmbathje, ajėr e ujė, para teje ėshtė bota e ti nuk e ndjen, e posedon jetėn e ti nuk e din: “Ua dhuroi juve dhuntitė e Tia, ato te dukshmet e te fshehtat.” (Kur’an). I ke dy sy, njė gjuhe e dy buze, dy duar e dy kėmbė “e cilėn begati te Zotit tuaj po e mohoni?”(Kur’an). A ėshtė pune e lehte te ecėsh ne kėmbėt tua, e shume kėmbė veē janė prere, te qėndrosh ne kėrēikė, e shume kėrēikė veē janė kėputur, e gjė e rėndomtė ėshtė qe ti te besh gjumė te thelle e te qete, e gjumin e shumėkujt dhembja e ka kapluar, ta mbushesh barkun tėnd me ushqim te shijshėm, te pish ujė te ftohet, e ka shume te tille qe buka i ėshtė turbulluar, e edhe pija me sėmundje e epidemi.
Mendo pėr te dėgjuarit tėnd, veē je i kursyer nga te shurdhėtit, medito pėr te pamurit tėnd, veēse je i shpėtuar nga verbėsia, shiko ne lėkuren tende, ke shpėtuar nga lepra e zgjeba, shiko ne mendjen tende, je i begatuar me te e nuk vuan nga ēmenduria e marrėzia. A dėshiron qe njė sy ta ndėrrosh me njė kodėr ari sa te Uhudit. A dėshiron ta shitesh te dėgjuarit tėnd pėr njė kodėr argjend sa te Thehlanit. A i blen pallatet e Zehrase me gjuhen tende e te bėhesh memec? A i ndėrron dy duart tua me qypat e mbushur me diamante e safire e te jesh i kėputur pa gjymtyre? Pa dyshim se ti je ne begati madhėshtore dhe ne dhunti trupore, por ti nuk e di, jeton i mėrzitur, i brengosur e i pikėlluar, kurse pranė e ke bukėn e ngrohte, ujin e ftohet, gjumin e ėmbėl, shėndetin qe lulėzon, mendon pėr te humburėn e nuk falėnderon pėr te pranishmen, shqetėsohesh nga humbja materiale, kurse ti posedon ēelėsin e lumturisė, bollėqet e begatshme te te mirave, dhuratave, begative e te gjerave, andaj mendo dhe falėndero: “Edhe ne vetėt tuaja, a nuk po i shihni”(Kur’an). Mendo ne veten tende, ne familjen tende, shtėpinė tende, punėn, shėndetin, shokėt tu dhe ne boten pėrreth teje: “I njohin begatitė e All-llahut e i mohojnė ato”(Kur’an).


Shkeputur nga libri:
Tridhjete shkaqe pėr lumturi


Titulli ne origjinal:
Thelathune sebeben lis-seadeh

Aid el Karni
__________________


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NDALU dhe MENDO

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 8:49 am

Keshill dhe perkujtim per te gjith

Falenderimi dhe lavdrimi I takon vetem Allahut,paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi muhamedin dhe familjen etij dhe shoket etij dhe mbi gjith ata qe ndjekin rrugen etij deri ne ditem e gjykimit.

Kujtoje se cdo gje cka sillet rrotell dhe shkon e vjen nuk kthehet prap asnjeher, siku vitet qe kalojn keshtu koha rinia po na shkon.. !!
Cudi sot njerzit lexojn mesojn shkruajn hulumtoj ,ndersa qeshtja me kryesore eshte se akoma nuk e dijm pse jetojm...!

inetresant pyetje e thjesht shimica e njerzeve nuk ju shkone mendja asnjerit me pyete veten pse jeton cfar eshte qellimi i jetes dhe i vdekjes ...!?
Kuptohet se fuqia e Zotit eshte mbi cdo gje dhe kjo tek ato qe besojn eshte shum e qart por sedi pse jeni larg ndaj oblimgimive te Zotit qe ai na krijoi dhe na dha te gadshme botem dhe nuk la ne te asnje munges te pa persosur , dhe keshtu e ajrosi boten e beri gati cdo gje per neve qe ne te te jetojm …!
E kujtojm nje me thjesht athu vall njeriu mund te krijon nje gjethe peme apo nje miz eshte e pa mundshme…!

Ndersa sa mrekullia na dha Zoti qe smundemi ti numroj por fillojm prej vetvetiut kur ne u krijuam prej nje pik uji e nje cop mishim tani ne form krijese pastaj pas kater muaj u furmove i plote si femij dhe tani Zoti e qoj nje melek(engjuj) te frymosi kur ti ishe ne barkun e nenes ateher nuk dishe asgje dhe keshtu ke fillu me leviz dhe mos te harrojm gjate kesaj periudhe u ushqeve ne barkun e nenes nga nje rrisk e mitres se nenes dhe ajo ishte jeta e pare nent muaj dhe tani kur dole ne kete bote ne jeten e dyte dhe Zoti ta nder prei nje rrisk ne barkun e nenes dhe ti qeli dy rriske tjera ne gjoksin e nenes (qumsht) shumicen ndodh deri dy vite pas dy viteve Zoti e nderpren dy rriske dhe i i qel kater dyer te rriskut falas pa te holla qe njeriu pa keta nuk mundet te jeton e ato jane :
1: ushqime,si buka te ngjajshme etj .
2ijet si uji qumshti lengje te ngjajshme etj
3: pem perime te ngjajshme etj.
4: llojet e kafsheve dhe te shtazave si mishin te ngjajshme etj

Per kete vella dhe moter e nderuar mendo mire se ti edhe une jemi nisur dhe jemi ne rrug , akoma i kemi edhe dy stacione me kalu qe ata kane me qen me te rendesishme se kjo bote qe ne ne kete bote jemi kalimtar per kete mos te mashtrohemi dhe ne te veprojm dhe te anojm vetem ne kete bote, se kjo eshte shum e shkurt, deshte nuk deshte ke me len sepse vdekja ka me ti nderpreh embelsirat te kesaj bote ku do qe je , kjo dunja ka me te len ty dhe ty ke me e lene kete bote nese ke qen i habitur pas pasursi dhe dashuris te kesaj dunjaje vetem, dhe shkak kane qen keta embelsira te dunjas qe te kan ber qe ty me e harru dini fejen tende urdhen e Zotit ,dije se zoti ka me te harru ne diten e gjykimit kur ti ke me pas nevoj shum shum per te mirat e Zotit qe te ka urdhnu me vepru ne kur ti ke qen ne kete bote dhe per kete paramendoje se sikur ti tash je duke e lute Zotin qe ti te kthehesh perseri ne kete bote me qellim te paster ti neshtrohesh cdo urdhen e Zotit, per kete mos elen per neser se tani eshte von, dhe kur vjen mengjesi mos e prit mbremjen dhe tashe eke shancen qe ty tash ti rikthesh Allahut Zotit tend kujtoi vella gamibem dhe kerko falje Allahu per mekatet dhe behu i dashur te Zoti yte ,andaj mos prito ndaj urdhnit te Zotit dhe profeti Muahemdi alejhi selam pa iu pergigje pasi ti nuk ke dyshim dhe ti beson Zotin dhe vdekjen dhe diten e dhugarsi rringjalles dites gjykimit edhe per kete beso vepro mos e lejo veten me bere mekate te mdhaje dhe kur ti gabon kerko prej Zotin falje dhe cdo nevoj kerko prej Zotit qe ai eshte afer tije te shef dhe te ndegjon Alllahu eshte i meshirshem nese ti separi ja troket deren Allahut per cdo gje ,
Dhe kete thojn dijetaret ne islam duke u bazu ne fjalet e Profetit alejhi selam se kush falenderon Allahun kur Allahu i ka dhen te mira, Allahu e falenderon ate kur ai eshte ne veshtersi .

Dhe kjo eshte pergaditja e udhtimit te gjate per neser (per vdekje) dhe per kete shpreso prej Allahu qe inshallah Alllahu bene gjithve ne kete rruge ne rrugen e kur'anit dhe sunetit qe neser dalim para Allahut me faqe te bardh .
Dhe nese ka qen mirenjohes i Zotit qe cdo gje qe eka urdhnu eshte pergjigje ndaj urdhnit te tij dhe cdo gje qe eka ndalu eshte largu nga cdo mekati vallahi pa dishim se pas vdekjes qe vijon me radh jeta e tret qe eshte varri dote shpeton nga denimi i varrit dhe do te ua ben varrin te bukur si nje kopshte prej kopshteve te xhennetit dhe pas shkatrimit te botes (kijametit) qe jeta qe vijon qe po e quhejm me radh jeta e kater e ajo eshte ditia e gjykimit dhe qe behet fjal per besimtarin mirbersit mirnjohsit te sinqertit e Zotit ne kete jete Zoti ia nder pren kater rriske dhe ua pergezon dhe dhe ja jep tete dyert e xhennetit , Oo Zote na ben neve prej banorve te xhennetelive ku ati jemi pergjthmon (amin ).

Ndersa njerzit te cilet nuk jane mirenjohes te Zotit dote jene te humbur ne dunja dhe ne ahiret(ne diten e gykimit) se ate kur kan ishin ne dunja nuk kane qen te kujdesem ndaj urdhave te Allahut por kan qen larg urdhreave te tije dhe keshtu ne diten e gjykimit Zoti do te jete larg ndaj tyre dhe qe ne ate dite nuk dote kete dobi as malli as pasuria as femija dhe cdo kush dote kujdeset per veten e vete .
Dhe per kete Zoti na ka then ne librin e tij te shejte(kur'ani) ku thote : " kush largohet nga dhikri(feja dini)dote kete nje jete te vshtir dhe dota ringjallim diten e gjykimit te verber (qorr) dhe dote thojn o Zote pse me bene te verber une kur isha ne kete bota kisha shikimin e shendosh (ju pergjigjet Zoti) sepse ua sollem juve cdo gje me argumente(si kur'ani i derguari) por ju e harrut ate dhe per kete sote ka ardhe dita e harreses "

Dhe ja ketu pra qe ne po harrojm shum begati tjera qe nuk mundemi ti numrojm ..! hapi i par per fate te keq rinia sot prej Zotit jane larg ndaj obiligimeve dhe ju vie si turp pertaci dhe duket qe sikur qe nuk don me ndegju qe ka Zote dhe mendojn sikur kurr nuk i kaplon vdekja sikur po jetojn pergjithmon ne kete bote ,Zoti na ruajt, ndersa nga vperimet e obligative te Zotit qe na ka ber obligim si p.sh falja e namazit kujdesja me shum per dinin leximi i kur'anit permednja e Zotit si falenderim nga Zoti per keta nuk kujdesen nuk ndalen pak te mendon vetem disa caste te pyesin veten se nese Zoti ta merr shpritin ne kete moment ne cfar halli dhe gjendje je dhe sa i pergaditur je per vdekje …!? Pyete vella dhe moter veten dhe thuaj cka kame ber sot ose gjate jetes per Zotin!? nese dikush dote jep dicka thjeshte eshte evretet dhe e natyshme qe te falenderosh per ate, po Zoti sa begati qe i cekem po edhe qe nuk mundemi ti numrojm sa here ne dite thue me pak qe kjo ty te kushton si me then subehan'allah elhamdulilah .Allahu 'ekber si falinderim ndaj te mirave qe te ka dhen Zoti. Me ne fund nje prej tyre e kujtojm qe Zoti shendentin te ka dhen qe me te sprovu me nje smuje vallahi krejte pasurin e dunjas me te afru nuk e don, por thote shendet dua asgje tejter dhe per kete mos ben hile ne veten tende se Zotin sun e mashtron e as nuk eke mashtru por kete a nuk eshte ZOTI i pari qe cdo gje ai e meriton qe ne edhe jeten per ZOTI me e dhen nuk eshte mjaft ...!? paramendo me te pyet se kush te kryjoi syrin bukurin etj.

Vertet thojm Zoti ! me te then me duhet njeri sy apo njera kembe ose krah sa para don..? cila eshte pergjigja e juaj…!? vertet ke me then nuk i jape e as nuk i shes asnjeren po edhe milojna me te caktu eshte e vertet se nuk ke me pranu ..!? per kete ti shiko dhe mendo se sa i pasur eshte njeriu …!!!
Subhan'allah eshte habi cfar begati te medhaja Allahu na ka dhen si mundet nje njeru Allahu qe ka urdhnu mos me praktiku....!! ah sikur po duket se sikur po shofim dicka ma mir qe Zoti neve na ka dhen …! Qe ne Zotit nuk po i nenshtrohem dhe ai kur na thir ne adhurim (namz) ne po kemi turp, dhe disa prej te rinjeve qeshen fillojn fjal te tilla me habi dhe po ua kthejn shpinne Zotit meshirshme nuk po i pergjigjen mmmm....!! dhe bile kur ndegjon dicka rreth islamit behen sikur nuk ju intereson feja e Zotit por keta jan mashtrime te qarta edhe per mashtruesin se apsolut ska ma mire e as fuqi mbi Krijuesin e gjithe botrave !

Por kjo eshte mashtrim nga i ndjadhi i mallkuari qe disa minuta te shkurta po na sbukuron jeten armiku e ky eshte shejtani(armiku iblisi) keshtu ai done neve te na devijon dhe te na humb jeten ne kete bote dhe ne boten tjeter por shumica nuk ekujtojn kete ...! andaj mos lejo veten qe ti me shku pas hapave te mallkuarit sepse ai eshte i mallkuari i qart dhe ai ju thret ne devijim ne zjarr ndersa Allahu i meshirshem ju thret ne paqe e tij ne xhnnetet qe syri i njeriut nuk e e ka pare e as veshi se ka ndegju e as mendja nuk mundet me paramendu , per kete pergezohu vellah dhe moter ejani ne kete rrug qe na thrret kur'ani femelar dhe sunneti i pejgamberit se kete jane shpetim per neve paq dhe drit ne dunja edhe ne ahiret .

Allahu na ruajt prej dyshimeve dhe mendimeve te kota dhe punve te liga qe te largojn nga islami pasi qe ska dilem qe ska Zote tjeter qe e meriton dashruia dhe adhrumi pos tij .
dhe per kete deshta me keta fjale te shkutera si purkujtim motrave dhe vllezerve qe kane akoma shpirtin ne trup dhe per kete deshta ate qe ka then profeti i derguari alejhi selam :"" nuk eshte besimatar askush prej jush deri sa ti ia don vllaut tend te miren ashtu sikur ja don vetes "
O ZOTI madh na meshiro na udhezo ne rrugen tende na ben prej tyre qe ne ty te falenderojm dhe vetem ty te nenshtrohemi prej tij falje dhe ndihm kerkojm ...!!! na i hap gjokset e te rinjeve dhe na ben te mundeshem qe ty te njohim cdo gje qe na ke urdhnu me gezim tije me tu afru dhe cdo gje qe na ike ndalu me qef asaj ne me ju largu ,o Zote mos na jep neve ate qe ti eke ndalu dhe na jepe ate qi ti neve na ke leju . o Zote na ben prej xhennetlive dhe na broj nga denimi i varrit dhe i zjrrit te xhehennemit , dhe nese ti nuk na fal neve ne dote jemi prej denimtarve andaj ti je fales dhe ti e don faljen dhe per kete na fal neve dhe gjith muslimanet kudo qe jane,(amin)

Forum islamik.com
__________________avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NDALU dhe MENDO

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 10:12 am

Mbaj Llogari per Veten para se te dalesh para Llogaris se All-llahut xh.sh.

1. A e ke pėrmendur dhe a e ke falėnderuar All-llahun xh.sh. kur je zgjuar?
2. A e ke falur sot namazin e sabahut me xhemat nė xhami?
3. A i ke bėrė sot lutjet e mėngjesit?
4. A e ke filluar sot ditėn me lutjen e drejtuar All-llahut xh.sh. qė tė tė japė nafakė nga hallalli dhe a ke bėrė pėrpjekje pėr kėtė?
5. A e ke falenderuar All-llahun xh.sh. qė tė ka falur tė dėgjuarit,tė parėt, tė menduarit dhe tė gjitha dhuntitė e tjera?
6. A e ke falenderuar All-llahun xh.xh. pėr dhuntinė qė je musliman?
7. A i ke shfrytėzuar momentet kur pranohet lutja?
8. A ke mėsuar gjė nga farzet dhe a ke marrė pjesė nė ndonjė tubim ku jepet dituri?
9. A ke lexuar, mėsuar dhe praktikuar gjė nga suneti i Muhamedit a.s , sot?
10. A i ke kursyer sot sytė, veshėt dhe organet tjera nga harami?
11. A ke bėrė sot salavatė mbi Muhammedin a.s?
12. A i ke bėrė vizitė ndonjė tė sėmuri?
13. A ke marrė pjesė nė ceremoninė e vdekjes (larjes, namazit dhe varimit) sė dikujt?
14. A ke urdhėruar sot dike pėr tė bėrė punė tė mira dhe a ke ndaluar sot dikė nga veprimet e kėqija?
15. A ke kėshilluar dikė pėr hirė tė Allahut?
16. A u ke dhėnė ndihmė muslimanėve?
17. A i ke bėrė lutje Allahut qė tė hyjshė nė xhenet ( pėr atė qė bėn kėto lutje xheneti thotė: O Zot,bėje atė banor timin! ) ?
18. A i ke bėrė lutje Allahut tė tė kursej nga zjari i xhehnemit (pėr atė qė bėnė kėto lutje , xhehnemi thotė : O Zot mos e bėj atė banorė timin!)?
19. A i ke falur tė gjitha namazet nė xhami (me xhemat)?
20. A i ke falur sot ( pėrveē farzeve ) tė gjitha synetet e namazeve dhe a ke falur namaz nafile (vulnetar)?
21. A i ke bėrė rregullisht lutjet qė thuhen pas ēdo namazi dhe ezani?
22. A ke qenė i pėrqėndruar gjatė namazeve dhe a i ke bėrė kėto me vėmendje?
23. A ke pasur kujdes t’i marrėsh hallall teshat, ushqimet dhe gjithėēka tjetėr?
24. A ka qenė sot heshtja jote e shoqėruar me mendimin pėr punė tė mira, tė folurit pėr udhėzimet Kur’anore, kurse tė shikuarit pėr tė marrė mėsim?
25. A ke dashur dhe a ke urejtur sot dikė pėr hirė tė Allahut?
26. A ja ke zbutur sot zemrėn dikujt me ndonjė dhuratė?
27. A ke menduar t’u shmangesh shokėve tė kėqij dhe a ke filluar t’i zgjedhėsh ata?
28. A je munduar tė njihesh me ndonjė vėlla tė ri pėr hirė tė Allahut xh.sh.?
29. A je munduar tė heqėsh nga vetja tė qeshurit pa nevojė?
30. A ke qarė sot nga druajtja prej Allahut?
31. A e ke lutur sot Allahun xh.sh. pėr faljen e gabimeve qė ke bėrė?
32. A i ke kėrkuar ndjesė Allahut xh.sh. qė tė t’a forcoj zemrėn tėnde nė fenė islame?
33. A e ke lutur sot Allahun xh.sh. pėr vete dhe pėr tė gjthė besimtarėt?
34. A u ke dhėnė sot lėmoshė ( sadaka) tė varfėrve dhe nevojtarėve?
35. A i ke buzėqeshur sot vėllait musliman kur e ke takuar?
36. A e ke plotėsuar premtimin dhe a i je pėrmbajtur atij?
37. A je i sinqertė kur i kryen veprimet e tua para tė tjerėve dhe kur je vetėm?
38. A je kursimtar nė varfėri dhe nė pasuri?
39. A i ke bėrė vizitė atij qė ėshtė larguar( hidhėruar) prej teje?
40. A ke mundur tė jeshė i paanshėm edhe gjatė hidhėrimit edhe gjatė gėzimit?
41. A ia ke falur atij qė tė ka hyrė nė hak dhe a u bėre dorėlirė ndaj tij qė ishte dorėshtėrnguar pėr ty?
42. A e ke mėnjanuar hidhėrimin pėr ēėshtjet e tua private dhe a je munduar tė keshė hidhėrimin vetėm pėr hirė tė Allahut?
43. A ke mbrojtur dhe shėruar zemrėn tėnde nga smundjet e saj ( siē janė urejtja, zilia etj.)?
44. A e ke pėrmbajtur gojėn tėnde nga mashtrimet, pėrgojimi, spiunimi, zėnkat, etj.?
45. A je mėsuar tė praktikosh vetėm vetitė e mira ( siē, psh: durimin, devotėshmėrinė, mėshirimin, tė mbėshteturit te Allahu, ēiltėrinė etj)?
46. A thua nė vete edhe nė raste fatkeqėsie se ne jemi tė Allahut dhe te Allahu do tė kthehemi?
47. A i ke bėrė Allahut xh.sh. kėtė lutje: O Zoti im, unė kėrkoj mbėshtetjen tėnde kundėr shirkut ( tė pėrshkruarit shok Allahut) me vetėdije dhe mė fal pėr gabimet qė i bėj nė mėnyrė tė pavetėdijėshme.Kush e bėn kėtė lutje, Allahu xh.sh. do ta largoj nga shirku qė bėhet hapur dhe nga ai qė bėhet fshehur.
48. A i ke kryer sunetet teorike dhe praktike tė Pejgamberit a.s?
49. A i ke kryer tė gjitha punėt nė mėnyrė tė sinqertė?
50. A kujton: vdekjen, varin, Ditėn e Gjykimit dhe vėshtirėsitė e saj?
51. A e mbaron ditėn i penduar vendosshmėrisht dhe me pėrulje para Allahut xh.sh.?
52. A rinė pandėrprerė me abdest?
53. A bjer tė flejshė me abdest?
54. A kryen namazin e natės?
55. A ke bėrė vizitė farefisin?
56. A bėn dhikėr ( tė permendurit ) e Allahut ?
57. A je respektues ndaj prindėrve?
58. A je respektues ndaj bashkėshortit, mė pleqėve dhe mė tė riturve?
59. Diturinė me tė cilėn tė ka pajisur Allahu a e shpėrndanė nė emėr tė Allahut?
60. Kohėn qė tė ka dhuruar Allahu a shfrytėzon nė hallall?
61. Kritikėn qė ia drejton dikujt, a ia ban me butėsi apo ashpėrsi?
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NDALU dhe MENDO

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi