Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėrse kollitemi?

Shko poshtė

Pėrse kollitemi?

Mesazh nga <ErtA> prej Sat Jan 02, 2010 2:54 pm

Pėrse kollitemi?

Pėrse kollitemi, mos vallė kollitja paralajmėron ardhjen e sėmundjes? Specialisti i sėmundjeve tė gjoksit nė qendrėn spitalore Anadolu, Doē. Dr. Kemal Tahaoğlu, pohoi se kollitja ėshtė njė refleks i cili mbron mushkėritė.
Duke theksuar se kollitja ėshtė njė nga mekanizmat mbrojtės tė sistemit respirator, Dr. Kemal theksoi se me anė tė tė kolliturit ndalohet hyrja nė trup e trupave tė panjohur nėpėrmjet rrugėve tė frymėmarrjes dhe gjithashtu realizohet hedhja jashtė e tyre. Ai theksoi gjithashtu se kollitja ėshtė sinjalizuese e shumė sėmundjeve dhe nė lidhje me kėtė dha kėta tė dhėna:

Pėr cilat sėmundje na sinjalizon kollitja?
Pneumoni, tuberkulozi, sėmundja kronike obstruktive e mushkėrive( KOAH), sėmundje tė gurmazit, kancer i mushkėrive dhe dobėsim tė zemrės. Kollitja akute nė shumicėn e rasteve rrjedh nga tė ftohurit ose nga infeksionet e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes. Elementė tė tjerė mė tė shpeshtė tė cilėt shkaktojnė kollitjen janė alergjitė, rrjedhjet kronike tė hundės, sinoziti, azma, bronshiti kronik dhe tė kolliturit alergjik. Nėse bashkė me kollitjen akute shfaqet temperature, sekrecione me ngjyrė tė errėt dhe dhimbje gjoksi atėherė kėta mund tė jenė shenjat e njė pneumonie.

Kur duhet tė kontaktojmė mjekun nėse kemi pak kohė qė kollitemi?
Nėse i sėmuri nxjerr sekrecione me ngjyrė jeshile, tė verdhė apo tė bardhė, ose nėse kollitja vazhdon mė shumė se 21 ditė dhe bashkė me tė shfaqet temperaturė apo nėse bėhet fjalė pėr sekrecione me gjak, atėherė duhet medoemos tė kontaktoni mjekun.

A ka lidhje kollitja me tė sėmurėt nga stomaku?
Njė nga tre shkaqet mė tė shpeshta tė kollitjes kronike ėshtė reflu-ja. Bashkė me kollitjen tek i sėmuri shenja si djegie e stomakut, shija e hidhur e gojės qė janė shenja tė reflu-sė nuk shfaqen gjithmonė.

Ēfarė sjell kollitja?
Pas tė kolliturit mund tė shfaqen marrje mendsh, pėrzierje nė stomak dhe tė vjella. E kollitura gjithashtu mund tė bėhet shkak i thyerjes sė brinjės, shkėputje muskulare, thyerje nė kockėn e belit, pnomotoraks( mbledhje e ajrit nė mes tė shtresave tė mushkėrive), mosmbajtje tė urinės.

pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
<ErtA>
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 26
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi