Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

"Tek Allahu mbėshtetuni, nėse jeni besimtarė"

Shko poshtė

"Tek Allahu mbėshtetuni, nėse jeni besimtarė"

Mesazh nga NoOrA prej Fri Dec 25, 2009 3:39 am

Allahu xh.sh thotė:"Tek Allahu mbėshtetuni, nėse jeni besimtarė."
Allahu xh.sh thotė:"Besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė cilėve kur pėrmendet Allahu, u rrėnqethen zemrat dhe kur u lexohen ajetet e Tij, u shtohet besimi dhe qė mbėshteten vetėm te Zoti i Tyre" Enfal 2
Allahu xh.sh thotė:"O Pejgamber!Tė mjafton Allahu dhe besimtarėt qė tė ndjekin" Enfal 64
Allahu xh.sh thotė:"E kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton Atij". Talak 3
Nga Ibni Abasi ra.pėrcillet se ka thėnė:"Neve na mjafton Allahu, Ai ėshtė Pėrkrahėsi mė i mirė!"e ka thėnė Ibrahimi a.s. kur u hodh nė zjarr dhe e tha Muhammedi a.s. kur i thanė:"Populli (idhujtarėt) ėshtė tubuar kundėr jush, pra keni frikė", ajo vetėm ua shtoi edhe mė shumė besimin dhe thanė "Neve na mjafton Allahu, Ai ėshtė Pėrkrahėsi mė i mirė!"(Buhariu,Nesaiu)
Autori thotė:"Tek Allahu mbėshtetuni, nėse jeni besimtarė" dhe Ai me kėtė ka dashur tė argumentojė temėn dhe tė sqarojė se mbėshtetja ėshtė njė detyrė qė duhet tė jetė e sinqertė vetėm pėr Allahun e Lartėsuar qė do tė thotė:Tek Allahu mbėshtetuni dhe te askush tjetėr.Pra nėse robi i mbėshtetet Allahut nė tė gjitha ēėshtjet e tij fetare dhe tė kėsaj bote, duke pėrjashtuar tė tjerėt, sinqeriteti dhe mardhėnia e tij me Allahun ėshtė e vlefshme.
Imam Ahmedi thotė:"Mbėshtetja ėshtė punė e zemrės".
Imam Ibn Kajimi ra.thotė rreth kuptimit tė ajetit tė temės:"Ai (Allahu) e ka konsideruar mbėshtetjen tek Allahu njė kusht tė besimit, qė tregon pėr humbjen e tij nė rast se mbėshtetja humbet.Nė njė ajet tjetėr Allahu xh.sh. thotė:"Musai tha:"O populli im!Nėse i keni besuar Allahut, vetėm Atij mbėshtetuni, nėse jeni tė dorėzuar (vendimit tė Tij) "duke e konsideruar mbėshtetjen tek Allahu argument tė saktėsisė sė Islamit tė tij.

Sa mė shumė forcohet besimi i robit, aq mė shumė forcohet mbėshtetja e tij dhe nėse besimi dobėsohet, bashkė me tė dobėsohet edhe mbėshtetja tek Allahu.Nėse mbėshtetja ėshtė e dobėt, ajo padyshim se ėshtė njė argument i besimit tė dobėt tė tij.
Shejhul Islam Ibn Tejmijje Allahu e mėshiroftė thotė:"Ēdo njeri qė i lutet njė krijese apo qė i mbėshtetet asaj do tė zhgėnjehet pėr atė qė mendonte rreth saj, sepse ai ėshtė politeist:"Ai qė i bėn shok Allahut ėshtė sikur tė bjen nga qielli e ta rrėmbejė shpendi, ose si ai qė e hedh era e stuhishme nė njė vend tė humbur" (Haxh 31)

Nė njė thėnie pėrcillet nga imam Ahmedi nė "Ez Zuhd"nga Vehb bin Munebih se ka thėnė:"Nė disa prej librave tė Tij, Allahu xh.sh thotė:"Pasha forcėn Time.Ai qė kapet fort pas Meje, qė pėr pak e bėjnė edhe qiejt dhe tokat me gjithēka ka mes tyre, Unė do ti siguroj me kėtė njė rrugėdalje dhe kush nuk kapet fort pas Meje, Unė do tia kėpus lidhjet e qiellit, do tia shfaros tokėn poshtė kėmbėve tė tij, do ta vendosė nė boshllėk dhe do ta lė nė dorė tė vetvetes.Robit i mjaftoj Unė si pėrfundim.Nėse robi mė qėndron nė adhurim do ti japė pėrpara se tė mė kėrkojė dhe do ti pėrgjigjem pėrpara se tė mė lutet.Unė i di nevojat e tij me tė cilat sillem butė me tė".

Nė njė hadith thuhet:"Nėse ziheni ngushtė nė njė ēėshtje tė rėndėsishme thoni:"Na mjafton Allahu dhe Ai ėshtė Pėrkrahėsi mė i mirė."
Nga kjo temė pėrfitohen disa ēėshtje:
1-Mbėshtetja tek Allahu ėshtė prej detyrave tė domosdoshme
2-Ajo ėshtė prej kushteve tė besimit
3-Komenti i ajetit nė suren Enfal dhe Talak
4-Pozita e lartė qė ka kjo fjalė.E ajo ėshtė fjala e Ibrahimit a.s. dhe Muhammedit a.s. nė kohė tė vėshtira:"Neve na mjafton Allahu, Ai ėshtė Pėrkrahėsi mė i mirė!"
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi