Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mehri, e drejtė e gruas

Shko poshtė

Mehri, e drejtė e gruas

Mesazh nga NoOrA prej Sun Dec 20, 2009 10:30 am

Mehri, e drejtė e gruas


Allahu i Lartėsuar e ka ngritur pozitėn e femrės nė shoqėri. Nė Islam ajo gėzon priviligje dhe tė drejta tė shumta dhe njė nga kėto tė drejta ėshtė edhe mehri.
Mehri ėshtė pasuri e caktuar qė bashkėshorti ia jep bashkėshortes sė tij. Ky ėshtė obligim i bashkėshortit, tė cilin e meriton femra me pėrfundimin e lidhjes sė kurorės sė vlefshme. Mehri nuk ėshtė ēmim i gruas, por e drejtė e saj dhe nėnkupton dashurinė dhe vlerėsimin qė burri ka pėr gruan e tij. Mehri tregon zotimin e burrit se ai do tė kujdeset pėr nevojat financiare tė gruas sė tij. Gjithashtu, qėllimi i mehrit ėshtė qė zemra e gruas tė kėnaqet dhe tė ndihet e nderuar. Obligimi i bashkėshortit pėr t’ia dhėnė mehrin bashkėshortes argumentohet me Kuran dhe hadith.
Allahu i Lartėsuar thotė:
“Grave jepuni dhuratėn e kurorės sė tyre (niqahin) mė tė mirė, e nė qoftė se ato nga vullneti i vet ju falin diēka nga ajo, atėherė hajeni atė hallall tė mirė.” (En-nisa: 4)
Gjithashtu, edhe ajeti tjetėr kuranor:
“E pėr atė qė pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė) jepuni shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim.” (En-nisa: 24)

Edhe Pejgamberi, alejhi selam, nė lidhje me mehrin ka thėnė: “Kėrko (pėr tė paguar mehrin), edhe nėse ėshtė njė unazė prej hekuri.” (Termidhij, 3\431, nr. 1114, nga Sehl b. Sa’d.)
Sipas sheriatit islam, lloji dhe sasia e mehrit nuk ėshtė e pėrcaktuar. Pra, pėr mehėr vlen ēdo pasuri e vlefshme e caktuar qė mund tė dorėzohet dhe qė ėshtė hallall, siē janė: ari, argjendi, tė holla tė gatshme , stoli, pasuri e palėvizshme si : ara, shtėpi, tokė pjellore, mall tregėtie etj. Ose mund tė kėrkosh pėr shembull tė tė ēojė nė haxh, ose tė tė blejė njė unazė etj.
Mehri pėrcaktohet sipas dėshirės sė palėve, pra, nėse tė dy palėt janė dakord pėr njė gjė tė tillė, kjo dhuratė konsiderohet mehėr. Mehri ėshtė njė e mirė qė bie mbi gruan. Ka raste kur mashkulli e mundon bashkėshorten e tij, ėshtė i pamoralshėm dhe pėr tė mos e lejuar atė qė tė luajė me vajzėn, Islami ia ka obliguar mashkullit njė sasi tė hollash ose njė sasi tė mallit qė quhet mehėr, pagesė, dhe ia ka bėrė prej kushteve tė martesės.
Islami mendon mė larg seē mendojmė ne pėr vetveten.
Kur bėhet kurora, duhet tė caktohet edhe mehri, edhe pse nuk ėshtė farz, gjatė procedurės sė kurorės. Mehri mund tė caktohet edhe mė vonė, por gjithsesi tė caktohet para se bashkėshortėt tė vetmohen, pra para se tė bėhet dasma dhe tė kenė kontakt intim.
Mehri ėshtė pronė e gruas dhe nuk ka tė drejtė nė tė askush tjetėr. Gruaja ėshtė e lirė ta pėrdorė mehrin si tė dėshirojė pėr sa kohė qė ajo e bėn kėtė nė rrugė hallall (tė lejuar). Ajo mund ta dhurojė atė, mund ta huazojė, mund ta japė bamirėsi ose tė bėjė me tė ēfarėdo vepre tjetėr tė lejuar. Mehri ėshtė e drejtė e veēantė vetėm pėr femrėn dhe nuk ka tė drejtė askush tė manipulojė me tė, as prindi dhe as burri, vetėm se me lejen e saj.
Pejgamberi, alejhi selam, ėshtė martuar disa herė dhe nė asnjė rast nuk ka ngelur pa e paguar mehrin dhe gjithashtu kur i ka martuar vajzat e veta tė gjitha i ka martuar me mehėr. Tė gjithė fukahatė islamė janė kompakt rreth asaj se mehri nuk ka maksimum. Allahu i Lartėsuar thotė:
“…e asaj (tė lėshuarės) i keni pas dhėnė shumė tė madhe, mos merrni prej saj asnjė send….” (En-nisa; 20)
Por, preferohet qė femra tė jetė e butė dhe e mėshirshme ndaj burrit dhe tė mos e ngushtojė apo t’i bėjė presion atij duke i kėrkuar sasi tė madhe tė mehrit. Rritja e mehrit dhe ekzagjerimi i tij krijon njė pengesė tė madhe pėr martesė dhe mė pas sjell veprime dhe pasoja negative pėr burrat dhe gratė. Islami kėrkon mė tė mirėn prej njerėzve dhe tė largojė tė keqen. Njė aspekt negativ i mehrit tė lartė dhe tė ekzagjeruar ėshtė vėshtirėsia dhe stresi qė i shkaktohet burrit pėr shkak tė detyrimit qė ka ndaj gruas. Nuk duhet tė harrojmė se qėllimi i martesės ėshtė lumturia dhe jo vuajtja. Pejgamberi, alejhi selam, nuk ka pėrcaktuar mehėr mė tė lartė se dymbėdhjetė ukije prej argjendi as pėr gratė e tij e as pėr bijat e tij. (Ukije, njėsi matėse e barabartė me 40 derhem kurse njė derhem ėshtė 3.5 gram. 12 Ukije janė tė barabarta me 480 derhem ose 1680 gram argjend.) Mehri gjithashtu nuk ka as minimum.
Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Begatia ėshtė me mehrin e lehtė dhe nė martesėn e lehtė e nė moralin e saj tė lartė, pėrbuzja e saj (kontratės) ėshtė me shtrenjtimin e mehrit tė saj dhe me vėshtirėsitė e martesės dhe nė moralin e saj tė ulėt.” (Ahmedi, 6\ 82, nr. 145)
Nėse bashkėshorti tė jep diēka tė vogėl dhe ti pajtohesh me tė, ėshtė nė rregull. Preferohet qė njė sasi tė mehrit bashkėshorti ta japė para se tė martohen ose para se tė vetmohen, ndėrsa sasinė tjetėr ēifti merret vesh dhe burri e pyet vajzėn nėse mund t’ia japė gradualisht. Por edhe nėse merren vesh ta shtyjnė krejt mehrin pėr mė vonė, bėn.

Disa rregulla tė mehrit pas shkurorėzimit:
1- Nėse vajza ndahet me tė fejuarin ende pa u martuar dhe nuk e ka caktuar mehrin, nė kėtė rast asaj nuk i takon mehėr, por i takon njė sasi e vogėl, njė pasuri simbolike.
2- Nėse vajza ndahet me tė fejuarin pa u martuar por pasi tė ketė caktuar mehrin , nė kėtė rast asaj i takon gjysma e mehrit.
Allahu thotė nė Kuran: "E nėse i lėshoni ato para se tė kontaktoni, por u keni pas caktuar atyre njė caktim (kurorė), atėherė duhet t’u jepni gjysmėn e asaj qė e keni caktuar, pėrveē nėse ato ju falin ose ju fal ai nė duart e tė cilit ėshtė lidhja e kurorės. E tė falni (burra ose gra) ėshtė mė afėr devotshmėrisė, e mos e harroni bamirėsinė ndėrmjet jush. Vėrtet, All-llahu sheh atė qė veproni.” [Bekare; 237]
3- Nėse ėshtė ndarė pasi ėshtė martuar pa e caktuar mehrin nė kėtė rast asaj i takon mehri i ngjashėm (ashtu siē kanė marrė mehėr shoqet e saja).
4- Nėse ėshtė ndarė pasi ėshtė martuar pasi e ka caktuar mehrin, nė kėtė rast i takon krejt mehri
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi