Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

NASA dėrgon njė teleskop tė ri nė hapėsirė

Shko poshtė

NASA dėrgon njė teleskop tė ri nė hapėsirė

Mesazh nga d.jeta prej Sun Dec 20, 2009 3:02 am

NASA dėrgon njė teleskop tė ri nė hapėsirė


Agjencia amerikane e Hapėsirės, NASA, dėrgoi njė teleskop tė ri nė hapėsirė, qė do t’i lejojė shkencėtarėt ta shohin universin mė nga afėr se kurrė mė parė. Sateliti i NASA-s WISE u nis sot drejt orbitės nga baza ajrore e Kalifornisė, Vanderberg.

Zyrtarėt e NASA-s thonė se WISE do tė lėvizė rreth Tokės, duke e skanuar qiellin njė herė e gjysėm brenda 9 muajsh, me rreze infra tė kuqe dhe duke fotografuar ndriēimin e miliona objekteve.

Shkencėtarėt presin qė teleskopi tė zbulojė objekte kozmike tė fshehura, si yje, asteroide dhe galaktika tė tjera. Lėshimi i satelitit u shty tė premten, pasi inxhinerėt patėn disa probleme, por zyrtarėt thanė se nisja sot u bė normalisht.

Teleskopi i ri do qėndrojė nė orbitė mbi 500 kilometra mbi sipėrfaqen e Tokės.
avatar
d.jeta
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1795
Location : n'FeRizAj
Registration date : 24/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi