Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Makijazhi mund tė shkaktojė sterilitet dhe kancer

Shko poshtė

Makijazhi mund tė shkaktojė sterilitet dhe kancer

Mesazh nga <ErtA> prej Sat Jan 02, 2010 2:57 pm

Makijazhi mund tė shkaktojė sterilitet dhe kancer


Sipas njė studimi tė bėrė nė Amerikė, makijazhi i filluar qė nė moshė tė re ėshtė i dėmshėm. Kimikatet qė ndodhen brenda produkteve tė makijazhit shkaktojnė sterilitet dhe sėmundjen e kancerit. Studimi bėn tė ditur se produktet e makijazhit si rimeli, tonet e syve, kremrat e lėkurės pėrmbajnė kimikate tė cilat mund tė bėhen shkak i ērregullimeve hormonale.

Nė studimin e bėrė nga (EWG) Grupi i punimit Ekologjik me qendėr nė Washington u pohua se sa mė herėt tė fillohet bėrja e makijazhit aq mė shumė do tė jetė e rrezikuar ajo femėr.

Sipas lajmit tė dhėnė nė gazetėn Daily Telegraph, nė Britaninė e Madhe mund tė gjenden sallone bukurie dhe produkte zbukurimi pėr fėmijė tė moshės 6 vjeēare.

Nė studimin e bėrė nga EWG mbi vajzat e moshave 14-19 vjeē, nė produktet kozmetike tė zbukurimit tė pėrdorura nga vajzat ashtu siē ėshtė parė edhe nė studimin e mėparshėm janė gjetur kimikate si"phthalates, triclosan, parabens", tė cilėt shkaktojnė probleme me hormonet dhe sėmundje tė kancerit.

Nė studim u theksua se vajzat e moshės 10 vjeēare pėrdorin 17 lloje produkte kozmetike nė ditė ndėrsa tė rriturat pėrdorin 13 lloje produktesh.

pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
<ErtA>
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 26
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi