Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Spanja me qasje neutrale ndaj statusit tė Kosovės

Shko poshtė

Spanja me qasje neutrale ndaj statusit tė Kosovės

Mesazh nga *lissa* prej Sat Dec 19, 2009 8:19 am

Ministri i Jashtėm spanjoll, Mihel Angel Moratinos
premton se shteti i tij gjatė presidencės gjashtėmuajshe nė krye tė
Bashkimit Evropian do ketė qasje konstruktive ndaj Kosoves, pavarėsisht
faktit se Spanja nuk e ka njohur shtetin e Kosovės.


Gjate prezantimit tė prioriteteve nė presidencėn spanjolle, e cila nisw
me 1 janar tė vitit qė vjen, Moratinos premtoi se Spanja do jetė
neutrale ndaj ēėshtjes sė Kosoves, sepse, siē u shpreh ai, shumica e
vendeve anėtare e kane pranuar shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė.

Ai madje tha nė Bruksel se gjatė tėrė kėsaj periudhe, Spanja ka qenė
konstruktive pos faktit se nuk e ka njohur pavarėsinė pėr shkak tė,
sipas tij, arsyeve legale. Ne jemi skajshmėrisht pozitiv, tha
Moratinos, duke premtuar se spanjollėt do tė angazhohen nė pėrforcimin
e prezencės evropiane nė Kosovė.

Duke argumentuar konsruktivitetin spanjoll ndaj Kosovės, Moratinos
premtoi edhe ftesėn qe do ta marrin autoritete kosovare pėr takimin e
nivelit tė lartė, qe do tė mbahet nė pranverė, ku marrin pjese
pėrfaqėsuesit e Bashkimit Evropian, si dhe ata tė shteteve tė rajonit.

Mirėpo qė tani Moratinos paralajmėroi se ftesa qė do t’i dėrgohet
kosovareve pėr pjesėmarrje nė kėtė takim, do jetė e kushtėzuar me
misionin e KB-sė nė vend, pėrkatėsisht se Kosovės serish do t’i
referohen me Rezolutėn 1244.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi