Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Dosja “Hoxha”, Gjykata e Londrės liron Ilir Kumbaron

Shko poshtė

Dosja “Hoxha”, Gjykata e Londrės liron Ilir Kumbaron

Mesazh nga blina-- prej Sat Dec 19, 2009 3:45 am

Gjykata e Apelit nė Londėr refuzon kėrkesėn e Drejtėsisė
shqiptare pėr ekstradimin e Ilir Kumbaros, ish-shikasi i akuzuar pėr
rrėmbimin, torturimin dhe zhdukjen e biznesmenit Remzi Hoxha. Lajmi
konfirmohet nga dy avokatėt e Kumbaros nė Tiranė, Vojo Bregu dhe Bledar
Fejzo.Sipas tyre, gjatė njė seance tė zhvilluar ditėn e premte, Gjykata e
Apelit tė Londrės ka vendosur tė mos e sjellė Kumbaron nė Shqipėri, pėr
shkak se ndaj tij nuk ka asnjė masė sigurie dhe nuk rezulton person nė
kėrkim.

Vendimi i Apelit tė Londrės i jep tė drejtė njė prej tė akuzuarve
kryesorė pėr dosjen “Remzi Hoxha” tė jetojė i lirė, dhe ėshtė nė
vullnetin e tij nėse do tė paraqitet nė gjykim. Nė fakt, edhe dy tė
akuzuarit e tjerė, Arben Sefgjini dhe Avni Koldashi gjykohen nė gjendje
tė lirė nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda. Pėr Budion Meēen ėshtė
pezulluar gjykimi, pėr shkak se ndodhet nė gjendje kome nė spital.

Nė kėtė mėnyrė, ish-shikasi i akuzuar pėr tė paktėn gjashtė akuza do tė
vazhdojė tė jetė i lirė dhe ėshtė nė dėshirėn e tij nėse do tė
paraqitet nė procesin penal qė po zhvillohet nė Gjykatėn e Krimeve tė
Rėnda.

Masa e arrestit ndaj Kumbaros u shua nė fillim tė dhjetorit nga Gjykata
e Lartė, me arsyetimin se paraburgimi i kishte humbur efektet. Pak ditė
pas kėtij vendimi, Ilir Kumbaro rifitoi lirinė.

Duket se vendimi i 15 dhjetorit 2009 i Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, qė
caktoi ndaj Ilir Kumbaros masėn e sigurisė “arrest me burg”, nuk i ka
bindur aspak gjyqtarėt londinezė, tė cilėt kanė firmosur pėr rrėzimin e
kėrkesės sė Drejtėsisė shqiptare.
Akuzat

Ilir Kumbaro akuzohet se, nė bashkėpunim me Arben Sefgjinin dhe Avni
Koldashin kanė rrėmbyer, torturuar dhe zhdukur shqiptaro-maqedonasit
Remzi Hoxha. Biznesmeni u mor peng me 21 tetor 1995, nė punishten e tij
nė Tiranė. Ai dyshohet tė jetė torturuar nė bazėn e SHIK-ut nė Vain tė
Lezhės, dhe pėr fatin e tij nuk u mėsua kurrė asgjė.

Gjithashtu, Kumbaro dhe dy tė pandehurit e tjerė akuzohen pėr rrėmbimin
dhe torturimin e Ziso Kristopullit dhe Avdyl Loshajt, tė dy tė
mbijetuar.

Ish-oficeri i SHIK-ut, Kumbaro u prangos nė Angli nė vitin 2008, dhe
njė vit me radhė ai ka zhvilluar njė proces gjyqėsor maratonė pėr tė
mos u ekstraduar nė Shqipėri. Madje, ai nuk pranoi as identitetin, duke
u prezantuar si Shaqė Shatri, njė i moshuar nga Kosova qė kishte fituar
azil politik.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi