Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mallkimi

Shko poshtė

Mallkimi

Mesazh nga NoOrA prej Mon Jan 04, 2010 6:01 am

Nė parim, mallkimi ėshtė i ndaluar nė Islam dhe paraqet mėkat tė madh. Muslimani, sipas Pejgamberit, alejhi selam, nuk ėshtė as pėrqeshės, as mallkues, as i paturpshėm e as fyes. Nėse ndonjėri mallkon njė musliman, mėkati do tė jetė sikur ta ketė vrarė atė. Pejgamberi, alejhi selam, i ka porositur pasuesit e tij: "Mos e mallkoni njėri-tjetrin me mallkim tė Allahut, as me zemėrim tė Allahut, as me zjarr, e as me zjarrin e Xhehennemit!" Burrave tė mallkuar (qė kanė tėrhequr mallkimin mbi vete) nuk iu lejohet as tė dėshmojnė, as tė ndėrmjetėsojnė. [Shėnim. Kur burri e akuzon gruan e vet pėr tradhti bashkėshortore, ai betohet katėr herė se thotė tė vėrtetėn dhe pastaj thotė: "Mallkimi i Allahut qoftė mbi mua, nėse gėnjej!" Poashtu, edhe gruaja duhet tė betohet katėr herė nė emėr tė Zotit se burri i saj gėnjen dhe herėn e pestė thotė: "Mallkimi i Allahut qoftė mbi mua, nėse gėnjej!" Pas kėtij betimi, dyshimi mbi gruan largohet dhe bie mbi burrin. Ndėrkaq, nė botėn tjetėr ėshtė Allahu i Gjithėditur ai qė e di tė vėrtetėn dhe gėnjeshtarit i jep dėnimin e merituar.] Mallkimi i kthehet vetė atij qė ka mallkuar, nėse nuk e meriton ai qė mallkohet.

Megjithėkėtė, muslimanit i lejohet tė mallkojė pabesimtarėt, politeistėt, shejtanin e mallkuar, nė pėrgjithėsi, kriminelėt, si: vrasėsit, plaēkitėsit, pijanecėt, lavirėt, ata qė merren me kamatė, tė korruptuarit, keqbėrėsit, krejt kjo pėr shkak se kėso njerėz janė mallkuar nė Kur'anin Famėmadh nga Vetė Allahu i Lartėsuar. Pėr mė tej, lejohet tė mallkojė edhe besimtari qė ėshtė shtypur, atij qė i ėshtė bėrė zullum pa tė drejtė a ai qė ėshtė persekutuar. Marrė pėrgjithėsisht, me pėrjashtim tė rasteve tė jashtėzakonishme (kur njeriu s'mund tė pėrmbahet), nga besimtari nuk pritet qė tė mallkojė dikė apo gjėkafshė.

Argumente nga Kur'ani

1) "Ata tė cilėt fshehin argumentet dhe faktet qė Ne i shpallėm, e pasi qė ato ua sqaruam njerėzve nė librin, tė tillėt i mallkon Allahu, i mallkojnė edhe ata qė mallkojnė!" (Kur'an, 2: 159).

2) "Ata tė cilėt mohuan dhe vdiqėn si pabesimtarė, kundėr tyre ėshtė mallkimi i Allahut, i engjėjve dhe i tė gjithė njerėzve!" (Kur'an, 2: 161).

3) "Kush e mbyt njė besimtar me qėllim, dėnimi i tij ėshtė Xhehennemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. Allahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgatitur dėnim tė madh!" (Kur'an, 4: 93).

4) "Allahu nuk do publikimin e shprehjeve tė kėqija, pėrveē (publikimit) tė atij qė i ėshtė bėrė zullum. Allahu ėshtė Dėgjues, i Dijshėm!" (Kur'an, 4: 148).

5) "Ata qė mohuan tė vėrtetėn nga beni israilėt, u mallkuan prej gjuhės sė Davudit dhe Isait, tė birit tė Merjemes. Kėshtu u veprua, sepse kundėrshtuan dhe e tepruan!" (Kur'an, 5: 78).

6) "Hipokritėve e hipokriteve dhe jobesimtarėve Allahu u ka pėrcaktuar zjarrin e Xhehennemit, ku do tė jenė pėrgjithmonė, ai mjafton pėr ta, dhe ata i ka mallkuar Allahu. Ata kanė dėnim tė pandėrprerė!" (Kur'an, 9: 68).

7) "Allahu i ofron furnizim me bollėk atij qė do dhe ia kufizon (atij qė do). Po ata (jobesimtarėt) janė tė gėzuar me jetėn e kėsaj bote. E jeta e kėsaj bote ndaj botės tjetėr nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim (i shkurtėr)!" (Kur'an, 13: 25).

Cool "E s'ka dyshim se ata janė tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė dunja e nė ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm!" (Kur'an, 33: 57).

Argumente nga Sunneti

1. Ebu Zejd ibėn Thabiti [(Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ky ėshtė njė nga ata qė janė besatuar me Pejgamberin, alejhi selam, nėn Pemė] rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Ai qė betohet pėr njė fe tjetėr pėrveē Islamit, ai i takon asaj feje pėr tė cilėn ėshtė betuar. Ai qė e vret veten me njė gjė, ai do tė torturohet me atė gjė nė Ditėn e Kijametit. Nuk kėrkohet nga njeriu qė tė pėrmbushė njė zotim rreth njė gjėje qė ai nuk e posedon. Nėse ndonjėri mallkon njė musliman, mėkati do tė jetė sikur ta vrarė atė!"

[Shėnon Buhariu dhe Muslimi]

2. Ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Muslimani nuk ėshtė as thumbues, as mallkues, as i papėlqyeshėm, as abuzues!"

[Shėnon Tirmidhiu]

3. Samura ibėn Xhundubi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se i Dėrguari i Allahut, alejhi selam, ka thėnė: "Mos e mallkoni njėri-tjetrin me mallkim tė Allahut, as me zemėrim tė Allahut, as me zjarrin e Xhehennemit!" Nė njė transmetim tjetėr thotė: "As me zjarr!"

[Shėnon Tirmidhiu dhe ebu Davudi]

4. Ebu Derdaja (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Kur robi mallkon njė gjė, mallkimi ngritet nė qiell. E dyert e qiellit janė tė mbyllura pėr tė (mallkimin). Pasandej, ai rikthehet nė tokė, dhe dyert e saj janė tė mbyllura pėr tė, poashtu. Atėherė shkon nė tė djathtė e nė tė majtė, por kur nuk gjen asnjė vend pėr strehim, shkon te ai pėr tė cilin ėshtė thėnė (dhėnė) mallkimi. Nėse ai (pėr tė cilin ėshtė bėrė mallkimi) e meriton atė, i shkon atij, e nėse jo, atėherė i kthehet vetė atij qė e ka shqiptuar atė!"

[Shėnon ebu Davudi]

5. Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se i Dėrguari i Allahut, alejhi selam, ka thėnė: "Nuk ėshtė e udhės pėr njė njeri vėrtet tė ēiltėr qė tė bėhet mallkues i madh!"

[Shėnon Muslimi]

6. Ebu Derdaja (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Njerėzit qė janė tė dhėnė pas mallkimit nuk do tė jenė dėshmitarė e ndėrmjetėsues nė Ditėn e Gjykimit!"

[Shėnon Muslimi]

Pėrktheu nga anglishtja: Arsim JONUZI,
Shkėputur nga libri: Kodi Social dhe Moral nė Islam
Autor: Muhammed el-Kudri
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi