Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Profesionet mė tė shėndetshme dhe mė tė dėmshme

Shko poshtė

Profesionet mė tė shėndetshme dhe mė tė dėmshme

Mesazh nga <ErtA> prej Sun Jan 03, 2010 1:48 pm

Profesionet mė tė shėndetshme dhe mė tė dėmshme


Sipas njė ankete tė bėrė nė Angli, kuzhinierėt tė cilėt kanė njohuri tė mjaftueshme dhe mundėsi pėr t’u ushqyer nė mėnyrė tė shėndetshme, ēuditėrisht bėjnė pjesė nė grupin e profesioneve mė tė dėmshme pėr shėndetin.
Nė anketėn ku morėn pjesė 3 mijė punonjės, tregohet se kuzhinierėt konsumojnė mė shumė cigare dhe nė shumicėn e rasteve ushqehen me gjėra tė gatshme si patatina dhe ēokollata.

Sipas studimit kuzhinierėt edhe konsumojnė ushqimet e gatshme qė mund tė konsumojė njė person nė Angli gjatė njė jave edhe pinė mė shumė duhan. Dihet qė ushqimet e gatshme dhe duhani ndikojnė negativisht tek shėndeti. Nė anketėn e organizuar nga kompania e quajtur “Medcash”, 3 mijė personave iu bėnė pyetje rreth tė ushqyerit dhe konsumimit tė cigares.

Edhe bujqit tė cilėt konsumonin 50 cigare dhe 14 ushqime tė gatshme nė javė nuk patėn rezultate pozitive. Por reklamuesit janė pas mėsuesve me 9 cigare. Pas kuzhinierėve dhe bujqve vijnė elektriēistėt, truprojat dhe muratorėt. Edhe kamionistėt me punonjėsit e qendrave sinjalizuese bėjnė pjesė nė dhjetėshen e profesioneve mė tė dėmshme pėr shėndetin.

Ndėrkohė qė mėsuesit janė shumė afėr me punonjėsit e reklamave , avokatėt dhe sekretaret morėn rezultate mė tė ulėta. Nėse i krahasojmė me njėri-tjetrin profesionet tė cilėt futen nė grupin e profesioneve mė tė mira konsumojnė 21 cigare nė javė, pėlqejnė ushqimet e gatshme vetėm njė here nė ditė, hanė jashtė ose konsumojnė gjellė tė gatshme vetėm njė here nė javė.

Anketuesit tė cilėt kanė ngelur tė ēuditur nga vendosja e kuzhinierėve nė krye tė listės theksuan se kur kthehen nė shtėpi gatimi ėshtė gjėja e fundit qė dėshirojnė tė bėjnė. Mendohet se pas njė dite tė lodhshme duke gatuar kur kthehen nė shtėpi kuzhinierėt preferojnė ca ushqime tė thjeshta dhe tė gatshme.

Profesionet mė tė dėmshme: Kuzhinieri, bujku, elektriēisti, truproja, muratori, bankierėt, punonjėsit nė qendrėn sinjalizuese, shofer kamioni, inxhinieri, pronari i agjencisė turistike.

Profesionet mė tė shėndetshme: pėrfaqėsuesit e reklamave, mėsuesi, asistenti i marrėdhėnieve publike, llogaritari, avokati, sekretarja, punonjėsi i teknologjive shkencore, studiuesi, infermieri, banakieri.

Pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
<ErtA>
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 26
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi