Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Oj Grua, Nėnė, dhe ti Bijė e kėtij Ummeti

Shko poshtė

Oj Grua, Nėnė, dhe ti Bijė e kėtij Ummeti

Mesazh nga NoOrA prej Fri Dec 18, 2009 8:39 am

Hyra nė njė shoqėri tė hapur … Eca nėpėrmjet saj dhe pash sheshet e saj … Doja tė di gjendjen e tyre … kuptova se aty nuk ka nevoj pėr tė eksploruar, studijuar, zbuluar apo shqyrtuar dyert e saj ... ngase ata janė tė hapura dhe sekretet e saj tė ekspozuara, kėshtuqė fillova tė pyes pėr hallin e motrave tė mia ???


I pashė ata tė mashtruara nga shfaqjet e rrejshme e tė falsifikuara, me pamje tėrheqėse e joshėse … duke vrapuar pas modės sė re me parulla mashtruese , dhe tė gjitha ata garojnė pėr tė thėnė : Unė jam mė e mira …


I sheh ata duke ecur lirshėm nė qendra tregtare, tė humbura nė rrugė (kalojn kohėn nė rrugė) duke shpenzuar para … nė dasma dhe kremtime ata janė tė veshura por nė realitet janė lakuriq, dhe secila prej tyre nxjerr nė pah fustanin e saj tė ri, taket e larta, stolit (arin) e reja … nė ēdo mbledhje e nė ēdo takim I sheh ata me veshje tė re.


Vėrejm shpenzime tė tepruara, i sheh tė shkujdesura tė pavėmendshme pa asnjė pikė pėrgjegjėsie apo rikujtimi. Dhe ata I mbyllin dyert e tyre, I terheqin perdet e tyre ashtu qė tė mos tė shqetėsohen nga ajri I nxehtė apo pluhuri … nga britmat dhimbėse, hingėllimat, klithmat apo nga zjarri I flakur e I nxehtė, qė po i pėrjetojn muslimanėt ane kėnd botės.


Sikur ata tė ishin krijuar vetėm pėr vetet e tyre, ata janė mashtruar nga jeta e kėsaj bote si dhe nga stolitė, zbukurimet dhe teket shkėlqyese tė saj, tė cilat janė kėnaqėsi tė pėrkohėshme. Dhe kanė harruar apo qėllimisht harrojn se ata kanė familje tjetėr pėrveē familjes sė tyre tė vėrtetė, kanė vėllezėr tjerė pėrveē vėllezėrve tyre tė vėrtetė. … ata qė I kanė dėbuarė nga shtėpit e tyre, me zemra tė pikėlluara, me para tė vjedhura … shohim vėllezėrit tanė tė vrarė, e tė burgosur, tė shtypur prej okupatorit. Shohim motrat tona qė jetėn e tyre e jetojn nė frikė, me urri e varfėri nė shtėpit e tyre, tė frikėsuara e tė trembura, pas humbjes sė tė dashurve dhe mungesės sė kujdestarit e mbrojtėsit tė tyre … nė dhoma tė errėta nė erėsirė tė pafund … si rezultat I shkatėrrimit dhe okupimit.


Ajo ka frikė se pėr ēdo moment armiku mund qė t'ia thyen dhe copton derėn e shtėpis sė saj … dhunoj dhe shkel, nderin e njė nga tė dashurit e saj … ajo e gjorė me zemėr tė pikėlluarė fshin lotėt e fėmijut tė saj tė trishtuar … barku I tij I vogėl bėn zhurmė nga uria, ai fėmi I pafajshėm flen nė njė dhomė tė ftoht I pa mbuluar, dhe nuk mund tė gjen diēka qė e ngroh, pėrpos prehėrit tė nėnės sė tij … i cili pėrpiqet pėr tė fjetur, por ngel zgjuar nga zhurmat e tankeve dhe shpėrthimet e njė pas njėshme … E gjithė kjo ėshtė rezultat i armikut qė mori tokat tona me shtypje dhe persekutim .. me fuqi, urrejtje , me forcė dhe armiqėsi … vjedhje dhe plaēkitje …


Shohim gjak dhe trupa kudo, burgim, persekutim dhe shkatėrrim .., dhe ende ato gra kanė mbyllur ballkonet e tyre, dhe ata kanė kthyer shpinėn dhe zemrat e tyre … Deri kur do tė vėshtirėsojn dhe pengojn ? … Deri kur kjo pavėmendshmėri, kjo harresė, ky mos intersim ???


Oj motėr, si mund tė flesh mirė dhe kaq rehat ndėrsa atje diku ka qepalla tė zgjuara nga duart e armiqve ?


Dhe si mund t'I gėzohesh jetės pėrderisa vėllezėrit e tu kalojnė nėpėr atė qė po kalojnė, nėpėr tragjedi e sprova tė lloj-llojshme ?


Dhe si mund t'I gėzohesh jetės kur motrat e tua vuajnė atė ēka po e vuajnė?


Oj pasardhėse tė Hatixhes, Esmas dhe Aishes ... a nuk ėshtė koha qė ju tė kuptoni se nė dunja ka jetė dhe vdekje, e vėrteta dhe gėnjeshtra, sprova dhe mėshira, fitneh dhe qėndrueshmėri, Islam dhe kufėr?


Pyes veten se cila nga mesi i grave nė ditėt e sotit shqetėsohet dhe merakoset sot pėr Ummetin ? Kush ndėr gratė ngriti zėrin e pikėllimit dhe dhimbjes mbi masakrėn e Xheninit, Nablusit dhe Rafas?



Cila ndėr gratė ngriti zėrin mbi rėnien e Kabulit? Ose cila nė mesin e tyre ngriti zėrin mbi rėnien e Bagdadit?



Pasha Allahun, ju nuk shihni dhe nuk gjeni nė mesin e tyre, me pėrjashtim tė atyre qė qajn pėr " tė dashurit e tyre", dhe tė paktėn ata as nuk brengosen e as nuk ndjejn dhimbje mbi atė qė e ka goditur kėtė Din dhe Ummetin e tij!! (Pėrpos atė qė e ka mėshiruar All-llahu)


Oj motėr, ti duhet t'i zgjosh dhe t'i ngjallėsh zemrat e burrave, dhe tė ngjallėsh shpirtėrat e heronjve si Hamzės, Aliut, Khalid bin Velidit, Salahudin Ejubit ... (radijall-llahu anhum) … dhe thuaj, ne refuzojmė nėnshtrimin dhe poshtėrimin, mjerimin, trishtimin, vuajtjen, dhimbjen, fatkeqėsin apo .. dorėzimin, dhe ne duam tė jemi tė lirė nga pėrkulja e adhuruesėve tė kryqit.


Ti duhet qė tė shtyshė tė dashurit tu drejt betejės, pėr hir tė mė tė dashurit, Zotit tė njerėzve i Cili ėshtė me mė shumė meritė se ne, nga sakrifica e tė dashurve tanė pėr hir tė Tij, me jetėn tonė dhe pasurin tonė.


Unė tė them motra ime muslimane, tė paktėn qė pritet nga ti ėshtė se kur burrat nisen pėr nė xhihad, ti duhet tė qėndrosh e heshtur dhe tė jesh e kėnaqur me urdhėrat e All-llahut Fuqiplotė. E asesi mos u bė pengesė nė rrugėn e tyre drejt Xhennetit apo kėnaqėsis sė All-llahut tė Lartmadhėruar.


All-llahu thotė:


“Ata qė i japin pėrparėsi jetės sė kėsaj bote ndaj botės tjetėr, pengojnė nga rruga e All-llahut dhe kėrkojnė shtrembėrimin e saj. Tė tillėt qartas janė nė humbje.” (Ibrahim 3)


Pra, bėhu si El-Khansa, Nusajbah Bin Kab dhe Safijjah bint Abd el-Mutalib shembuj tė cilit ende mund tė gjenden nė kohėn tonė, tek ata qė kėrkojnė, pėrpiqen dhe duan tė heqin poshtėrimin dhe turpin nga ky Ummet dhe pėr tė ngritur flamurin e fitores tė Islamit dhe muslimanėve me gjakun e bijve tė tyre, dhe pėr tė ndaluar kufrin dhe ritjen e dhunės nga tokat e Islamit dhe popullit (ummetit) tė tij.


Oj motėr, pse nuk bėhesh si shembulli i Ummu Surakah .. dhe ēfarė dini rreth Ummu Surakah. Ajo dėrgoi birin e saj pėr xhihad nė Afganistan, dhe kur ai ra shehid, ata (Muxhahidėt) thanė se si do ta lajmėrojmė atė pėr vdekjen e birit tė saj? Pra ata thanė, se nėse Sheikh Abdullah Azzam bisedon me tė do tė jetė mė e lehtė pėr tė. Pra Sheikh Azzami e thėrriti atė dhe ia dha lajmin e gėzuar per shehidllėkun e birit tė saj, dhe ai i tha asaj fjalė ngushėllimi, qetėsimi, rehatie pėr durim, por sikur ajo nuk kishte nevojė pėr tė gjitha ato fjalė. Dhe sikur ajo kishte qenė nė pritje tė kėtij lajmi tė gėzuar ... kėshtu qė ajo iu pėrgjigj Shejhut duke I thėnė: "Elhamdulilah (Falenderimi I takon All-llahut) pėr shehidllėkun e Surakės dhe brenda njė javė unė do tua dėrgojė vėllaun e tij pėr ta zėvendėsuar atė.



... All-llahu Ekber ... All-llahu Ekber ... All-llahu Ekber...

Ku jemi ne oj motra, ne qė kemi burra, kemi fėmij e kemi vėllezėr, ēfarė jemi duke bėrė pėr kėtė ummet, pėr ngritjen e tij dhe rikthimin e krenarisė e cila qė me vite tė tėra ėshtė humbur. Mos neglizhoni nė edukimin e brezave tė ardhshėm, qė tė bėhen mu ashtu siē ishin gjenerata e parė (selefėt), me tė cilėt ne edhe ditėt e sotit krenohemi dhe mburemi me trimėrin dhe burrėrin e tyre.

Gjithashtu mos tė harrojmė qė tė paktėn ne, e doemos bijat tona t'i bėjmė si shembulli i Ummu Surakah, e cila nuk ėshtė e kohės sė hershme por e kohės sonė bashkėkohore.


Oj grua, nėnė, dhe ti bijė e kėtij ummeti ...
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi