Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Hidhėrimi dhe tėrbimi pėr shkak tė fėmijėve tė gjinisė femėrore

Shko poshtė

Hidhėrimi dhe tėrbimi pėr shkak tė fėmijėve tė gjinisė femėrore

Mesazh nga NoOrA prej Sun Dec 20, 2009 10:21 am

“Dhe kur i vjen lajmi pėr lindje tė vajzės, cilit do prej tyre i nxihet fytyra dhe pėrbrenda mbushet plot hidhėrim qė zien! Ai fshihet me turp nga njerėzit pėr shkak tė sė keqes qė ia njoftuan. A ta mbajė atė me dhimbje e i poshtėruar, apo ta mbulojė atė nė tokė? A nuk ėshtė me tė vėrtetė i ligė gjykimi i tyre?” (Nahl, 58-59).
Ky gabim nuk paraqet vetėm gabim nė edukim, por edhe nė besim - akide.
Pėr fat tė keq, madje edhe sot, nė kohėn bashkėkohore tė pėrparimit tė gjithanshėm, kemi raste mjaft tė shpeshta kur disa prindėr hidhėrohen e tėrbohen kur Allahu iu dhuron fėmijė tė gjinisė femėrore. Disave kjo u vie aq vėshtirė, saqė ndiejnė turp, kėshtu qė zemėrohen rėndė me bashkėshorten e vet duke ia bėrė tė pamundur fėmijės jetėn normale qė nė fillim. Nuk ka kurrfarė dyshimi se sjellja e tillė bėn pjesė nė zakonet e xhahilijetit dhe nė zakone e veprime tė xhahilėve (injorantėve).
Kemi tė bėjmė me njė gjė aq tė madhe e tė rrezikshme, saqė pėr tė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė flet edhe Zoti i gjithėsisė, Allahu i Gjithėmundshėm, i Cili thotė (shqipėruar nė kėtė kuptim): “Dhe kur i vjen lajmi pėr lindje tė vajzės, cilit do prej tyre i nxihet fytyra dhe pėrbrenda mbushet plot hidhėrim qė zien! Ai fshihet me turp nga njerėzit pėr shkak tė sė keqes qė ia njoftuan. A ta mbajė atė me dhimbje e i poshtėruar, apo ta mbulojė atė nė tokė? A nuk ėshtė me tė vėrtetė i ligė gjykimi i tyre?” (Nahl, 58-59).

Ekziston thėnia e njohur: “Dita e mirė njihet nė mėngjes”, andaj ēka mund tė presė fėmija i cili ėshtė pritur kėshtu nė kėtė botė???
Nėse nė ndonjė rast do ta vizitonit cilindo nga spitalet e mbarė botės dhe do tė pėrqėndronit vėmendjen nė pamjen e fytyrės sė njerėzve tė pranishėm qė nė atė moment kanė marrė lajmin pėr lindjen e fėmijės, e t’i dėgjoni e analizoni sjelljet e tyre, do tė mund tė vėreni pėrputhje tė habitshme ndėrmjet Fjalėve tė Allahut tė Lartėsuar dhe sjelljeve tė tyre.
E njėjta gjė vėrehet edhe nė spitalet ku, me anėn e ultrazėrit, shikohen shtatzėnat dhe zbulohet gjinia e foshnjes. Do tė mund tė vėreni qartė se si shumica e baballarėve gėzohen pamasė kur bashkėshortet i informojnė se presin fėmijė mashkull, ndėrsa atyre qė u thuhet se do tė kenė vajzė ngrysen nė fytyrė dhe thellohen nė mendimet e veta, e nuk ėshtė i vogėl numri i atyre tė cilėt haptazi tregojnė shenjat e tėrbimit e tė zemėrimit. Allahu i Lartėsuar na mbroftė nga sjellja e tillė!

Rreziqet e sjelljes sė tillė janė:
- Paraqet kundėrshtim tė hapur ndaj caktimit tė Allahut, kaderit.
- Ėshtė pakėnaqėsi e qortim ndaj mėshirės dhe dhuratės sė Allahut tė Lartėsuar.
- Ėshtė imitim i pabesimtarėve dhe pasimi i zakoneve tė xhahilijetit.
- Ėshtė dėshmi e primitivizmit tė atyre njerėzve, e injorancės sė tyre, e jostabilitetit psikik dhe e prapambeturisė intelektuale.
- Kjo ėshtė pėr gruan ngarkesė nė gjėrat tė cilat nuk mund t’i ndryshojė dhe nė tė cilat nuk mund tė ndikojė. Disa madje e urrejnė gruan qė pret dhe lind fėmijėn e gjinisė femėrore.
- Kjo ėshtė pėrbuzje, pėrēmim e pėrulje e personalitetit tė gruas pėr gjėra nė tė cilat ajo nuk ka ndikim.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi