Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ēfarė hyn nė devotshmėri?

Shko poshtė

Ēfarė hyn nė devotshmėri?

Mesazh nga NoOrA prej Fri Dec 18, 2009 5:44 am

Ai i cili ka frikė Allahun e Madhėruar s’ka dyshim qė shijon lumturinė...
“O besimtarė, kini frikė All-llahun me sinqeritet tė vėrtetė”..”
(Ali Imran, 102)

“Prandaj, shprehni devotshmėri Allahut sa tė mundeni.”
(et-Tegabun, 16)

“O besimtarė! Frikėsojuni prej Allahut dhe flisni vetėm tė vėrtetėn!”
(el-Ahzab, 70)

“... Dhe kushdo qė ka frikė Allahun dhe pėrmbush obligimet ndaj Tij, Ai do t’ia hapė rrugėn e daljes (nga ēdo vėshtirėsi) dhe Ai do t’ia sjellė rizkun (furnizimin) prej nga ai nuk e mendonte..’’ (Talak, 2-3)

Nė devotshmėri tė plotė nė radhė tė parė hyn: Kryerja e obligimeve dhe lėnia e harameve, pastaj nė tė hyn edhe kryerja e gjėrave tė pėlqyera dhe largimi nga gjėrate e papėlqyera, dhe padyshim kjo ėshtė grada mė e lartė e devotshmėrisė.

Pėr kėtė arsye, devotshmėria ėshtė porosi nga Allahu i Lartėsuar, pėr tė parėt dhe tė fundit, si dhe porosi e ēdo pejgamberi pėr popullin e vet. Ai i cili ka frikė Allahun e Madhėruar s’ka dyshim qė shijon lumturinė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr, si dhe shpėtimin dhe rrugėdaljen nga problemet, vėshtirėsitė e krizat.

Devotshmėria nuk pėrkufizohet me vend apo kohė, por ajo duhet tė manifestohet vazhdimisht nė jetėn dhe aktivitetin e besimtarit, duke kujtuar ēdo herė qė Allahu i Lartėsuar kontrollon robėrit e Tij. I Dėrguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kur dėrgonte ndonjė prijės me ushtri nė mėnyrė tė veēantė e kėshillonte pėr devotshmėri ndaj Allahut, dhe tė sillej mirė me muslimanėt.
Synimi i tė Dėrguarit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kur e kėshilloi Muadhin radijall-llahu anhu pėr devotshmėri nė fshehtėsi dhe publik, e udhėzoi atė nė atė qė e ndihmon pėr kėtė gjė, e ajo ėshtė, tė turpėrohesh nga Allahu sikurse qė turpėrohesh nga ndonjė njeri me dinitet nga familja jote. Kuptimi i saj ėshtė tė ndjesh gjithmonė me zemėr afėrsinė dhe shikimin e Allahut prej teje dhe tė turpėrohesh nga shikimi i Tij mbi ty.


Thėniet e selefit pėr takvan

Muadh ibėn Xhebeli radijall-llahu anhu ka thėnė: Ditėn e Kijametit do tė thirret: Ku janė tė devotshmit? Atėherė ngriten nėn mbrojtjen e Mėshiruesit, nuk mbulohen prej tyre dhe nuk janė tė fshehur. Atėherė atė e pyetėn: Kush janė tė devotshmit? Ai tha: Njerėz qė iu frikėsuan shirkut dhe adhurimit tė idhujve, kurse e adhuruan Allahun sinqerisht.

Umer ibėn Abdulazizi ka thėnė: Devotshmėria ndaj Allahut nuk ėshtė duke agjėruar natėn, as duke falur natėn, e as duke bashkuar kėto tė dyja, por devotshmėria ėshtė tė lėsh atė qė Allahu e ka ndaluar dhe tė kryesh atė qė Allahu e ka obliguar, e kush pas kėsaj furnizohet me mirėsi, atėherė ajo ėshtė mirėsi mbi mirėsi.

Abdullah ibėn Mes’udi radijall-llahu anhu duke komentuar fjalėt e Allahut tė Lartėsuar: “kini frikė All-llahun me sinqeritet tė vėrtetė”. [Ali Imran, 102], thotė: T’i bindesh (Allahut) e tė mos bėsh mėkate, ta pėrmendėsh e tė mos e harrosh, ta falenderosh e tė mos e mohosh.


avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi