Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Clinton falėnderon Mengjiqin pėr veprėn muzikore

Shko poshtė

Clinton falėnderon Mengjiqin pėr veprėn muzikore

Mesazh nga *lissa* prej Mon Dec 21, 2009 10:36 am

Ish-kryetari i SHBA-ve, Willial Jefferson Clinton e ka
falėnderuar kompozitorin e njohur kosovar Mendi Mengjiqi, pėr veprėn
muzikore dedikuar atij, nė shenjė mirėnjohjeje personale pėr
kontributin madhor tė Clintonit nė dhėnien fund tė luftės nė Kosovė dhe
paqes nė rajon.Mengjiqi thotė se Bill Clinton ėshtė pėr t’u falėnderuar pėr vendimin e
NATO-s pėr tė ndėrmarrė aksionin ushtarak ajror 78 ditėsh kundėr
forcave serbe nė vitin 1999, atėherė tė udhėhequra nga Sllobodan
Millosheviqi, njė vendim ky tė cilin kompozitori e sheh si vendimtar
pėr dhėniėn fund tė luftėrave nė Ballkanin Perėndimor, arritjen e
lirisė sė Kosovės dhe paqes nė rajon.

Clintoni tha nė njė letėr se ai i ėshtė mirėnjohės Mengjiqit pėr veprėn
muzikore tre pjesėshe, tė titulluar “Princi i Paqes”. “Dua qė ta
falėnderoj atė…. Ju lutem ia pėrcillni dėshirat e mia mė tė mira
Mendit”, shkruan ish-kryetari amerikan nė njė letėr dėrguar menaxherit
tė Mengjiqit, Ekrem Krasniqi.

Kompozitori kosovar, ish-student i kompozitorit tė njohur polak,
Krzysztof Penderecki, ėshtė profesor i muzikė klasike (lėnda e
harmonisė dhe kompozimit) nė Fakultetin e Prishtinės.

Publiku kosovar dhe botėror tash pėr tash kanė pasur rastin qė tė
dėgjojnė vetėm pjesėn e parė tė veprės, me emrin ‘Populus’, pėrderisa
dy pjesėt e tjera ende nuk janė bėrė publike.

Manaxheri i Mengjiqit, Ekrem Krasniqi shpalosi pėr dtt-net.com se kanė
filluar planet pėr organizimin e njė shfaqjeje tė madhe nė New York tė
SHBA-ve, pėr ekzekutimin e parė tė veprės sė kompletuar prej tre
pjesėsh, njė ngjarje kjo e cila do tė mblidhte figura tė njohura nga
bota e muzikės klasike, diplomatė tė huaj si dhe vet Bill Clintonin pėr
tė marrė dhuratėn personalisht nga Mendi Mengjiqi.

‘Princi i paqes” ėshtė edhe njė mėnyrė tjetėr e falėnderimit nga ana e
shqiptarėve tė Kosovės pėr Bill Clintonin. Njė ndėr bulevardet mė tė
mėdha nė Prishtinė ėshtė emėruar sipas emrit tė ish-kryetarit amerikan,
pėrderisa nja shtatore ėshtė ndėrtuar dhe shpalosur nė Tetor, e nė
ceremoni mori pjesė edhe vet Clintoni.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi