Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Qentė lehin e karvani le te ecė

Shko poshtė

Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga NoOrA prej Fri Dec 25, 2009 3:41 am

Falėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu, s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se nuk meriton askush tjetėr tė adhurohet pėrveē Allahut, i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi alejhi selam ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij...
Dukuria me e keqe ne ditėt e sotme ėshtė se e vėrteta po luftohet nga ata te cilėt vetė duhet ta pasojnė, e jo ta luftojnė atė, por fatkeqėsisht prej te kqiave te shumta qė na kanė kapluar ėshtė edhe kjo qe po luftohet e vėrteta dhe ata qe qėndrojnė ne te vėrtetėn, po luftohet drejtėsia dhe te drejtit , e mira dhe te mirėt fatkeqėsisht.


Ne ditėt e sotme Islami po luftohet nga pabesimtaret me tė gjitha armėt, qofshin ato armė te ftohta apo te nxehta, Islami sot po luftohet nga te gjitha anėt, e njėra nder luftėrat e ftohta por nder me te rrezikshmet ėshtė lufta mediale qe po i bėhet Islamit, mirėpo prapė ka edhe me keēė e lufta me e keēe ėshtė se po luftohet e vėrteta nga ata te cilėt duhet ta pasojnė atė, po luftohen dijetaret dhe hoxhallarėt me tė mirė, qė ēdo gjė e kanė dhanė pėr te vėrtetėn, jetėn e tyre e kanė bėrė Kurban pėr te vėrtetėn, pėr Islamin e pastėr, pėr Islamin e Muhamedit salallahu alejhi we selem dhe shokėve te tij, pėr Islamin e vėrtet qe nuk do te tretet kurrė, sa herė qe vdesin njerėzit e mėdhenj prapė do te lindin te tjerė qe do ta ngrisin lartė e me lartė te vėrtetėn, andaj sa do qė luftohet Islami nga pabesimtarėt, sa do qe luftohen dijetaret, hoxhallarėt dhe besimtarėt qe qėndrojnė ne rrugė te drejt nga vetė muslimant, Islamit vetėm do ti shtohen dijetaret, hoxhallarėt dhe besimtarėt e drejtė!

Kem
i mėsime te mira nga pėrvoja jetėsore, ehh sa herė dhe ne sa mėnyra ėshtė luftuar ky Din Vallahi vetėm ėshtė ngritė lartė e me lartė, sa e sa herė janė luftuar dijetaret, reformatoret e Islamit Vallahi ata vetėm se kanė bėrė reforma edhe me te mėdha, sa e sa herė janė luftuar hoxhallarėt tanė tė drejtė Vallahi numri i tyre vetėm se ėshtė shtuar, e sa e sa herė janė luftuar dhe po luftohen besimtarėt e drejtė e Vallahi numri i tyre po rritet dita ditės, e sa e sa herė janė akuzuar dhe poshtėruar ne mėnyra te ndryshme organizatat, faqet, TV-t dhe radiot Islame e atyre vetėm i ėshtė shtuar suksesi Elhamdulilah. Mos te harrojmė se si janė luftuar, persekutuar dhe keqtrajtuar Sahabet e Resulullahit s.a.v.s dhe prapė kanė bėrė durim, sepse kanė qenė ne te vėrtetėn, kanė jetuar me dhe pėr tė vėrtetėn, kanė vazhduar rrugėn e tyre pėrkundėr gjendjes se mjerueshme, braktisen shtėpiat e tyre, pasurin dhe familjet e tyre vetėm e vetėm ta fitojnė kėnaqėsinė e Allahut te Lartėsuar. E pėr neve duhet te jetė mėsim jeta dhe gjendja e Muhamedit a.s. dhe shokėve te Tij. Ajo ēka na duhet ne ditėt e sotme ėshtė tė bėjmė durim, sepse njė ditė do te behėt mirė, se njė ditė do te triumfojmė vetėm tė punojmė pėr tė fituar, e mos ta humbim shpresėn sepse fatkeqėsia me e madhe ėshtė humbja e shpresės.

Ne ditėt e sotme mjerisht ėshtė vėshtirė te punosh e te veprosh pėr te vėrtetėn dhe ta mbash Islamin ashtu siē duhet, sepse luftohesh nga te gjitha anėt e me e keqja nga vetė muslimant, por neve prapė duhet ta vazhdojmė rrugėn qe jemi nisur sepse nėse rruga ne te cilėn ecim nuk ka pengesa ,do tė thotė se ajo nuk na shpie askund! atėherė ne jemi te vetėdijshėm pėr sprovat qe i kemi dhe qe do te na vijnė , le te vazhdojmė rrugėn pėrkundėr pengesave qė i kemi sepse fundi inshAllah do tė jetė i ėmbėl pasi qė e dimė se jemi ne te vėrtetėn. All-llahu i Lartėsuar nė Suren Ankebut thotė: "1. Elif, Lamė, Mimė. 2. A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" 3. Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t'i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn do t'i dallojė dhe gėnjeshtarėt. 4. A mos menduan ata qė bėjnė vepra tė kėqija (krime) se do tė na shpėtojnė (t'i ikin dėnimeve)? Sa i shėmtuar ėshtė gjykimi i tyre! 5. E kush shpreson takimin (shpėrblimin) e All-llahut, s'ka dyshim se afati i All-llahut do tė vijė patjetėr, e Ai ėshtė dėgjuesi i dijshmi. 6. E kush lufton (pėrpiqet pėr tė mirė), ai bėn luftė pėr vete, se All-llahu vėrtet nuk ka nevojė pėr askė nė tėrė botėn. 7. Po ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne me siguri do t'ua shlyejmė tė kėqijat do t'i shpėrblejmė mė sė miri pėr atė qė vepruan. Andaj vėllezėr te dashur dhe motra te ndershme pėrderisa kemi besuar, pėrderisa praktikojmė Islamin e vėrtet ashtu siē duhet, pėrderisa mundohemi ta ndihmojmė Dinin e Allahut, ne do te sprovohemi por shpėrblimi do te jetė prej Allahut e jo prej atyre qe na luftojnė ditė e natė, vetėm e vetėm pse ne nuk e pasojmė rrugėn te cilėn ata e kanė asfaltuar dhe qėndisur vetė, e rrugėn te cilėn ne e pasojmė e ka asfaltuar dhe qėndisur Muhamedi a.s. me terė personalitetin dhe jetėn e Tij dhe Elhamdulilah qe nuk kemi nevojė pėr rrugė tjetėr sepse nuk ka rrugė me tė drejtė dhe me tė mirė se sa rruga ne tė cilėn qėndruan, punuan, sakrifikuan dhe flijuan ēdo gjė Muhamedi paēa dhe mėshira e Allahut qofshin mbi te dhe shokėt e Tij Allahu i mėshiroftė.

Sot ėshtė bėrė vėshtirė t'ia tėrheqėsh vėrejtjen te keqit e ti thuash se e ke gabim kėtu apo aty, sepse ai te bėnė tė keq kur merresh me veprat e tij te kqia, por tė drejtėn e fjalės e kanė tė gjithė, e s'do tė thotė se ēdokush di tė flas mirė e saktė, por neve duhet ta ngrisim zėrin aty kur nuk ėshtė mirė, aty ku luftohet Islami dhe Muslimant, aty ku luftohen dijetaret, hoxhallarėt , besimtarėt e sinqertė dhe te drejtė. E ndonjėherė duhet edhe te heshtim ndaj njerėzve shpirtligė, te cilėt pėrdorin ēdo mjet pėr tė na luftuar por jo trimerin dhe diturin, e ne kėso rastesh heshtja ėshtė e hidhur, por frytin e ka te ėmbėl. Siē thotė njė fjalė e urtė popullore intriga dhe hipokrizia lulėzojnė ne vendin ku dominon hipokriti, qėllimi i intrigave te hipokriteve, ėshtė ta bėjnė te bukuren te shėmtuar pėrmes grrithjeve te fjalės infektuese, ata janė si ēakajtė, qe posa ta dėgjojnė ulėrimėn e ujkut, kafshojnė bishtat e njeri tjetrit! Kėshtu qe Allahu na ruajt nga hipokrizia dhe nga njerėzit hipokrit, nga intrigat, nga fjalėt dhe veprat e tyre.

All-llahu I Lartėmadhėruar ne Kur’an thotė: Nga ju le tė jetė njė grup qė thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja. Tė tillėt janė ata tė shpėtuarit. E mos u bėni si ata qė u ndanė dhe u pėrēanė pasi u patėn zbritur argumentet. Ata do tė pėsojnė njė dėnim tė madh. ( Ali-Imran 104,105).
Pra vėllezėr te dashur dhe motra te nderuara mundohuni ne maksimum te urdhėroni ne tė mirė dhe tė ndaloni nga e keqja, e te tjerėt le te ju luftojnė sa te done, te tjerėt kurrė mos te ju lenė rehat, ajo me se paku ka rendėsi, karvani le te ecė pa u ndalur kurrė e qentė le te lehin sa te donė, te teret le te merren me neve sa te donė e ne nuk kemi kohė te merremi me ta, por ju bėjmė me dije te gjithė atyre qe na luftojnė se Vallahi nuk do te ju zgjas gjithmonė sepse Allahu nuk i duron gjithmonė padrejtėsitė, dikur do ju vijė fundi tė gjithave pa dyshim. Ėshtė madhėshti kur njeriu e sheh drejt realitetin dhe ėshtė mjerim pėr ata qė nuk duan ta shohin atė! E unė personalisht do tė vazhdoj ne maksimum, ta jap kontributin tim aty ku dijė dhe mundem pėr Dinin e Allahut e ata qė me luftojnė mua dhe besimtarėt tjerė Allahu le te gjykoj mes tyre, dhe prapė them lehni sa te doni se neve do te mundohemi ta shtyjmė karvanin edhe nėse ndalet, do tė bėjmė durim pėrkundėr luftės qė na bėjnė tė tjerėt ne mėnyrat e ndryshme te tyre, e ne edhe ne borė edhe ne shi inshAllah me lejen e Allahut Fuqiplotė nuk do tė ndalemi, vetėm lusin Allahun qė tė na ndihmoj dhe te na forcoj ne Dinin e Tij. Allahu ne Kur’an Thotė: O ju qė besuat, kine frikė All-llahun me sinqeritet tė vėrtetė dhe mos vdisni, pos vetėm duke qenė muslimanė (besimtarė)! (Ali-Imran , 102). Lus Allahun e Lartėmadheruar qė te na qartėsoj gjithmonė tė vėrtetėn qė ta pasojmė atė dhe te na qartėsoj gjithnjė tė pavėrtetėn qė te largohemi dhe ta injorojmė atė, te na bėj prej te sinqertėve dhe te na mundėsoj qe fjala e fundit ne ketė dynja te jetė La Ilahe Ilallah Muhamed Resulullah . Lus Allahun e Lartėsuar qė ashtu siē e bėn shiun ta ringjallė tokėn, t'i bėjė edhe zemrat tona tė ringjallen dhe tė forcohen me pėrkujtimin e Tij dhe Kuranin Famėlartė ta bėjė udhėzim dhe shėrues pėr ne, qė sė bashku me Kuran dhe Sunet ta udhėheqim dynjanė dhe ta ngremė lart kėtė fe.
O Allah ata qė na mendojnė ndonjė tė keqe neve, fes tonė dhe vėllezėrve ton bėri ata qė ta kurthojnė vetėn me duart e tyre. O Allah tė lutemi na shto sinqeritetin, diturin dhe veprimin ndaj teje, udhėzoj te gjithė muslimanėt ne rrugėn e drejt. O Allah ne nga Ti kėrkojmė pozitat e shehidave, jetėn e tė lumturve dhe fitoren kundėr armiqve. O Allah pėrcaktona pėr udhėheqės tanė ma tė mirėt nga mesi ynė, dhe mos le qė tė na udhėheqin mė tė kqinjėt e te prishurit dhe na i bė prijėsa ata qė ta kanė frikėn Ty dhe qė neve na mėshirojnė dhe mos na nėnshtro pėr shkak tė gjynaheve tona ndaj atyre qė Ty nuk tė frikėsohen e as neve nuk na mėshirojnė. O Allah bashkoj muslimanėt me fjalė e vepra, pasuroj te varfėritė e muslimanėve dhe drejtoj te humburit e tyre si dhe shėroj te sėmurit e tyre. O Allahu ynė na bėjė prej besimtarėve te drejt dhe tė sinqertė. O Allahu ynė na mbroj nga zemra qė s’tė ka frikė, syri qė s’loton, veshi qė s’dėgjon dhe shpirti qė nuk ngopet AMIN.

Autor : Berat Shatri, Skenderaj
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga berat_shatri prej Sat Dec 26, 2009 2:12 am

Pershendetje...
Me vjen shume keq qe po ju shkruaj keshtu, por kam nje vrejtje per kete forum, se si i pranon temat qe nuk u dihet burimi i tyre, dhe fetarisht e kombtarisht eshte e ndaluar te keqperdoren artikujt apo temat qfar do qofshin ato. Dhe ne qdo webfaqe dhe qdo forum artikulli qe vendoset duhet ti dihet burimi kah ka ardh, nga kush eshte shkruar dhe si e tek. Kete artikull e kam shkruar une dhe mund te gjendet ne faqet Islame origjinali i ketij artikulli, nderkaq ju qe e keni postuar mos i keqperdorni artikujt, e kur te vendosni artikujt e mi, mos ia fshini ne fund
Pėrgaditi pėr ju: Berat Shatri, Skenderaj
sepse nuk eshte etike dhe normale nje gje e till. Se tek e fundit une nuk shkruaj per fame as per emer, po per hire te Zotit, mirepo pse artikujt e mi te identifikohen me emra te tjere apo diq te till. Pershendetje dhe falemnderit per mirekuptim.

berat_shatri
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 26/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga mR.Bimi prej Sat Dec 26, 2009 4:02 am

se pari preZzantov nje her shokut sepse n`forum ka rregulla

me t`mira
Respekt//Qendrim NIKA Drenas
avatar
mR.Bimi
Dr3nicak
Dr3nicak

Numri i postimeve : 6029
Age : 26
Location : n`FaQet e nJe fLeToRe
Registration date : 19/07/2009

http://wWw.ShoqriaVirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga sam1r prej Sat Dec 26, 2009 4:30 am

berat_shatri shkruajti:Pershendetje...
Me vjen shume keq qe po ju shkruaj keshtu, por kam nje vrejtje per kete forum, se si i pranon temat qe nuk u dihet burimi i tyre, dhe fetarisht e kombtarisht eshte e ndaluar te keqperdoren artikujt apo temat qfar do qofshin ato. Dhe ne qdo webfaqe dhe qdo forum artikulli qe vendoset duhet ti dihet burimi kah ka ardh, nga kush eshte shkruar dhe si e tek. Kete artikull e kam shkruar une dhe mund te gjendet ne faqet Islame origjinali i ketij artikulli, nderkaq ju qe e keni postuar mos i keqperdorni artikujt, e kur te vendosni artikujt e mi, mos ia fshini ne fund
Pėrgaditi pėr ju: Berat Shatri, Skenderaj
sepse nuk eshte etike dhe normale nje gje e till. Se tek e fundit une nuk shkruaj per fame as per emer, po per hire te Zotit, mirepo pse artikujt e mi te identifikohen me emra te tjere apo diq te till. Pershendetje dhe falemnderit per mirekuptim.

Selam Alejkum Vlla I Dashtur ..

All-llahu t`shperbleft per Ket Shkrim Mjaft Domethans ...
Me te vertet Ata te Cilet e Lexojm ket tekst Patjeter dua dhe Dergojn Faliminderimi mi ate te Cilen e ka SHkruar ket ...
Me te vertet ata te cilet e lexojn ket Postim nuk te harrojn nga Duat e tyre ..

Dunjaja eshte e gjer dhe Lakmija eshte e madhe , Shejtani punon per ata se qka eshte BEtuar ...
Andaj mos te bim nen Ndikimi e ti ...
All-llahu eshte I PlotFuqishem dhe Robin e ti Nuk e humb..

Andaj Nuk do ti humb ase Ato Dua te cilat jan per TY ...

Sepse All-llahu i don ato vepra te cilat Punonhen per Hir te TI ... dhe aj ato i shperble shum fish ..
Besoj se ket e ke bere edhe ti ...

All-llahu t`SHperbleft

E`Selam u`Alejkum Vlla .

________________________________________________________________________________


avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

We Alejkum Selam vella Samir

Mesazh nga berat_shatri prej Sat Dec 26, 2009 9:34 am

Allahu te shperbleft per keto fjal.
Une pa dyshim qe qdo gje qe beje e beje me njet te paster dhe para qdo pune e pastroj njetin Elhamdulilah, dhe lus Allahun qe te ma shtoj sinqeritetin, por realiteti eshte se une artikujt qe i shkruaj, i shkruaj per faqe te caktuara dhe njeri nga administratoret e nje faqeje qe une ua dergoj temat e mia me tha se temen e fundit qe na e ke derguar eshte e dyshimt a e ke shkru ti apo e ke kopjuar ndokund, e une sjam nje person qe i kopjoj temat dhe ja qes emrin tim, qdo gje mundohna me shkru nga vetja ime, atehere pse ky forum dhe njerz te caktuar te jen problem mes meje dhe faqeve qe une shkruaj tema per ta, keshtu qe shpresoj qe mos te ndodh herave tjera nje gje e till, dhe rregulli i qdo faqeje dhe qdo forumi eshte qe artikullit ti dihet burimi se nga ka ardh dhe autori patjeter. Allahu te shperbleft vella eselamu Alejkum.

berat_shatri
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 26/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga berat_shatri prej Sat Dec 26, 2009 9:40 am

mR.Bimi shkruajti:se pari preZzantov nje her shokut sepse n`forum ka rregulla

me t`mira
Respekt//Qendrim NIKA Drenas

Pershendetje shokit, nuk kam per qfar mu prezentu sepse nuk jam vizitor i asnje forumi e as nuk dua qe te jem, shkruajta per ate qe u dasht me shkru dhe qe me bezdisi ne punet e mia, keshtu qe ju falemnderit per mirekuptimin tuaj, forumi para se tu qet rregulla tjerve duhet ti kete rregullat e veta qe mos te pranoj postime pa ua ditur burimin kah, nga kush qysh dhe si, si do qoft ju e dini me mire punet e juaja,,, mirepo artikujt e mi nuk kam deshire qe te me keqperdoren, sepse une tek e fundit spunoj per foruma e as nuk shkruaj per foruma. E nese eshte patjeter te prezentohem ateher ja ketu po prezentohem:
Jam, Berat Shatri nga Skenderaj, 21 vjeqar, studioj Ekonomiksin, dhe Shkencat Islame etj...

berat_shatri
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 26/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga mR.Bimi prej Sat Dec 26, 2009 9:43 am

po po kur je rigjistru ti aty e ke a i pranoj rregllat e keti forumit
eh nrregulla shkrun qe dueht me u preZzantu
edhe ktu nuk asht vendi per prezzantim

mbyllet

respekt staff/
avatar
mR.Bimi
Dr3nicak
Dr3nicak

Numri i postimeve : 6029
Age : 26
Location : n`FaQet e nJe fLeToRe
Registration date : 19/07/2009

http://wWw.ShoqriaVirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qentė lehin e karvani le te ecė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi